• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świadkowie Jehowy w Wielkiej Brytanii  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.
  Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
  Manchester
  Manchester
  East Pennine
  East Pennine
  Bristol
  Bristol
  E.
  E.
  Surrey
  Surrey
  Dudley
  Dudley
  L.
  L.
  Chelmsford
  Chelmsford
  Londyn
  Londyn
  Geographylogo.svg
  Miejscowości w Wielkiej Brytanii, w których znajdują się Sale Zgromadzeń Świadków Jehowy oraz zaznaczone na niebiesko Biuro Oddziału. Skróty: Sale Zgromadzeń: L – w Londynie, E – Edgware (Chelmsford – przyszła siedziba Biura Oddziału).

  Świadkowie Jehowy w Wielkiej Brytanii – wspólnota religijna Świadków Jehowy w Wielkiej Brytanii, licząca w 2015 roku 137 631 głosicieli, należących do 1605 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2015 roku zebrały się 225 584 osoby. Biuro Oddziału, koordynujące działalność miejscowych wyznawców oraz Świadków Jehowy w Irlandii, na Falklandach, na Malcie oraz w kilku krajach, w których działalność jest prawnie zakazana i ograniczona, m.in. w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie, Katarze, Kuwejcie, Omanie, Pakistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się w Londynie. Jedna z 25 wspólnot Świadków Jehowy na świecie, których liczebność przekracza 100 000 głosicieli.

  Falklandy (ang. Falkland Islands) – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym Atlantyku, około 480 km od wybrzeży Argentyny obejmujące wyspy o tej samej nazwie. Wyspy znajdują się pod administracją brytyjską, ale prawa do nich rości sobie także Argentyna, z tego powodu są czasem również nazywane Malwinami, od ich hiszpańskiej nazwy Islas Malvinas.Cayman Brac - wyspa na Morzu Karaibskim, jedna z trzech wysp tworzących brytyjskie terytorium Kajmanów. Położona jest 143 km na północny wschód od Wielkiego Kajmanu i 8 km na wschód od Małego Kajmanu. Współrzędne geograficzne: 19°43′N 79°48′W/19,716667 -79,800000. Jej powierzchnia wynosi 38 km². Zamieszkuje ją około 1,3 tys. mieszk. (2005). Największa miejscowość na wyspie to West End.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Początki
 • 1.2 Powojenny rozwój działalności
 • 1.3 Zbory polskojęzyczne
 • 2 Świadkowie Jehowy w brytyjskich terytoriach zależnych
 • 2.1 Świadkowie Jehowy na Anguilli
 • 2.2 Świadkowie Jehowy na Bermudach
 • 2.3 Świadkowie Jehowy na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych
 • 2.4 Świadkowie Jehowy na Falklandach
 • 2.5 Świadkowie Jehowy w Gibraltarze
 • 2.6 Świadkowie Jehowy na Kajmanach
 • 2.7 Świadkowie Jehowy na Montserracie
 • 2.8 Świadkowie Jehowy na Turks i Caicos
 • 2.9 Świadkowie Jehowy na Wyspie Świętej Heleny
 • 3 Zobacz też
 • 4 Uwagi
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Jamestown – stolica brytyjskiego terytorium zamorskiego Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha, położona na Wyspie Świętej Heleny. Jedyny port rybacki i handlowy wyspy. Miasteczko zamieszkiwało w 2008 roku 714 osób, których głównym zajęciem jest rybołówstwo. Brytyjska baza wojskowa.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Historia[]

  Początki[]

  W 1881 roku z USA przybyli dwaj współpracownicy Charlesa Taze Russella – John Corbin Sunderlin i J.J. Bender, rozpoczynając działalność w Anglii i Szkocji. w Londynie utworzono pierwszą grupę wyznawców. Prawdopodobnie pierwszym Badaczem Pisma Świętego w Anglii został Tom Hart. Dziesięć lat później, w roku 1891 w Londynie i Liverpoolu przebywał C.T. Russell. W grudniu 1898 roku funkcjonowało 9 zborów. W 1900 roku zanotowano liczbę 10 zborów ze 138 wyznawcami. 23 kwietnia 1900 roku, w Londynie, przy Gipsy Lane 131 w dzielnicy Forest Gate, Ernest C. Henninges nabył posesję, na której powstało Biuro Oddziału. Było to pierwsze na świecie Biuro Oddziału Towarzystwa Strażnica.

