• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej

  Przeczytaj także...
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.Stadion Miejski w Kielcach – stadion piłkarski znajdujący się w Kielcach przy ulicy Ściegiennego 8. Jest to główny obiekt Korony Kielce. Stadion określany jest także nazwą Arena Kielc.
  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).

  Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej – Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, zarządzający rozgrywkami województwa świętokrzyskiego z siedzibą w Kielcach. Rolę prezesa pełni od 2000 roku Mirosław Malinowski.

  Historia[]

  W styczniu 1928 roku Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o powołaniu Kieleckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W lutym przedstawiciele klubów województwa kieleckiego podjęli decyzję o zgłoszeniu akcesu do PZPN i powołania do życia KOZPN z siedzibą w Sosnowcu. Kilkanaście dni później na pierwszego prezesa został wybrany Jerzy Blay. W styczniu 1929 roku przeniesiono siedzibę do Częstochowy. W sierpniu 1950 roku nastąpiła reorganizacja rozgrywek i do Kieleckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej zostały włączone drużyny radomskie.

  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.Województwo kieleckie – województwo II Rzeczypospolitej, utworzone 14 sierpnia 1919 na mocy ustawy tymczasowej o organizacji władz administracyjnych II instancji. Stolicą województwa były Kielce. W skład województwa weszły ziemie dawnej guberni kieleckiej i guberni radomskiej wraz z Zagłębiem Dąbrowskim i powiatem częstochowskim.

  W 1998 roku Kielecki Okręgowy Związek Piłki Nożnej został wyróżniony złotą odznaką PZPN. Dwa lata później w miejsce KOZPN został powołany Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej, którego prezesem został Mirosław Malinowski. Na początku lipca 2000 roku powstał podokręg z siedzibą w Sandomierzu. Wówczas utworzono również IV ligę świętokrzyską. W maju 2006 roku Związek przeniósł swoją siedzibę na Stadion Miejski w Kielcach przy ulicy Ściegiennego.

  Województwo świętokrzyskie – jednostka podziału administracyjnego w południowej części centralnej Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 r. W przybliżeniu obejmuje większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego.Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie sportowe, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. Od 1923 członek FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie), a od 2 marca 1955 UEFA (przyjęcie na kongresie w Brnie).

  Prezesi[]

  Bibliografia[]

 • Historia ŚZPN
 • Szymon Piasta, 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, Oficyna Poligraficzna APLA Spółka Jawna, Kielce 2008 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.