• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świadkowie Jehowy w Luksemburgu

  Przeczytaj także...
  Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.
  Konzentrationslager Lublin, Vernichtungslager Lublin, Kriegsgefangenenlager Maydanek, KL Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944.
  W 1930 roku na terenie kraju rozpoczęto wyświetlanie Fotodramy stworzenia
  Znak fioletowego trójkąta jaki nosili Świadkowie Jehowy w hitlerowskich obozach koncentracyjnych

  Świadkowie Jehowy w Luksemburgu – wspólnota religijna Świadków Jehowy w Luksemburgu, licząca w 2015 roku 2058 głosicieli, należących do 32 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2015 roku zebrało się 3895 osób. Od 2009 roku działalność miejscowych głosicieli koordynuje niemieckie Biuro Oddziału. Biuro Krajowe znajduje się w stolicy.

  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.

  Historia[]

  Początki[]

  W latach 1922–1925 Badacze Pisma Świętego ze Strasburga rozpoczęli prowadzenie działalności kaznodziejskiej na terenie Luksemburga. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku działalność tę podejmowali wyznawcy z Niemiec, Francji i Szwajcarii. W 1930 roku na terenie kraju rozpoczęto wyświetlanie Fotodramy stworzenia. W 1933 roku szwajcarskie Biuro Oddziału przejęło od niemieckiego nadzór nad działalnością w Luksemburgu, ponieważ w hitlerowskich Niemczech ją zdelegalizowano. Od 1940 roku luksemburscy Świadkowie Jehowy znosili ostre prześladowania, a większość osadzono w obozach koncentracyjnych jak np. Victor Bruh, który był więziony w Buchenwaldzie, na Majdanku, w Oświęcimiu i w Ravensbrück.

  Biblijna Szkoła Strażnicy – Gilead (ang. Watchtower Bible School of Gilead) – szkoła kształcąca misjonarzy Świadków Jehowy, założona przez Towarzystwo Strażnica w 1943 roku w South Lansig, stanie Nowy Jork w USA. Obecnie mieści się ona w Centrum Szkoleniowym Świadków Jehowy w Patterson w stanie Nowy Jork. Program szkolenia oparty jest przede wszystkim na Piśmie Świętym a koncentruje się ono na działalności ewangelizacyjnej. Pieczę nad Szkołą Gilead sprawuje Dział Szkoleń Teokratycznych pod nadzorem Komitetu Nauczania Ciała Kierowniczego. 14 września 2013 roku naukę zakończyła 135 klasa, którą ukończyło 48 studentów skierowanych do 24 krajów świata.Niemieckie obozy nazistowskie – obozy i podobozy kierowane przez SA, a później SS, policję i Wehrmacht utworzone w latach 1933–1945 przez nazistowskie władze III Rzeszy. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, utworzone były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.

  Powojenny rozwój działalności[]

  W 1946 roku zalegalizowano działalność Świadków Jehowy w Luksemburgu, których w tym czasie było 30. W 1947 roku kraj odwiedzili przedstawiciele Towarzystwa Strażnica ze Stanów Zjednoczonych. W 1949 roku liczba głosicieli przekroczyła 50 osób. W tym samym roku do kraju przyjechali pierwsi misjonarze Szkoły Gilead. W 1953 roku liczba głosicieli przekroczyła 100 osób. W 1958 roku kilkuosobowa delegacja z Luksemburga obecna była na kongresie międzynarodowymWola Boża”. W 1960 roku kraj odwiedził po raz drugi Nathan H. Knorr, który wygłosił przemówienie do ponad pół tysiąca obecnych. Rok później liczba głosicieli przekroczyła 300 osób. W 1965 roku Luksemburg po raz kolejny odwiedził N. Knorr z okazji otwarcia Biura Oddziału i kongresu międzynarodowego „Słowo prawdy”, na którym obecnych było 3835 osób. Trzy lata później (1968 rok) złożył wizytę ponownie; w owym roku liczba głosicieli wyniosła 500, w 1982 – 1000, w 2010 – 2019, a w 2012 roku – 2097 osób. W 2009 roku nadzór nad działalnością miejscowych Świadków Jehowy przejęło niemieckie Biuro Oddziału. Kongresy odbywają się w języku niemieckim i portugalskim.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Fotodrama stworzenia (ang. tytuł oryginalny Photo-Drama of Creation) – amerykański film religijny, przygotowywany w latach 1912-1914 przez Towarzystwo Strażnica.