  Świadkowie Jehowy na Filipinach – wspólnota 181 236 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Filipinach, należących do 3121 zborów (2012). W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 547 408 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Manili.Grand Turk Island (dawny polski egzonim: Wielki Turk) - główna wyspa w grupie wysp Turks w brytyjskim terytorium zależnym Turks i Caicos. Na wyspie leży miasto Cockburn Town.

  W kwietniu 1903 roku w Wielkiej Brytanii ponownie przebywał C.T. Russell w trakcie swojej podróży po Europie; przemawiał w Londynie i Glasgow. W maju 1910 roku C.T. Russell przemawiał do ogromnej rzeszy ludzi w londyńskim Royal Albert Hall. W 1911 roku siedziba oddziału Towarzystwa Strażnica w Londynie została przeniesiona na Craven Terrace 34, gdzie znajdowało się więcej pomieszczeń biurowych i mieszkalnych. W tym samym roku w Cardiff przemawiał C.T. Russel.

  Biblijna Szkoła Strażnicy – Gilead (ang. Watchtower Bible School of Gilead) – szkoła kształcąca misjonarzy Świadków Jehowy, założona przez Towarzystwo Strażnica w 1943 roku w South Lansig, stanie Nowy Jork w USA. Obecnie mieści się ona w Centrum Szkoleniowym Świadków Jehowy w Patterson w stanie Nowy Jork. Program szkolenia oparty jest przede wszystkim na Piśmie Świętym a koncentruje się ono na działalności ewangelizacyjnej. Pieczę nad Szkołą Gilead sprawuje Dział Szkoleń Teokratycznych pod nadzorem Komitetu Nauczania Ciała Kierowniczego. 14 września 2013 roku naukę zakończyła 135 klasa, którą ukończyło 48 studentów skierowanych do 24 krajów świata.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  30 czerwca 1914 roku prawnie zarejestrowano działalność Międzynarodowych Badaczy Pisma Świętego (IBSA). W 98 miastach Fotodramę stworzenia obejrzało ponad 1 226 650 widzów. Działały 182 zbory, a 4100 osób było obecnych na uroczystości Wieczerzy Pańskiej.

  Podczas I wojny światowej, w marcu 1916 roku, po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii przeprowadzono obowiązkowy pobór nieżonatych mężczyzn w wieku od 18 do 40 lat. Jednocześnie umożliwiał on zwolnienie ze służby osobom, których postawa opierała się na „przekonaniach religijnych lub moralnych”. Do września 1916 roku 264 Badaczy Pisma Świętego wystąpiło o zwolnienie ze służby wojskowej. Z tej grupy 5 otrzymało zwolnienie, 154 zlecono pracę na rzecz państwa, 23 włączono w skład personelu cywilnego armii, a 82 przekazano wojsku. Spośród tej ostatniej grupy niektórzy stanęli przed sądem polowym i zostali skazani za niewykonywanie rozkazów. 40 Badaczy Pisma Świętego trafiło do więzień wojskowych, a 8 wysłano na front do Francji. Ósemka wysłana do Francji została skazana na rozstrzelanie za odmowę wykonywania rozkazów. Wyrok ten zamieniono na 10 lat więzienia gdy ustawiono ich przed plutonem egzekucyjnym. Wielu Badaczy trafiło do więzienia Dartmoor lub w Richmond. W 2002 roku zasady moralne wyznawane przez szesnastu więźniów, którzy trafili do więzienia na zamku w Richmond zostały uhonorowane w szczególny sposób. Tej grupie więźniów, wśród których było 5 Badaczy Pisma Świętego, poświęcono piękny ogród na terenie przylegającym do zamku. Zorganizowano ekspozycję przedstawiającą pomieszczenia więzienia w Richmond oraz rysunki i napisy na ścianach pozostawione przez więźniów. Przygotowano również telewizyjny program dokumentalny „The Richmond Sixteen” (Szesnastu z Richmond).

