• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świadkowie Jehowy w Australii  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Głosiciel – kaznodzieja Świadków Jehowy, ochrzczony lub nieochrzczony członek zboru, który nieodpłatnie głosi dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Na całym świecie w 2012 roku było maksymalnie 7 782 346 aktywnych głosicieli, należących do 111 719 zborów w 239 krajach i terytoriach (w Polsce 125 485 głosicieli w 1487 zborach).Cooktown - miejscowość w Australii, w stanie Queensland, przy ujściu rzeki Endeavour do Morza Koralowego. Około 2 tys. mieszkańców.
  Historia[]

  Początki[]

  W roku 1884 działalność rozpoczęli angielscy współwyznawcy. W roku 1900 wysłano pocztą 1000 traktatów. Pojawili się nowi zainteresowani w Melbourne.

  W 1904 roku otwarto Biuro Oddziału, które zorganizował Ernest C. Henninges. Biuro to nadzorowało również działalność na wyspach południowego Pacyfiku oraz w krajach Azji Południowo-Wschodniej i Chinach. W 1914 roku rozpoczęto wyświetlanie filmu Fotodrama stworzenia. Do roku 1918 działalność głoszenia w Australii nadzorował R.E.B. Nicholson, a po nim nadzór nad działalnością przejął William W. Johnston wcześniej kierujący Biurem Oddziału w Afryce Południowej. W 1919 roku cztery stacje radiowe emitowały audycje tego wyznania. Joseph F. Rutherford przemawiał w Sydney do 12 tysięcy słuchaczy.

  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.Świadkowie Jehowy w Nowej Zelandii – wspólnota 13 969 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Nowej Zelandii należących do 186 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 26 423 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Manurewa.

  W 1931 roku Alexander MacGillivray, sługa australijskiego Biura Oddziału, skierował trzech pionierów na teren Holenderskich Indii Wschodnich (obecna Indonezja) rozpoczynając na tym terenie działalność kaznodziejską. Na początku lat 30. XX wieku w całej Australii było mniej niż 400 głosicieli. W latach 40. do Świadków Jehowy należały 4 rozgłośnie radiowe.

  Samoa (pełna oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa) – państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Począwszy od 1935 roku przez kilka lat, australijscy Świadkowie Jehowy na 16-metrowym dwumasztowcu Lightbearer (Nosiciel światła) docierali do wysp Holenderskich Indii Wschodnich, Singapuru i na Malaje, aby tam prowadzić działalność kaznodziejską.

  W kwietniu 1938 roku Australię ponownie odwiedził J.F. Rutherford, który miał wygłosić przemówienie w ratuszu w Sydney. Ponieważ przeciwnicy Świadków Jehowy nie dopuścili do wynajęcia ratusza wynajęto znacznie większe obiekty sportowe. Wykładu przedstawionego przez Rutherforda wysłuchało jakieś 10 tysięcy słuchaczy, choć w Australii było w tym czasie około 1300 głosicieli.

  Biblijna Szkoła Strażnicy – Gilead (ang. Watchtower Bible School of Gilead) – szkoła kształcąca misjonarzy Świadków Jehowy, założona przez Towarzystwo Strażnica w 1943 roku w South Lansig, stanie Nowy Jork w USA. Obecnie mieści się ona w Centrum Szkoleniowym Świadków Jehowy w Patterson w stanie Nowy Jork. Program szkolenia oparty jest przede wszystkim na Piśmie Świętym a koncentruje się ono na działalności ewangelizacyjnej. Pieczę nad Szkołą Gilead sprawuje Dział Szkoleń Teokratycznych pod nadzorem Komitetu Nauczania Ciała Kierowniczego. 14 września 2013 roku naukę zakończyła 135 klasa, którą ukończyło 48 studentów skierowanych do 24 krajów świata.Tahiti – wyspa w południowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Towarzystwa (Wyspy Na Wietrze); największa wśród wysp Polinezji Francuskiej, polityczne, gospodarcze i kulturalne jej centrum. Pierwotna nazwa Otaheiti.

  W roku 1940 pierwsi australijscy aborygeni zostali Świadkami Jehowy. Rok później na ogólnokrajowym zjeździe w Sydney zebrało się 6 tysięcy osób. Biuro Oddziału zostało przeniesione do Straithfield, a Farma Towarzystwa Strażnica mieściła się w Ingleburn. W 1940 roku do Biura Oddziału w Australii został skierowany z Estonii Wallace Baxter (zm. 1994), który później usługiwał w australijskim Komitecie Oddziału.

