• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Światowy Uniwersytet Duchowy Brahma Kumaris

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
  Związek wyznaniowy – wspólnota powołana dla celów kultu religijnego, propagowania i nauczania określonej tradycji religijnej.

  Światowy Uniwersytet Duchowy „Brahma Kumaris”związek wyznaniowy działający na całym świecie założony w 1936. Zasady organizacji wywodzą się z tradycji hinduizmu. Światowy Uniwersytet Duchowy Brahma Kumaris Radża Joga od 1983 ma status konsultanta przy Radzie Ekonomicznej i Społecznej ONZ. Był ośmiokrotnie nagradzany przez ONZ, za wkład w szerzenie pokoju na świecie.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – urząd administracji rządowej, obsługujący Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, właściwego do spraw czterech działów administracji rządowej: administracji, informatyzacji, spraw wewnętrznych, mniejszości narodowych oraz wyznań religijnych i etnicznych. Ministerstwo zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1997, w ramach reformy centrum administracyjno-gospodarczego. Ministerstwo zniesiono 21 listopada 2011, z mocą od 18 listopada 2011. Na jego miejsce utworzono: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Brahma Kumaris w Polsce[]

  W Polsce został wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA w 1985 roku pod jego ówczesną nazwą Stowarzyszenie Brahma Kumaris Raja Yogi. Pod aktualną nazwą został wpisany w 1990 r. Dyrektorem Uniwersytetu w Polsce jest Aneta Łój, a siedziba mieści się w Warszawie na ul. Smolnej 11.

  Tadeusz Doktór (ur. 13 października 1950, zm. 20 czerwca 2007) – polski psycholog i socjolog religii, ekspert w zakresie nowych ruchów i kultur religijnych, teoretyk astrologii, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Autor wielu książek popularnonaukowych. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.Zakład wydawniczy Nomos powstał w styczniu 1991 roku, w kręgu pracowników krakowskich uczelni i przy współpracy naukowców z wielu innych ośrodków akademickich.

  Bibliografia[]

 • Rychlik, Sylwester Indie, Wydawnictwo Akasha, Kraków 2005, ISBN 83-920116-2-7
 • II. Charakterystyka badanych grup. 2. Brahma Kumaris. W: Tadeusz Doktór: Ruchy kultowe. Psychologiczna charakterystyka uczestników. Wyd. 1. Kraków: Zakład Wydawniczy Nomos, 1991, s. 35–45, seria: Prace badawcze Instytutu Religioznawstwa UJ (nr 12).
 • Agnieszka Kościańska: Potęga ciszy. Konwersja a rekonstrukcja porządku płci na przykładzie nowego ruchu religijnego Brahma Kumaris. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2009. ISBN 978-83-235-0451-1.
 • Literatura przedmiotu[]

 • Agnieszka Kościańska: IV. RUCHY I MNIEJSZOŚCI RELIGIJNE – TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ, 4. Charyzmatyczne liderki. Przywództwo duchowe w ruchu Brahma Kumaris. W: Oblicza religii i religijności. Borowik Irena, Libiszowska-Żółtkowska Maria, Doktór Jan (red.). Wyd. 1. Kraków: Zakład Wydawniczy Nomos, 2008. ISBN 978-83-60490-76-1.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Brahma Kumaris
 • Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji: Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. 2013-01-14. [dostęp 2015-04-18].
 • Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji: Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. 2015-06-11. [dostęp 2016-01-02.] • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.