• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świnice Warckie - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Stawiszynek – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Gusin.
  Rydzyna – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Parski.

  Świnice Warckie (1937-54 gmina Świnice) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie konińskim.

  Siedziba gminy to Świnice Warckie.

  Według danych z 31 grudnia 2011 gminę zamieszkiwało 4101 osób.

  Kaznówek – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Kaznów.Świnice Warckie – miejscowość w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie, w Kotlinie Kolskiej.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2007 gmina Świnice Warckie ma obszar 93,47 km², w tym:

 • użytki rolne: 82%
 • użytki leśne: 7%
 • Gmina stanowi 12,10% powierzchni powiatu łęczyckiego.

  Ładawy, w użyciu również nazwa Kolonia Ładawy – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Tolów.Władysławów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2014:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Świnice Warckie w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Swinice Warckie.png

  Sołectwa[]

  Bielawy, Chorzepin, Chwalborzyce, Drozdów, Głogowiec, Grodzisko, Gusin, Kaznów, Kosew, Kozanki Podleśne, Kraski, Parski, Piaski, Podłęże, Rogów, Stemplew, Świnice Warckie, Świnice Warckie-Kolonia, Tolów, Władysławów, Wola Świniecka, Zbylczyce.

  Pozostałe miejscowości[]

  Chęcin, Chorzepinek, Hektary, Holendry, Kaznówek, Ładawy, Łyków, Miecanki, Podgórze, Polusin, Rydzyna, Stawiszynek, Stemplew, Strachów, Wyganów, Wola-Olesin, Zimne.

  Gusin – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa konińskiego.Łyków – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Drozdów.

  Ochotnicze Straże Pożarne na terenie gminy[]

  1. OSP Świnice Warckie - Krajowy system ratowniczo-gaśniczy
  2. OSP Bielawy
  3. OSP Chorzepin
  4. OSP Chwalborzyce
  5. OSP Drozdów
  6. OSP Grodzisko
  7. OSP Piaski
  8. OSP Podłęże
  9. OSP Stemplew
  10. OSP Zbylczyce

  Sąsiednie gminy[]

  Dąbie, Grabów, Łęczyca, Uniejów, Wartkowice

  Strachów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Bielawy.Gmina Łęczyca (do 1954 gmina Topola + gmina Tkaczew) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie płockim. Siedzibą gminy jest Łęczyca.

  Przypisy

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Kozanki Podleśne – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wola-Olesin – kolonia w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie.
  Wyganów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Zbylczyce.
  Wola Świniecka – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie.
  Powiat łęczycki – powiat w Polsce (w północnej części województwa łódzkiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Łęczyca. Na jego terenie znajduje się geometryczny środek Polski.
  Grodzisko – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie.W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa konińskiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Holendry – część wsi Podgórze, położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Wchodzi w skład sołectwa Grodzisko.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.