  Grupa polskojęzyczna[]

  Jedyna grupa polskojęzyczna działa w Steinsel.

  Uwagi

  1. Są to zbory francuskojęzyczne, niemieckojęzyczne, portugalskojęzyczne oraz zbór angielskojęzyczny, hiszpańskojęzyczny i włoskojęzyczny, a także grupa: chińskojęzyczna, chorwackojęzyczna, kreolskojęzyczna (Republika Zielonego Przylądka), polskojęzyczna i rosyjskojęzyczna.

  Przypisy

  1. Rocznik Świadków Jehowy 2016. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2016, s. 182, 183.
  2. Rocznik Świadków Jehowy 2013. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2013, s. 13.
  3. Rocznik Świadków Jehowy 1976. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1976, s. 34-47. (ang.)
  4. Teresa Wontor-Cichy: Więzieni za wiarę. Świadkowie Jehowy w KL Auschwitz. Oświęcim: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2003, s. 80. ISBN 83-88526-47-2.
  5. Watchtower: Znajdź miejsce zebrań Świadków Jehowy. jw.org. [dostęp 2015-01-03].

  Bibliografia[]

 • Rocznik Świadków Jehowy: 1994–2016
 • Linki zewnętrzne[]

 • Dane statystyczne; kopia na: web.archive.org
 • Interaktywna mapa z danymi statystycznymi
 • natiomaster.com
 • adherents.com
 • Historia Świadków Jehowy – historia działalności religijnej społeczności Świadków Jehowy, a także rozwoju ich nauk i praktyk religijnych.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).
  Rocznik Świadków Jehowy (ang Yearbook of Jehovah’s Witnesses) – 256-stronicowa publikacja wydawana corocznie od roku 1927 (po polsku od roku 1994) przez Towarzystwo Strażnica. Dostępna obecnie w 40 językach oraz w wydaniach brajlowskich, również w wersji elektronicznej na CD (w tym Biblioteka Strażnicy), MP3 oraz dostępna on-line (w plikach audio jako audiobook oraz w wersji PDF) na jw.org – również w j. polskim.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa – doroczne święto obchodzone przez religie wywodzące się od Badaczy Pisma Świętego (m.in. Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Misyjny „Epifania”, Wolni Badacze Pisma Świętego), często też uważane przez te religie za jedyne święto, którego obchodzenie nakazał – według Biblii – Jezus Chrystus.
  Betel, inaczej Biuro Oddziału – ośrodek, koordynujący działalność Świadków Jehowy w danym oddziale Towarzystwa Strażnica na terenie jednego lub kilku krajów/państw. Pracują w nim jako wolontariusze ochrzczeni Świadkowie Jehowy przez zadeklarowany czas. Wykonują prace administracyjne, biurowe i porządkowe potrzebne do działalności domu Betel a tym samym swojego wyznania.
  Świadkowie Jehowy w Szwajcarii – wspólnota 18 251 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Szwajcarii, należących do 268 zborów (w tym ok. 8% hiszpańskojęzycznych, poza tym francusko-, włosko-, niemiecko-, rumuńsko-, albańsko-, chorwacko-, angielsko- i portugalskojęzycznych oraz kilka grup w innych językach, także w polskim). W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 31 194 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje niemieckie Biuro Oddziału.
  Konzentrationslager Buchenwald, Konzentrationslager Buchenwald/Post Weimar (KL Buchenwald, KZ Buchenwald), z początku nazywany Konzentrationslager Ettersberg – niemiecki obóz koncentracyjny założony w Ettersberg w pobliżu Weimaru (Turyngia, Niemcy). Funkcjonował od lipca 1937 roku do końca wojny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.