  Wallis i Futuna (Terytorium Wysp Wallis i Futuna, franc. Wallis-et-Futuna) – wspólnota zamorska Francji w Oceanii, obejmująca wyspy wulkaniczne Wallis oraz Futuna i Alofi (Wyspy Hoorn) oraz około 20 innych. Znajduje się w Polinezji, na północny wschód od wysp Fidżi oraz na zachód od Samoa.Fotodrama stworzenia (ang. tytuł oryginalny Photo-Drama of Creation) – amerykański film religijny, przygotowywany w latach 1912-1914 przez Towarzystwo Strażnica.

  Zakaz działalności[]

  Ze względu na neutralną postawę w trakcie II wojny światowej w styczniu 1941 roku gubernator generalny Australii wydał zakaz działalności Świadków Jehowy. Świadków Jehowy oskarżano o poglądy komunistyczne bądź o szpiegostwo na rzecz japońskiej armii. W tym czasie w mieszkaniach głosicieli oraz w miejscach zebrań religijnych dokonywano rewizji i konfiskowano literaturę biblijną, a Sale Królestwa zostały przejęte. Niektórzy za udział w działalności kaznodziejskiej zostali uwięzieni. We wrześniu 1942 roku w siedmiu miejscach konspiracyjnie zorganizowano kongres „Nowy świat”.

  Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (ang. The Watchtower Announcing Jehovah’s Kingdom) – czasopismo religijne wydawane od lipca 1879 roku przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy. Jest wydawane jednocześnie w 254 językach. Rocznik „Strażnicy” zawiera 18 numerów w dwóch wydaniach: wydanie dwumiesięczne „do rozpowszechniania” (osiąga przeciętny nakład około 59 000 000 egzemplarzy co czyni je czasopismem o najwyższym nakładzie na świecie) i „Strażnica” (wydanie do studium), która ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie około 15 252 000 egzemplarzy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” jest jedynym, regularnie wydawanym w około 50 językach periodykiem.Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

  W trakcie zakazu drukiem publikacji zajmowały się mieszkające w Biurze Oddziału głosicielki, a prace te nadzorował Malcolm Vale. W tym okresie wydrukowano książki Nowy Świat oraz Dzieci, a także wszystkie numery „Strażnicy”. Ze względów bezpieczeństwa drukarnię przenoszono jakieś 15 razy. Dwa i pół roku później, 14 czerwca 1943 roku, zakaz ten został uznany przez Sąd Najwyższy za „arbitralny, kapryśny i despotyczny” i zniesiony. Zniesienie zakazu umożliwiło odzyskanie skonfiskowanego mienia.

  Nowy świat – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych zorganizowanych przez Świadków Jehowy w roku 1942. Liczba obecnych wyniosła 156 424, a 4992 osoby ochrzczono .II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Rozwój działalności[]

  W 1950 do kraju przybyli pierwsi misjonarze Szkoły Gilead. Rok później kraj odwiedził Nathan H. Knorr, który uczestniczył w kongresie w Sydney. W roku 1963 odbył się kongres międzynarodowy pod hasłem „Wiecznotrwała dobra nowina”, w roku 1969 kongres międzynarodowy pod hasłem „Pokój na ziemi”, a w roku 1973 kongres międzynarodowy pod hasłem „Boskie zwycięstwo”. W roku 1972 rozbudowano Biuro Oddziału. W 1981 roku zanotowano liczbę 32 tysięcy głosicieli. Dwa lata później oddano do użytku nowe Biuro Oddziału w Ingleburn.

  Świadkowie Jehowy na Tonga – wspólnota 233 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Tonga, należących do 5 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 612 osób.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  21 lipca 1985 roku dokonano zamachu bombowego na Salę Królestwa w Sydney. Jedna osoba zginęła, a około 90 osób zostało rannych, w tym 40 ciężko.

  W okresie od 1985 do 1990 roku wybudowano ponad 170 Sal Królestwa. W Cooktown miejscowi wyznawcy przenieśli i odrestaurowali historyczny szpital i przekształcili go w Salę Królestwa. Od roku 1989 zwiedza go co miesiąc około 4 tysiące turystów. 25 listopada 1989 roku oddano do użytku rozbudowane Biuro Oddziału. Liczbę 50 tysięcy głosicieli osiągnięto w 1989 roku. Rok później zorganizowano pomoc humanitarną dla poszkodowanych w powodzi w Queensland.

  Wyspy Kokosowe (Terytorium Wysp Kokosowych (Keelinga); ang. Cocos (Keeling) Islands) – grupa dwóch atoli koralowych na Oceanie Indyjskim stanowiących terytorium zależne Australii, położonych 1100 km na południowy zachód od Sumatry. Ze względów na przynależność polityczną, terytorium to przeważnie jest zaliczane do Oceanii, choć niektórzy geografowie zaliczają je do Azji Południowo-Wschodniej.Wyspy w Cieśninie Torresa – grupa 274 małych wysp w Cieśninie Torresa, pomiędzy Półwyspem York a Nową Gwineą. Wyspy zamieszkują Melanezyjczycy. Administracyjnie wyspy są częścią stanu Queensland, posiadają jednak status autonomii.

