• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żółta twarz

  Przeczytaj także...
  Norbury – dzielnica Londynu, w Wielkim Londynie, leżąca w gminie Croydon. Leży 11,8 km na zachód od centrum Londynu. W 2011 roku dzielnica liczyła 16 476 mieszkańców.Wspomnienia Sherlocka Holmesa lub Dzienniki Sherlocka Holmesa (ang. The Memoirs of Sherlock Holmes) – zbiór 11 (w niektórych wydaniach 12) opowiadań o Sherlocku Holmesie angielskiego pisarza sir Arthura Conana Doyle’a, ilustrowany przez Sidneya Pageta. Opowiadania były publikowane pierwotnie w The Strand Magazine w latach 1892–1893. I wydanie książkowe ukazało się w 1894
  The Strand Magazine – miesięcznik, wydający opowiadania i artykuły założony przez George’a Newnesa. Publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań, choć pierwsze wydanie było w sprzedaży dobrze przed Bożym Narodzeniem w 1890. O jego nagłej popularności świadczy wstępna sprzedaż prawie 300 000 egzemplarzy. Sprzedaż wzrastała w pierwszych miesiącach zanim dotarła do około 500 000 sztuk miesięcznie, która utrzymywała się do lat trzydziestych XX wieku. W latach 1891-1930 był redagowany przez Herberta Greenhougha Smitha.

  Żółta twarz (ang. The Adventure of the Yellow Face) – opowiadanie Artura Conan Doyle'a z serii przygód detektywa Sherlocka Holmesa. Pierwsza publikacja w The Strand Magazine w lutym 1893, następna w tomie Wspomnienia Sherlocka Holmesa w 1894. Ilustracje wykonał Sidney Paget.

  Lwia grzywa (ang. The Adventure of the Lion’s Mane) – opowiadanie Arthura Conan Doyle’a o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa.Sherlock Holmes (/ˈʃɜrlɒk ˈhoʊmz/, ur. 6 stycznia 1854 lub 17 czerwca 1854 w Hutton Hall, zm. 23 czerwca 1929 w Downs Sussex) – postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a.

  O pomoc do Holmesa zwraca się zamożny klient Grant Munro. Przed kilku laty poślubił Effie, młodą wdowę po amerykańskim prawniku, zmarłym na febrę. Zamieszkali w willi w Norbury. Munro zauważył, że od kilku tygodni jego żona potajemnie odwiedza sąsiedni domek, którego lokatorką jest jakaś kobieta sprawiająca nieprzyjemne wrażenie. Indagowana Effie udziela wykrętnych odpowiedzi. W oknie domku zobaczył dziwną żółtą twarz, co zaniepokoiło go jeszcze bardziej.

  Sir Arthur Ignatius Conan Doyle (ur. 22 maja 1859 w Edynburgu, zm. 7 lipca 1930 w Crowborough) – szkocki pisarz, wolnomularz, spirytysta, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes.Czarna odmiana człowieka – jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi nie pozwala na przydzielenie kategorii wielu formom ludzkim takim jak Buszmeni, Polinezyjczycy, Aborygeni Australii, Ajnosi, Drawidzi.

  Holmes przypuszcza, iż pierwszy mąż Effie żyje nadal i ukrywa się w tym domku, zapewne szantażując ją. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że Effie pod maską ukrywała swoją córeczkę Lucy, którą sprowadziła z Ameryki. Pierwszy mąż Effie był czarnoskóry i obawiała się reakcji Munro. Munro całuje dziewczynkę jak własne dziecko ze słowami nie jestem znów taki dobry, Effie, ale chyba lepszy, niż myślałaś.

  Sidney Edward Paget (ur. 4 października 1860 w Maesteg, zm. 28 stycznia 1908) – brytyjski ilustrator epoki wiktoriańskiej, najbardziej znany z ilustrowania opowiadań sir Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie publikowanych w magazynie „The Strand”.Żółta gorączka (łac. Febris flava) – choroba wywoływana przez wirusa należącego do grupy tzw. flaviwirusów. Infekcja może przebiegać pod różnymi postaciami klinicznymi – od łagodnych objawów do ciężkiej choroby, kończącej się śmiercią. Słowo "żółta" w nazwie pochodzi od żółtaczki towarzyszącej części zakażeń.

  Po powrocie na Baker Street Holmes prosi Watsona, by przypomniał mu o tej sprawie, jeśli kiedyś zauważysz, że wpadam w zbytnią zarozumiałość albo że za lekko traktuję jakąś sprawę.

  Zagadka, podobnie jak w opowiadaniach Nobliwy kawaler, Człowiek z wywiniętą wargą, Zaginiony sportowiec czy Lwia grzywa, pozbawiona jest cech kryminalnych.

  Linki zewnętrzne[]

 • Tekst oryginalny
 • Analiza opowiadania (ang.)
 • Polski przekład
 • Polski przekład - inna wersja
 • Człowiek z wywiniętą wargą (ang. The Man with the Twisted Lip) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a z serii przygód detektywa Sherlocka Holmesa. Pierwsza publikacja w The Strand Magazine w grudniu 1891, następna w tomie Przygody Sherlocka Holmesa w 1892. Ilustracje Sidney Paget.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.