• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świątynie hinduistyczne w Polsce

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (ang. International Society for Krishna Consciousness, w skrócie ISKCON), powszechnie znane jako Hare Kryszna – to hinduistyczna tradycja religijna określana jako gaudija wisznuizm wywodząca się z Bengalu Zachodniego i nauk Ćajtanji Mahaprabhu. Na Zachodzie nurt został spopularyzowany przez Bhaktivedantę Swamiego Prabhupadę, pierwszy ośrodek misyjny poza Indiami założony został przez Bhaktivedantę Swamiego w Nowym Jorku w roku 1966 . W Polsce MTŚK zostało oficjalnie zarejestrowane i wpisane pod numerem 30 do "Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dnia 31 stycznia 1990.Bhakti Marga (sanskr. ścieżka oddania Bogu) – stowarzyszenie duchowe założone w 2004 roku w Niemczech z inspiracji Sri Swamiego Vishwanandy .Obecnie organizacja obejmuje swoim działaniem kraje na wszystkich kontynentach.
  Świątynia Śri Wara Lakszmi Narszingadew to świątynia hinduistyczna Fundacji Bhakti Marga w Warszawie (ul.Grzybowska 37a, III p.). Jest to pierwsza świątynia tego wyznania w Polsce.

  Świątynie hinduistyczne w Polsce – są budynkami kultu religijnego różnych tradycji hinduizmu, obecnych w Polsce .

  Świątynia Nowe Śantipur w Czarnowie w 2007

  Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny[]

  Pierwsi polscy wyznawcy hinduizmu pojawili się w Polsce w drugiej połowie lat 1970. i należeli do gaudija wisznuizmu, reprezentowanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny. W 1980 zakupili oni gospodarstwo rolne we wsi Czarnów (województwo dolnośląskie), gdzie powstała pierwsza polska świątynia hinduistyczna Nowe Śantipur. Czczone są tam do dziś murti Panća Tattwa .

  Gauranga ( trl. gaurāṅga , dosłownie: złoty, piękny, złocisty, jasny, o złocistych kończynach) – jedno z imion Kryszny , spopularyzowane przez ruch Hare Kryszna .Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Następne były: Świątynia Nowe Ramana Reti w Mysiadle i Świątynia Nowe Nawadwip we Wrocławiu, które powstały w latach 1990. Otacza się w nich kultem murti Gaura-Nitai.

  Od kilku lat budowana jest w Czarnowie pierwsza polska świątynia śiwaicka. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2010.

  Bhakti Marga[]

  Tradycja Bhakti Marga, której przewodniczy Swami Vishwananda od 2009 posiada jedną świątynię w Warszawie (Śri Wara Lakszmi Narszingadew); czczone są w niej murti Narasimhy i Lakszmi.

  Wiśwananda, śri swami Wiśwananda ( ang. Sri Swami Vishwananda , ur. 13 czerwca 1978) – indyjski duchowy nauczyciel i guru, założyciel organizacji Bhakti Marga. Urodził się w hinduskiej rodzinie na wyspie Mauritius.Świątynia Nowe Śantipur (lub Szantipur) – świątynia hinduistyczna Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny w Czarnowie. Jest to pierwsza polska świątynia tego wyznania i pierwsza świątynia hinduistyczna w Polsce. Prezydentem świątyni jest Gauranga Avatar Das.

  Indusi[]

 • Społeczność hinduska w Warszawie planuje budowę własnej świątyni. Pozwolenie na jej budowę wydał Lech Kaczyński, gdy był prezydentem Warszawy .
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona świątynia Vara-Lakszminarasimha w Warszawie - Bhakti Marga
 • Oficjalna strona Nowego Ramana-reti - Świątyni ISCON w Warszawie
 • Przypisy

  Śiwaizm, siwaizm (sanskrycka litera श transliterowana i wymawiana jest jako "ś") – monoteistyczny odłam hinduistyczny uznający Śiwę za jedynego Boga. Śiwaici uważają, że Bóg jednocześnie znajduje się w całym wszechświecie i wszystkich jego stworzeniach (immanencja), a także poza nim (transcendencja). Podobnie jak w przypadku innych religii hinduistycznych, śiwaici uznają istnienie wielu innych pomniejszych bogów, ale są oni zwykle widziani jako manifestacje Śiwy, taka odmiana monoteizmu nazywana jest monizmem.Pańćatattwa (z sanskrytu: Pięć Prawd lub Pięć Rzeczywistości) – w teologii gaudija wisznuizmu określenie Pięciu Aspektów Najwyższej Osoby Boga, czyli Kryszny lub Prawdy Absolutnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Narasinha (dewanagari नृसिंह, nara - człowiek, sinha - lew) – w hinduizmie czwarta awatara Wisznu pojawiająca się w postaci człowieka z głową lwa.
  Nitjananda (w języku bengalskim: শ্রী নিত্যানন্দ, "Uosobienie wiecznego błogosławieństwa") (ur. około 1474 n.e. w Ekaćakra (Indie), to jeden z najważniejszych świętych w gaudija wisznuizmie tradycji bengalskiej. Uznawany za inkarnację Balaramy i jednocześnie uważany za najbardziej miłosierną inkarnację Boga. Jest jednym z Pięciu Aspektów Boga (Panća Tattwa).
  Lakszmi – w hinduizmie bogini szczęścia, bogactwa i piękna; żona Wisznu, matka Kamy. Uosabia wszelkie powodzenie – także materialne.
  Lech Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk i prawnik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005–2010.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Czarnów (przed 1945 niem. Rothenzechau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich.
  Gaudija wisznuizm (wisznuizm bengalski) – hinduistyczny nurt religijny, zapoczątkowany przez Ćajtanję Mahaprabhu (1486-1534). Gaudija wisznuizm definiuje siebie jako religię monoteistyczną, ponieważ czci jednego Boga w określonych inkarnacjach Wisznu - Kryszny i nie pochwala praktykowania politeizmu.

  Reklama