  Zjednoczeni wielbiciele – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Świadków Jehowy, które odbyły się w roku 1961.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1926 roku zorganizowano zgromadzenia w londyńskim Alexandra Palace oraz Royal Albert Hall, na których przemawiał Joseph Franklin Rutherford. Przyjęto wówczas rezolucję „Świadectwo dla władców świata”, a Rutherford wygłosił wykład publiczny „Dlaczego chwieją się potęgi światowe – środek zaradczy”. W kongresach tych wzięło udział 10 000 osób, a następnego dnia tekst obu punktów ukazał się w londyńskiej prasie. Kongres ten przyczynił się do rozwoju działalności w Wielkiej Brytanii.

  Świadkowie Jehowy w Pakistanie – wspólnota 880 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Pakistanie, należących do 18 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 4075 osób.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

  W latach 1926–1930 wielu brytyjskich wyznawców wyjechało głosić swoją religię na innych kontynentach. W 1938 roku na kongresie w stolicy ponownie przemawiał Joseph F. Rutherford, a program został transmitowany przez stacje radiowe na 4 kontynentach do 49 innych zgromadzeń w krajach angielskojęzycznych. W roku 1939 osiągnięto liczbę 4375 głosicieli. W czasie II wojny światowej za zachowanie neutralności ponad 1500 z nich uwięziono.

  Fotodrama stworzenia (ang. tytuł oryginalny Photo-Drama of Creation) – amerykański film religijny, przygotowywany w latach 1912-1914 przez Towarzystwo Strażnica.Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (ang. The Watchtower Announcing Jehovah’s Kingdom) – czasopismo religijne wydawane od lipca 1879 roku przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy. Jest wydawane jednocześnie w 254 językach. Rocznik „Strażnicy” zawiera 18 numerów w dwóch wydaniach: wydanie dwumiesięczne „do rozpowszechniania” (osiąga przeciętny nakład około 59 000 000 egzemplarzy co czyni je czasopismem o najwyższym nakładzie na świecie) i „Strażnica” (wydanie do studium), która ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie około 15 252 000 egzemplarzy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” jest jedynym, regularnie wydawanym w około 50 językach periodykiem.

  Od roku 1937 do sierpnia 1942 gdy został deportowany z Wielkiej Brytanii działalność nadzorował Albert D. Schroeder, późniejszy członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. W dniach od 3 do 7 września 1941 roku na kongresie ogólnokrajowym w De Montfort Hall w Leicester obecnych było ponad 12 000 osób. Główne punkty tego kongresu stanowiły odtworzone nagrania wykładów z kongresu, który odbył się w sierpniu 1941 roku w Saint Louis w USA. Ze względu na trwającą wojnę to pokojowe zgromadzenie odbiło się szerokim echem. Rok później zanotowano liczbę ponad 12 430 głosicieli. We wrześniu 1942 roku w 9 miastach zorganizowano kongres „Nowy świat”, uczestniczyło w nim 11 300 osób.

  Synowie Boży – synami wolności – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Świadków Jehowy, które rozpoczęły się w czerwcu 1966 roku, a zakończyły w styczniu 1967 roku. Myślą przewodnią kongresu był werset biblijny z Listu do Rzymian 8:20, 21 (NW): „Gdyż stworzenie zostało poddane daremności nie z własnej woli, lecz przez tego, który je poddał, na podstawie nadziei, że również samo stworzenie zostanie uwolnione z niewoli skażenia i dostąpi chwalebnej wolności dzieci Bożych”. Program kongresu uwypuklał dobrą nowinę o lepszej przyszłości, którą według Świadków Jehowy, przyniesie życie w raju na ziemi pod panowaniem Królestwa Bożego.Świadkowie Jehowy w Zambii – wspólnota 162 370 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Zambii, należących do 2488 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 738 978 osób – ponad 7% mieszkańców kraju. Działalność miejscowych głosicieli oraz Świadków Jehowy w Burundi i Tanzanii koordynuje Biuro Oddziału w Lusace. Jest to trzecia pod względem liczebności wspólnota tego wyznania w krajach afrykańskich (po Nigerii i Demokratycznej Republice Konga).

