• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świat Gier Komputerowych  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  European Computer Trade Show, w skrócie ECTS – nieistniejąca obecnie coroczna wystawa europejskiego przemysłu gier komputerowych. Pierwszy raz odbyła się w 1988 roku, ostatni raz w 2004 roku. Ekspozycja dostępna była wyłącznie dla dziennikarzy oraz ekspertów branżowych, nie mogli w niej natomiast uczestniczyć gracze.Łowca androidów (ang. Blade Runner) – amerykański film z 1982 roku w reżyserii Ridleya Scotta, na motywach powieści Philipa K. Dicka Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?. Uznawany jest za klasyczny przykład kina science-fiction oraz nurtu neo-noir.

  Świat Gier Komputerowychczasopismo zajmujące się tematyką gier komputerowych, wydane po raz pierwszy 14 grudnia 1992 roku, jako dodatek (8-stronicowy numer zerowy) do czasopisma Amigowiec. Stała ekipa redakcyjna składała się z około 15 osób. Pierwsi w Polsce mieli kolejno 68, 80, 84, 100 i 116 stron (do roku 1997). Przeznaczone było głównie dla graczy starszych stażem, pisane w znacznie bardziej formalnym stylu niż np. konkurencyjne Top Secret i CD-Action. Pierwszy znaczący jubileusz pismo obchodziło w lutym 1997 roku, kiedy to wydano 50 numer. W kwietniu 2001 roku ukazał się numer setny, a w lutym 2003 roku, pismo obchodziło dziesiątą rocznicę istnienia, będąc jedynym pismem na rynku o takim stażu. Ostatni numer ukazał się w lipcu 2003 roku jako numer podwójny.

  The Longest Journey: Najdłuższa podróż (no: Den lengste reisen) – komputerowa gra przygodowa typu wskaż i kliknij, wydana na platformę Microsoft Windows przez norweską firmę Funcom w 1999 roku. Sukces produkcji sprawił, że wkrótce dystrybucja rozszerzyła się na kraje Europy i Ameryki Północnej. W 2004 roku strona Adventure Gamers umieściła ją na jedenastym miejscu na liście 20 gier przygodowych wszech czasów. Pierwotnie gra została napisana w języku angielskim, jednakże angielska wersja nie była pierwszym wydaniem.Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

  Spis treści

 • 1 Redakcja
 • 2 Historia
 • 3 Stałe działy w Świecie Gier Komputerowych
 • 4 Złote Dyski
 • 4.1 Rok 1998
 • 4.2 Rok 1999
 • 4.3 Rok 2000
 • 4.4 Rok 2001
 • 4.5 Rok 2002
 • 5 Kanał #sgk
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  cdp.pl sp. z o.o. (do 21 września 2012 CD Projekt Sp. z o.o.) – polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych oraz filmów, należący do spółki CD Projekt S.A. Od 2008 do 2011 roku był częścią holdingu CD Projekt Investment.
  StarCraft – strategiczna gra czasu rzeczywistego stworzona przez studio Blizzard Entertainment. Jest to pierwsza część serii, która została wydana w 1998 roku. Jej kontynuacja, StarCraft II: Wings of Liberty, ukazała się w 2010.
  Top Secret – polskie czasopismo poświęcone tematyce gier komputerowych i wideo, a także kulturze i wydarzeniom z nimi związanym; ukazywało się w dwóch okresach. Pierwsza edycja pisma, wydawana w latach 1990–1996 przez Spółdzielnię Wydawniczą „Bajtek”, była pierwszym tego typu magazynem w Polsce; w jej ramach ukazały się 54 numery. Pierwsze z nich poświęcone były głównie grom na komputery 8-bitowe (Atari, Commodore, Spectrum, Amstrad). Później dominować zaczęły opisy na komputery 16-bitowe (Amiga, Atari ST, IBM PC). Autorzy wywodzący się z pierwszej edycji „Top Secretu” współtworzyli w późniejszych latach większość następnych magazynów o grach komputerowych w Polsce. Druga edycja, wydawana w latach 2002–2003 przez Axel Springer Polska, była próbą przywrócenia tytułu na rynek.
  Mortyr – seria gier komputerowych typu FPS produkcji Mirage Interactive i City Interactive, wydanych w latach 1999-2008.
  Battlefield 1942 – gra komputerowa z gatunku first-person shooter osadzona w realiach II wojny światowej, stworzona przez szwedzkie studio Digital Illusions CE i wydana w 2002 roku przez Electronic Arts. Jest to pierwsza gra z serii Battlefield. Można w nią grać zarówno w trybie gry jednoosobowej (z botami) jak i wieloosobowej.
  Tomasz Nowicki (ur. 8 października 1978 r. w Kłodzku) - polski historyk sztuki, nauczyciel akademicki, dyrektor Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej od 2008 roku.
  Star Wars: X-Wing Alliance (nazywana również w skrócie XWA) to gra komputerowa osadzona w świecie Gwiezdnych Wojen. Jest następcą gier z serii X-Wing, wiele elementów czerpiąc z poprzednich części serii, Star Wars: Tie Fighter i multiplayerowej X-Wing vs. TIE Fighter.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.