  Na początku lat 90. XX wieku zebrania religijne w Australii prowadzono w 18 językach (w tym w języku polskim do roku 2013). W 1998 roku liczba głosicieli wzrosła do ponad 60 tysięcy. Rozbudowano Biuro Oddziału. Natomiast w dniach od 30 października do 1 listopada 1998 roku odbyły się trzy kongresy międzynarodowe „Boża droga życia” – w Brisbane, Melbourne i Sydney, na których obecni byli członkowie Ciała Kierowniczego.

  Tuvalu (dawniej: Terytorium Tuvalu, Wyspy Ellice) – państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji (na północ od Fidżi), Tuvalu tworzy archipelag po angielsku zwany Tuvalu Islands (dawne nazwy angielskie to Lagoon Islands i Ellice Islands), po polsku zaś Wyspami Lagunowymi.Świadkowie Jehowy w Samoa – wspólnota religijna Świadków Jehowy w Samoa, licząca w 2014 roku 572 głosicieli, należących do 12 zborów. Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2014 roku zebrało się 2171 osób. Od 2012 roku działalność w tym kraju koordynuje australijskie Biuro Oddziału. Biuro Krajowe znajduje się w Apii.

  W roku 2003 w Australii odbył się kolejny kongres międzynarodowy „Oddajcie chwałę Bogu”. W 2004 roku zebrania prowadzono już w 30 językach ; obecnie liczba ta wzrosła do ponad 40 (w latach 2010–2013 zebrania odbywały się także w j. polskim).

  W latach 2011–2013, każdego roku odbyły się 24 kongresy okręgowe w 12 językach. Na przełomie 2012 i 2013 roku zorganizowano pomoc humanitarną dla poszkodowanych przez cyklon tropikalny Oswald oraz pożary w Tasmanii.

  Od 17 do 19 października 2014 roku w Melbourne odbył się kongres międzynarodowy „Szukajmy najpierw Królestwa Bożego!”.

  Ciało Kierownicze – grupa starszych, czyli nadzorców Świadków Jehowy, sprawujących nadzór nad całą ich organizacją religijną. Nadzoruje ogólnoświatową działalność ewangelizacyjną, prowadzoną przez głosicieli zorganizowanych w zbory oraz redagowanie i wydawanie publikacji religijnych Świadków Jehowy. Członkowie Ciała Kierowniczego mieszkają w domu Betel w nowojorskim Brooklynie w USA.Boskie zwycięstwo – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Świadków Jehowy, które rozpoczęły się w czerwcu 1973 roku na półkuli północnej, a zakończyły się w styczniu 1974 roku na półkuli południowej. Zorganizowano 140 pięciodniowych kongresów, w których uczestniczyło 2 594 305 osób, a ochrzczono 81 830 osób.
  Sala Zgromadzeń w Wattle Grove

  Świadkowie Jehowy organizują specjalne kampanie ewangelizacyjne na terenach oddalonych oraz prowadzą działalność w ośrodkach dla uchodźców. W 2014 roku na Tasmanii działało 1729 głosicieli należących do 24 zborów.

  W tutejszej drukarni (2013 rok) wydaje się publikacje w 55 językach, aby zaspokoić potrzeby współwyznawców w takich krajach i terytoriach jak: Fidżi, Indonezja, Papua-Nowa Gwinea, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Wyspy Salomona, Tahiti, Vanuatu, Niue, Samoa Zachodnie, Tonga, Tuvalu, Wallis i Futuna oraz w samej Australii (wraz z wyspami Norfolk, Tasmania, Wyspy w Cieśninie Torresa, Wyspa Bożego Narodzenia i Wyspy Kokosowe).

  Pionier – ochrzczony głosiciel wyznania Świadków Jehowy, który na działalność ewangelizacyjną przeznacza określoną liczbę godzin w miesiącu lub roku (inna nazwa to głosiciel pełnoczasowy).Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Sale Zgromadzeń znajdują się w okolicach Sydney, Brisbane, Melbourne i Perth. Kongresy odbywają się w językach: angielskim, arabskim, australijskim języku migowym, chińskim (kantońskim i mandaryńskim), chorwackim, greckim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, samoańskim, tagalskim, wietnamskim i włoskim.

  W roku 2012 Biura Oddziałów w Australii i Nowej Zelandii połączono w Oddział Australazja. Koordynuje ono działalność w Australii, Niue, Norfolk, Nowej Zelandii, Samoa, Samoa Amerykańskim, Timorze Wschodnim, Tokelau, Tonga, Wyspach Cooka. Znajduje się też jeden z czterech „Regionalnych Działów Projektowo-Budowlanych” na świecie oraz „Lokalny Dział Projektowo-Budowlany”, który ma za zadanie nadzorowanie przedsięwzięć budowlano-remontowych Sal Królestwa, Sal Zgromadzeń oraz Biur Tłumaczeń. Koordynuje też działalność Biur Tłumaczeń w Australii, Nowej Zelandii, Samoa, Timorze Wschodnim i na Tonga.

