• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świętajno - gmina w powiecie oleckim

  Przeczytaj także...
  Gmina Olecko – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Gmina Kruklanki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Świętajnogmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Świętajno.

  Liczba ludności zamieszkującej gminę: 4218 osób (stan na 10 czerwca 2008 r.).

  W 2013 na terenie gminy uruchomiono prywatne lądowisko Giże.

  Sulejki (niem. Suleiken, dawniej także Dąbrowskie) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno, nad Jeziorem Świętajno, około 14 km na południowy zachód od Olecka.Mazury (niem. Masuhren, Masuren) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2004 gmina Świętajno ma obszar 214,91 km², w tym:

 • użytki rolne: 55%
 • użytki leśne: 25%
 • Gmina stanowi 24,6% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Świętajno w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Swietajno Powiat Olecki.png

  Giże – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.Świdrówko (niem. Schwidrowken, w latach 1929–1945 Eduardsfelde) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.

  Sołectwa[]

  Barany, Borki, Chełchy, Cichy, Dudki, Dunajek, Dworackie, Dybowo, Giże, Gryzy, Jelonek, Jurki, Kije, Krzywe, Kukówko, Mazury, Orzechówko, Pietrasze, Połom, Rogojny, Sulejki, Świętajno, Wronki, Zalesie.

  Pozostałe miejscowości[]

  Cichy Młyn, Jurki (osada), Jurkowo, Leśniki, Niemsty, Nowiny, Rogowszczyzna, Smolnik, Świdrówko, Zajdy, Zalesie.

  Sąsiednie gminy[]

  Ełk, Kowale Oleckie, Kruklanki, Olecko, Stare Juchy, Wydminy

  Leśniki (niem. Leschnicken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.Dworackie, niem. Dworatzken – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno, nad Jeziorem Dworackim.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Chełchy (niem. Chelchen, od 1938 r. Kelchen) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.
  Cichy (niem. Czychen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.
  Połom (niem. Herzogsmühle) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.
  Smolnik (niem. Theerbude) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.
  Krzywe – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno. Leży nad jeziorem o tej samej nazwie.
  Orzechówko – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie suwalskim.
  Pietrasze (niem. Pietraschen, od 1938 Petersgrund) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Świętajno.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.