  Powojenny rozwój działalności[]

  i w Manchesterze – dwie z siedmiu w Wielkiej Brytanii.
  Kongres okręgowy „Czuwajcie!” w Cardiff, 2009.

  W 1950 roku osiągnięto liczbę ponad 23 000 głosicieli. W latach 1950–1966 na kongresy międzynarodowe do Londynu przybyli delegaci z ponad 50 krajów. W roku 1951 kongres międzynarodowy „Czyste wielbienie” odbył się na stadionie Wembley. W roku 1955 w kongresie „Tryumfujące Królestwo” w Londynie brało udział 41 970 osób. W 1958 roku przekroczono liczbę 40 000 głosicieli. 26 kwietnia 1959 roku otwarto nowe Biuro Oddziału w Mill Hill w Londynie. W miarę zwiększających się potrzeb zwiększano liczbę pomieszczeń mieszkalnych.

  Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  Następny kongres międzynarodowy „Zjednoczeni wielbiciele” odbył się w lipcu 1961 roku w Londynie. Brało w nim udział 48 970 osób. W 1963 roku osiągnięto liczbę prawie 52 000 głosicieli. W tym też roku Wielka Brytania była jednym z miejsc międzynarodowego kongresu okołoziemskiego pod hasłem „Wiecznotrwała dobra nowina” – grupa 583 delegatów z 27 państw przenosiła się do 27 wytypowanych miast kongresowych na całym świecie. W roku 1965 w Edynburgu i Londynie odbył się kongres międzynarodowy „Słowo prawdy”. W 1967 roku utworzono pierwsze zbory obcojęzyczne. W roku 1969 na kongresie międzynarodowym „Pokój na ziemi” w Londynie obecne były delegacje z 63 krajów, liczba obecnych wyniosła 82 416, a 2215 osób zostało ochrzczonych.

  Świadkowie Jehowy na Wyspie Świętej Heleny – wspólnota 121 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Wyspie Świętej Heleny, należących do 3 zborów (stan w roku 2012). Na jednego głosiciela tego wyznania przypada tam ok. 30 mieszkańców – najmniejsza liczba na świecie. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) w 2012 roku obecnych było 288 osób (ok. 7% mieszkańców wyspy). Zbory zgromadzają się w Salach Królestwa w Half Tree Hollow, Levelwood i Longwood. W pobliżu Jamestown znajduje się Sala Zgromadzeń dla miejscowych wyznawców.Biuro Główne Świadków Jehowy – ośrodek nadzorujący międzynarodową działalność Świadków Jehowy. Biuro Główne jest również siedzibą Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Od 1909 roku znajduje się w nowojorskim Brooklynie w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku planowane jest przeniesienie Biura Głównego do Warwick.

  W 1974 roku zanotowano liczbę 75 235 głosicieli. Rok później otwarto Salę Zgromadzeń w Manchesterze. W roku 1978 odbył się kongres międzynarodowy pod hasłem „Zwycięska wiara” odbył się w trzech miastach (Edynburg, Londyn, Sheffield), w którym wzięło udział 111 099 osób.

  W roku 1983 w De Montfort Hall w Leicester zorganizowano doroczne walne zgromadzenie Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica, w którym uczestniczyło 13 członków Ciała Kierowniczego oraz 3671 delegatów. Kolejnych 1500 osób wysłuchało programu w pobliskiej Sali Zgromadzeń w Dudley. W tym samym roku wybudowano pierwszą Salę Królestwa metodą szybkościową (w ciągu dwóch dni).

  Świadkowie Jehowy w Południowej Afryce – wspólnota religijna Świadków Jehowy w Południowej Afryce, licząca w 2015 roku 100 082 głosicieli, należących do 2108 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2015 roku zebrały się 250 754 osoby. Świadkowie Jehowy w Południowej Afryce są jedną z 25 wspólnot Świadków Jehowy na świecie, których liczebność przekracza 100 000 głosicieli.Nowy świat – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych zorganizowanych przez Świadków Jehowy w roku 1942. Liczba obecnych wyniosła 156 424, a 4992 osoby ochrzczono .