  Rocznik Świadków Jehowy (ang Yearbook of Jehovah’s Witnesses) – 256-stronicowa publikacja wydawana corocznie od roku 1927 (po polsku od roku 1994) przez Towarzystwo Strażnica. Dostępna obecnie w 40 językach oraz w wydaniach brajlowskich, również w wersji elektronicznej na CD (w tym Biblioteka Strażnicy), MP3 oraz dostępna on-line (w plikach audio jako audiobook oraz w wersji PDF) na jw.org – również w j. polskim.Joseph Franklin Rutherford, (ur. 8 listopada 1869 w Morgan stanu Missouri, zm. 8 stycznia 1942 w San Diego), znany jako sędzia Rutherford – prawnik, kaznodzieja religijny, drugi prezes Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica. Od roku 1917 kierował ruchem religijnym Badaczy Pisma Świętego (Świadków Jehowy – nazwa od 1931).
  Niektóre Sale Królestwa w Australii
 • Sala Królestwa w Barham...

 • ... w Esperance...

 • ... w Joondanna...

 • ... w Leeton...

 • ... w Utakarra.

 • Statystyki[]

  Liczba głosicieli (w tym pionierów), liczba wyznawców[]

  Dane na podstawie oficjalnych raportów o działalności:

 • najwyższa liczba głosicieli osiągnięta w danym roku służbowym (liczby nad słupkami na wykresie)
 • przeciętna liczba pionierów w danym roku służbowym (ciemniejszym odcieniem, liczby na słupkach wykresu).
 • Dla porównania liczba osób deklarujących swoją przynależność religijną do Świadków Jehowy w spisach powszechnych:

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa – doroczne święto obchodzone przez religie wywodzące się od Badaczy Pisma Świętego (m.in. Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Misyjny „Epifania”, Wolni Badacze Pisma Świętego), często też uważane przez te religie za jedyne święto, którego obchodzenie nakazał – według Biblii – Jezus Chrystus.
 • liczba wyznawców (czarne belki na górze wykresu)
 • Wartości opisów na wykresie podano w tysiącach:

  Mapa lokalizacyjna Norfolku
  Burnt Pine
  Burnt Pine
  Geographylogo.svg
  Sala Królestwa na Norfolk


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Betel, inaczej Biuro Oddziału – ośrodek, koordynujący działalność Świadków Jehowy w danym oddziale Towarzystwa Strażnica na terenie jednego lub kilku krajów/państw. Pracują w nim jako wolontariusze ochrzczeni Świadkowie Jehowy przez zadeklarowany czas. Wykonują prace administracyjne, biurowe i porządkowe potrzebne do działalności domu Betel a tym samym swojego wyznania.
  Malaje (ang. i malajski Malaya) – nazwa stosowana do dawnych posiadłości brytyjskich na Półwyspie Malajskim (do 1946 r. kilku, następnie jednej powstałej w wyniku ich połączenia), od 1957 r. zaś do niepodległego państwa, które w 1963 roku przekształciło się w Malezję (malajski Malaysia). Dla okresu do 1957 roku stosowana jest także nazwa Malaje Brytyjskie.
  Wyspy Salomona (Solomon Islands) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Państwo Wysp Salomona obejmuje wschodnią część archipelagu o tej samej nazwie. Należą do niego atole Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef i in.
  Wyspa Norfolk (Terytorium Wyspy Norfolk; ang.: Norfolk Island, Territory of Norfolk Island; norfolski (norfuk): Norfuk Ailen) – australijskie terytorium zależne składające się z wyspy Norfolk i dwóch mniejszych wysepek: Philip i Nepean. Położone jest na Morzu Fidżi, na Oceanie Spokojnym pomiędzy Australią, Nową Zelandią i Nową Kaledonią.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Boża droga życia – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych o charakterze międzynarodowym, zorganizowanych przez Świadków Jehowy, które rozpoczęły się w maju 1998 roku, a zakończyły się w styczniu 1999 roku. Myślą przewodnią kongresu był werset biblijny z Księgi Przysłów 10:29 (NW): „droga Jehowy jest twierdzą”.
  Holenderskie Indie Wschodnie (hol. - Oost-Indië lub Nederlands-Indië, indonez. - Hindia Belanda) – nazwa kolonii założonej przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską, która pozostawała pod bezpośrednim zwierzchnictwem Królestwa Holenderskiego od 1799 r. aż do uzyskania niepodległości przez Indonezję w 1949 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.087 sek.