• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Święta Kleopatra

  Przeczytaj także...
  Kleopatra – imię żeńskie pochodzenia greckiego (Κλεοπατρα), oznaczające "ojcowska chwała". Złożone jest ono z członów κλεος (kleos) – "chwała, sława" i πατρος (patros) – "ojcowska, należąca do ojca". Patronką tego imienia jest św. Kleopatra (IV wiek).19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.
  Syria starożytna – terytorium, którego granice w okresie od około VII tys. p.n.e. do około 330 roku p.n.e. zakreślały od zachodu Morze Śródziemne, od wschodu – Eufrat, od północy – góry Taurus, od południa – linia graniczna starożytnej Palestyny. Terytorium to nie pokrywa się obszarowo ze współczesną Syrią.

  Kleopatra (zm. w 319 roku) – święta katolicka, była palestyńską wdową, która uratowała ciało św. Warusa, męczennika, który zginął w jednym z wcześniejszych prześladowań. Święta Kleopatra czciła jego ciało jako święte relikwie w swoim domu, w miejscowości Dera w Syrii. Kiedy dzięki jej staraniom, została wybudowana świątynia pod wezwaniem św. Warusa, zmarł najmłodszy syn Kleopatry, jednak Kleopatra miała wizję, w której ukazał się jej święty Warus i jej syn Jan. Od tamtej pory poświęcała swe życie na pomoc ubogim i samotnym oraz w pracach przy kościele. Kleopatra zmarła w 319 roku, w siedem lat po śmierci syna.

  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.

  Kościół katolicki pamiątkę św. Kleopatry obchodzi 19 października.

  Zobacz też[]

 • Kleopatra
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.