  W roku 1980 w Wielkiej Brytanii zanotowano liczbę ponad 100 tysięcy Świadków Jehowy. W 1989 na kongresach międzynarodowych odbywających się pod hasłem „Prawdziwa pobożność” w Polsce obecnych było 721 brytyjskich delegatów. W następnych latach delegaci uczestniczyli w kongresach międzynarodowych m.in. w Berlinie, Pradze, Budapeszcie, Moskwie, Kijowie i innych miastach także w Afryce, Azji i Ameryce.

  Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.Świadkowie Jehowy na Ukrainie – wspólnota 150 840 aktywnych Świadków Jehowy na Ukrainie, należących do 1723 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 265 985 osób. Biuro Oddziału, koordynujące działalność miejscowych głosicieli mieści się we Lwowie.

  W 1993 roku nieopodal Biura Oddziału ukończono budowę drukarni i kompleksu biurowców o łącznej powierzchni użytkowej 18 500 m². W tym samym roku zanotowano też liczbę ponad 127 000 głosicieli. W 1998 roku odbyło się 9 kongresów międzynarodowych „Boża droga życia” z delegatami z ponad 60 krajów.

  W 2000 roku w kraju korzystano z 7 Sal Zgromadzeń: (Manchester, Londyn, Dudley, Surrey, East Pennine, Bristol i Edgware).

  Świadkowie Jehowy na Jamajce – wspólnota 12 088 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Jamajce, należących do 196 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 35 350 osób (ok. 1,3% mieszkańców). Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Saint Catharine.Świadkowie Jehowy w Demokratycznej Republice Konga – wspólnota 177 556 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Demokratycznej Republice Konga, należących do 3288 zborów (stan w 2012 roku). W roku 2012 na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 1 001 518 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Kinszasie. Sale Zgromadzeń znajdują się w Bandundu, Beni, Butembo, Gomie, Isiro, Kikwit, Kinszasie, Kisangani, Lisala, Mbuji-Mayi i Nioki.

  W 2012 roku oprócz zborów angielskojęzycznych działało 70 zborów i ponad 80 grup obcojęzycznych (w ponad 40 językach, m.in: amharskim, angielskim, arabskim, bengalskim, brytyjskim migowym, chińskim, chorwackim, czeskim, francuskim, ga, greckim, hindi, hiszpańskim, irlandzkim, japońskim, khmerskim, koreańskim, lingala, litewskim, nepalskim, pendżabskim, perskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, rumuńskim, słowackim, somalijskim, sylheti (Bangladesz), tagalskim, tajskim, tamilskim, tureckim, twi, ukraińskim, urdu, walijskim, węgierskim, wietnamskim, włoskim). Działalność głoszenia jest również prowadzona w mniejszych językach lokalnych: po irlandzku, szkocku i walijsku. W roku 2014 osiągnięto liczbę 138 515 głosicieli.

  Świadkowie Jehowy w Argentynie – wspólnota 144 134 Świadków Jehowy w Argentynie, należących do 1961 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 309 212 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Buenos Aires.Świadkowie Jehowy w Polsce – wspólnota około 125 tys. aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Polsce, należących w 2012 roku do ponad 1400 zborów (w tym 12 zborów i 24 grup obcojęzycznych oraz 11 zborów i 26 grup języka migowego).

  W dniach 22–24 sierpnia 2014 roku w Londynie odbył się kongres międzynarodowy „Szukajmy najpierw Królestwa Bożego!”.

  W Wielkiej Brytanii działa również jedna z największych drukarni Towarzystwa Strażnica. Drukuje miesięcznie ponad 14 milionów egzemplarzy czasopism w 33 językach i wysyła je do około 10 tysięcy zborów w 70 krajach. W sumie rocznie drukuje przeszło 200 milionów czasopism oraz broszur i wysyła je do 100 krajów. W roku 2014 rozpoczęto przygotowania do budowy nowej siedziby Biura Oddziału wraz z drukarnią w Temple Farm koło miejscowości Chelmsford. Budowa ma być ukończona do końca 2019 roku. W miejscowym Biurze Oddziału pracują wolontariusze pochodzący z 35 krajów. Miejscowe Biuro Tłumaczeń dokonuje tłumaczeń na 11 języków, w tym na irlandzki, szkocki, walijski i brytyjski język migowy.

