• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Światowy Kongres Esperanto

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Esperanto (pierwotnie Lingvo Internacia – "język międzynarodowy") – najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy.

  Światowy Kongres Esperanto (esp. Universala Kongreso de Esperanto, UK) jest największą coroczną imprezą esperantystów, organizowaną od 1905 niemal nieprzerwanie (z wyjątkiem pierwszej i drugiej wojny światowej).

  Od 1920 kongres przygotowuje UEA, co roku wybierając inny kraj.

  Liczba uczestników wynosi średnio ok. 2000 (od 800 do 6000 osób, w zależności od miejsca). Kongresy odbywają się zazwyczaj pod koniec lipca lub na początku sierpnia i trwają 8 dni (otwarcie i zamknięcie imprezy ma miejsce w sobotę).

  Dąb esperantystów w Sopocie – ZEO, pamiątkowy dąb szypułkowy honorujący ruch esperantystów, rosnący w Dolinie Świemirowskiej w Sopocie.Ludwik Łazarz Zamenhof, właśc. Eliezer Lewi Samenhof, esp. Ludoviko Lazaro Zamenhof (ur. 15 grudnia 1859 w Białymstoku, zm. 14 kwietnia 1917 w Warszawie) – polsko-żydowski lekarz okulista, twórca sztucznego, międzynarodowego języka esperanto.

  W 2009, z okazji 150. rocznicy urodzin twórcy Esperanto - dr. Ludwika Zamenhofa, Kongres odbył się w jego rodzinnym mieście, Białymstoku.

  Lista kongresów[]

  Stamps of Lithuania, 2005-18.jpg
  Dąb esperantystów w Sopocie upamiętniający XIX kongres w Gdańsku

  Przypisy

  Universala Esperanto-Asocio (UEA, dosłownie Powszechny Związek Esperanta, najczęściej tłumaczone jako Światowy Związek Esperantystów, także Światowy Związek Esperancki, Powszechny Związek Esperancki) – największa międzynarodowa organizacja użytkowników języka esperanto.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.