• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świnicka Ławka

  Przeczytaj także...
  Tatry Wysokie (słow. Vysoké Tatry, niem. Hohe Tatra, węg. Magas-Tátra) – najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, rozciągająca się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej. W linii prostej odległość między granicznymi przełęczami wynosi ok. 16,5 km, zaś ściśle wzdłuż grani głównej ok. 26 km. Tatry Wysokie zajmują obszar około 340 km² (czyli nieco mniej niż Tatry Zachodnie), z czego większość (260 km²) znajduje się na Słowacji.Zawratowa Turnia – turnia we wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich. Znajduje się w tej grani między Niebieską Turnią, oddzieloną Niebieską Przełęczą, a Małym Kozim Wierchem, od którego oddziela ją przełęcz Zawrat.
  Niebieska Przełączka Wyżnia – położona na wysokości 2247 m mała przełączka we wschodniej grani Świnicy w polskich Tatrach Wysokich, między Gąsienicową Turnią (2279 m) a Niebieską Turnią (2258 m) – tuż na zachód od tej ostatniej. Północne stoki spod przełączki opadają do Mylnej Kotlinki w najwyższym piętrze Doliny Zielonej Gąsienicowej, zaś południowe do polodowcowego kotła Dolinki pod Kołem (górne piętro Doliny Pięciu Stawów Polskich). Górna część tych stoków, zarówno z południowej, jak i północnej strony, to strome ściany. Stokami południowymi, sporo poniżej przełęczy, prowadzi czerwony szlak turystyczny z Kasprowego Wierchu na Zawrat.
  Taternicy w ścianie Świnicy

  Świnicka Ławka – ogromny, trawiasto-skalisty zachód w północnej ścianie Świnicy i Zawratowej Turni w polskich Tatrach Wysokich. Ściana ta ma wysokość około 350 m, Świnicka Ławka znajduje się mniej więcej w 2/3 jej wysokości. Z jednej strony prowadzi na Świnicką Przełęcz (2051 m), z drugiej na Niebieską Przełączkę Wyżnią (2247 m). Umożliwia taternikom w razie potrzeby w miarę bezpieczne wycofanie się ze wszystkich dróg wspinaczkowych na tej ścianie.

  Świnicka Przełęcz (słow. Svinicové sedlo, niem. Swinicajoch, węg. Świnica-hágó, Swinica-hágó) – położona na wysokości 2051 m przełęcz między Pośrednią Turnią a Świnicą w Tatrach Wysokich. Nazwa pochodzi od Świnicy (2301 m). Szczyty te i Świnicka Przełęcz leżą w grani głównej Tatr, którą biegnie granica polsko-słowacka. Po słowackiej stronie stoki opadają do Doliny Walentkowej. Po polskiej, północnej stronie pod Świnicką Przełęczą znajduje się Świnicka Kotlinka – górna część Doliny Gąsienicowej. W żlebie znajdującym się na dnie tej kotliny bardzo długo zalega śnieg, w niektórych latach nawet do połowy sierpnia. W małym żlebku poniżej przełęczy niewielkie źródełko.Świnica (słow. Svinica) – zwornikowy szczyt w grani głównej Tatr Wysokich o dwóch wierzchołkach, różniących się wysokością o 10 m. Mająca kształt szerokiej piramidy skalnej Świnica jest pierwszym od zachodu wybitnym szczytem (o wybitności ponad 100 m) Tatr Wysokich i kapitalnym punktem widokowym.

  Bibliografia[]

  1. Górska Gazeta Internetowa. Świnica. [dostęp 2009-08-23].


  Droga wspinaczkowa – następstwo miejsc położonych na zboczu dowolnej ściany skalnej możliwych do przejścia w kierunku szczytu.Zachód – w taternickim rozumieniu jest to pozioma lub pochyła, długa i wąska część zbocza lub ściany, tworząca jak gdyby chodnik biegnący skośnie lub w poprzek góry. Jest rodzajem półki, ale jest zwykle dłuższy od niej i mniej regularny. Ponadto półka jest zwykle pozioma, zachód natomiast często jest skośny. Przykładem zachodu w polskich Tatrach może być Kobylarzowy Zachód w Małołączniaku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.