  Kajmany – wyspy w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim. Obejmują 3 wyspy (Wielki Kajman, Cayman Brac i Mały Kajman) o łącznej powierzchni 259 km². Liczą 45 000 mieszkańców, z czego połowa żyje w stolicy. Terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Główne miasto - George Town. 90% żywności pochodzi z importu, a głównymi źródłami dochodu są turystyka oraz usługi finansowe.Levelwood – miejscowość w brytyjskim terytorium zamorskim Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha, położona na Wyspie Świętej Heleny. Według danych z dnia 10 lutego 2008 roku liczy 311 mieszkańców.

  Kongresy regionalne organizuje się w 26 językach – również w języku polskim .

  Zbory polskojęzyczne[]

  Historia. W roku 1923 zbór polskojęzyczny w Londynie z liczbą 1029 osób, obecnych na Pamiątce śmierci Jezusa zajął pierwsze miejsce na liście ogólnoświatowej, ułożonej według grup językowych. W 2010 roku na kongresie „Trwaj przy Jehowie!” w Coventry było zgromadzonych około 2500 wyznawców z polskojęzycznych zborów w Wielkiej Brytanii, a cały program przedstawiono w języku polskim. Ochrzczono 52 nowych członków. 39 zborów (w tym 9 zborów w Londynie) i 33 grupy polskojęzyczne działają przeważnie w dużych miastach Anglii (Bedford, Bicester, Birmingham, Boston, Bournemouth, Bracknell, Brighton, Bristol, Cambridge, Cheltenham, Chester, Corby, Coventry, Crawley, Crewe, Dartford, Eastbourne, Grantham, Hull, King's Lynn, Leeds, Leicester, Lincoln, Liverpool, Londyn (9), Luton, Maltby, Manchester (2), Middlesbrough, Mildenhall, Milton Keynes, Nelson, Nottinngham, Northampton, Paington, Peterborough, Plymouth, Redditch, Rugby, Scarborough, Slough, Southampton, Southend-on-Sea, Stoke, Stradford-upon-Avon, West Bromwich), Szkocji (Aberdeen, Dundee, Edynburg, Glasgow, Inverness), Walii (Cardiff, Llanelli) i Irlandii Północnej (Belfast, Dungannon). Kongresy regionalne w j. polskim odbywają się w Londynie.

  East Grinstead - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie West Sussex, w jego północno-wschodnim narożniku w pobliżu granicy z hrabstwem Kent. Leży w połowie drogi między Londynem a południowym wybrzeżem Anglii. Miasto zamieszkuje 29 000 osób.Bermudy – terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych. Na całkowitej powierzchni wynoszącej 53,3 km² mieszkają 65 773 osoby z czego 2000 żyje w stolicy terytorium Hamilton. Temperatura waha się od 17 °C w styczniu do 26 °C w lipcu, a roczna ilość opadów wynosi 1500 mm. Na Bermudach na niewielką skalę rozwinął się przemysł i rolnictwo. Głównym źródłem dochodów jest turystyka.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Albert D. Schroeder (ur. 1911 r. w Saginaw w stanie Michigan, USA; zm. 8 marca 2006 r. w Nowym Jorku w USA) – członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy.
  Ciało Kierownicze – grupa starszych, czyli nadzorców Świadków Jehowy, sprawujących nadzór nad całą ich organizacją religijną. Nadzoruje ogólnoświatową działalność ewangelizacyjną, prowadzoną przez głosicieli zorganizowanych w zbory oraz redagowanie i wydawanie publikacji religijnych Świadków Jehowy. Członkowie Ciała Kierowniczego mieszkają w domu Betel w nowojorskim Brooklynie w USA.
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Edgware – naziemna stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Barnet. Leży na trasie Northern Line i stanowi jeden z północnych krańców tej linii. Została otwarta w roku 1924. Obecnie korzysta z niej ok. 3,4 mln pasażerów rocznie. Należy do piątej strefy biletowej.
  Peacehaven – miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie East Sussex, położone na wschodzie hrabstwa nad kanałem La Manche w punkcie, gdzie południk zerowy przecina się z południową linią brzegową Anglii. Miasto liczy 13 268 mieszkańców.
  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.104 sek.