• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Światowa Federacja Luterańska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ewangelicko Luterański Kościół Tanzanii (ang. Evangelical Lutheran Church in Tanzania) – Kościół luterański działający na terenie Tanzanii. Liczy, według danych za rok 2009, ponad 5,3 mln wiernych, co czyni go drugim co do wielkości Kościołem luterańskim na świecie i drugim co do wielkości (po Kościele katolickim) Kościołem chrześcijańskim w Tanzanii. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy luterańscy misjonarze rozpoczęli swoją działalność w Tanganice w XIX wieku. W 1938 roku 7 Kościołów luterańskich istniejących w Tanganice zawarło federację, która 19 czerwca 1963 roku przerodziła się w jeden, zjednoczony Kościół. Obecnym zwierzchnikiem Kościoła jest bp Alex Gehaz Malasusa.Bp Mark Hanson (ur. 2 grudnia 1946 r. w Minneapolis w stanie Minnesota) – główny biskup-lider Ewangelickiego Kościoła Luterańskiego w Ameryce.

  Światowa Federacja Luterańska – utworzona w 1947 r. międzynarodowa organizacja zrzeszająca Kościoły wyznania luterańskiego ze wszystkich zakątków świata. Światowa Federacja Luterańska zrzesza 142 Kościołów z 79 krajów, z ponad 72 milionami wiernych. Siedziba ŚFL znajduje się w Genewie. Światowa Federacja Luterańska prowadzi dialog pomiędzy wspólnotami luterańskimi, zawiera porozumienia z innymi wyznaniami, prowadzi akcje ekumenizacyjne i misyjne. Członkiem Światowej Federacji Luterańskiej jest polski Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

  Malgaski Kościół Luterański – Kościół luterański działający na Madagaskarze, założony w 1950 roku. Historia luteranizmu na Madagaskarze sięga 1866 roku, kiedy to Norweskie Towarzystwo Misyjne rozpoczęło działalność na południu i w centrum wyspy, w 1888 roku działalność podjęli również misjonarze amerykańscy. Liczy, według danych za rok 2009, ok. 3 mln wiernych, co czyni go dziewiątym co do wielkości Kościołem luterańskim na świecie. Kościół jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej, Światowej Rady Kościołów, Ogólnoafrykańskiej Konferencji Kościołów i Rady Kościołów Chrześcijańskich Madagaskaru.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Przewodniczącym Światowej Federacji Luterańskiej jest ks. bp. Munib Younan (Kościół Ewangelicko-Luterański w Jordanii i Ziemi Świętej), a sekretarzem generalnym ks. Martin Junge.

  Spis treści

 • 1 Przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej
 • 2 Zgromadzenia Ogólne
 • 3 Największe Kościoły należące do Światowej Federacji Luterańskiej
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kościół Szwecji (szw. Svenska kyrkan) – to największy Kościół ewangelicko-luterański na świecie i największe wyznanie w Szwecji. Liczy 6,9 mln wiernych. Do 2000 r. miał charakter Kościoła państwowego. Teologicznie nawiązuje do nauczania ojca reformacji, Marcina Lutra. Kościół Szwecji, w którym mimo reformy biskupi zachowali władzę w diecezjach, a liturgia uległa jedynie niewielkim modyfikacjom, prezentuje umiarkowane skrzydło luterańskiej reformacji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lund – miasto w południowo-zachodnim regionie Szwecji, w prowincji Skanii, na północny wschód od Malmö; siedziba władz gminy Lund, wchodzącej w skład transgranicznego regionu Öresund, obejmującego fragmenty terytoriów Danii i Szwecji. Około 101 tys. mieszkańców i 442,7 km² powierzchni, co daje mu pozycję dwunastego pod względem liczby mieszkańców miasta w Szwecji. W związku z jego akademickim charakterem, Lund charakteryzuje się wyraźną nadreprezentacją grupy wiekowej 20–29 lat (21% populacji) i osób z wyższym wykształceniem (58% w stosunku do 29% w skali kraju).
  Kościół Ewangelicko-Augsburski w Rzeczypospolitej Polskiej – najstarszy i największy Kościół ewangelicki (protestancki) w Polsce, kościół luterański prawnie działający na terenie Polski, będący członkiem takich organizacji, jak Światowa Rada Kościołów, Światowa Federacja Luterańska, Konferencja Kościołów Europejskich, Polska Rada Ekumeniczna. Organem prasowym jest Zwiastun Ewangelicki. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Jerzy Samiec.
  Chrześcijański Kościół Protestancki Batak (ind. Huria Kristen Batak Protestan) – największy Kościół chrześcijański w Indonezji zrzeszający ok. 4 mln wiernych, głównie członków ludu Bataków zamieszkującego północną część Sumatry. Członek Światowej Federacji Luterańskiej od 1952.
  Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy Hanoweru (niem. Evangelisch-lutherische Landeskirche Hannovers) – jeden z 22 kościołów regionalnych tworzących Kościół Ewangelicki w Niemczech.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Kościół Protestancki w Holandii (hol. Protestantse Kerk in Nederland, PKN) – Kościół ewangelicko-unijny w Holandii
  Dar es Salaam (z arab. "Domostwo Pokoju") – stolica administracyjna Tanzanii (siedziba rządu); położona we wschodniej części tego kraju nad Oceanem Indyjskim, największe miasto portowe, ośrodek administracyjny regionu Pwani. W 2010 r. zamieszkiwało je około 3,2 mln mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.09 sek.