• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Świątniki Górne - gmina

  Przeczytaj także...
  Struktury wyznaniowe w Świątnikach Górnych - artykuł zawiera listę kościołów i wyznań w Świątnikach Górnych i ich gminie.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).

  Świątniki Górnegmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Siedziba gminy to Świątniki Górne.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 8562 osoby.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Zabytki[]

 • Ochojno – dom rodziny Urbanowiczów wraz z pomnikiem nagrobnym i ogrodem
 • Świątniki Górne – kościół par. pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wraz z otoczeniem
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Świątniki Górne ma obszar 20,17 km², w tym:

  Świątniki Górne – miasto w woj. małopolskim, w powiecie krakowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Świątniki Górne. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego. Według danych z 31 marca 2011 miasto miało 2280 mieszkańców. Lokalny ośrodek usługowy; drobny przemysł metalowy. Znany ośrodek rzemiosła ślusarskiego (kłódki, artystyczne wyroby ślusarskie).Rzeszotary – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Świątniki Górne.
 • użytki rolne: 73%
 • użytki leśne: 15%
 • Gmina stanowi 1,64% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Trzynasta pod względem liczby mieszkańców gmina, na 17 gmin powiatu krakowskiego.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Świątniki Górne w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Swiatniki Gorne.png

  Struktury wyznaniowe[]

  Miejscowości na terenie gminy[]

  W skład gminy wchodzi miasto Świątniki Górne, oraz sołectwa: Ochojno, Olszowice, Rzeszotary, Wrząsowice; oraz miejscowości niesołeckie: Rzeszotary Górne, Zalesie.

  Gmina Wieliczka – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Leży na południowy wschód od Krakowa, zajmując obszar 100,1 km². Jej strukturę administracyjną tworzą: miasto Wieliczka oraz 29 sołectw.Kościół św. Stanisława w Świątnikach Górnych – rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Świątniki Górne, w województwie małopolskim. Mieści się przy ulicy księdza Stanisława Koniecznego.

  Sąsiednie gminy[]

  Kraków, Mogilany, Siepraw, Wieliczka

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Portal mapowy gminy Świątniki Górne
 • Gmina Mogilany – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, położona wzdłuż drogi krajowej nr 7, będącej na tym odcinku fragmentem zakopianki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Siepraw – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, na Pogórzu Wielickim w zlewni rzek Raby i Skawinki. Gmina położona jest częściowo nad Zalewem Dobczyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Olszowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Świątniki Górne.
  Dom rodziny Urbanowiczów – zabytkowy dom, znajdujący się w Ochojnie, w gminie Świątniki Górne, w powiecie krakowskim.
  Rzeszotary Górne – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Świątniki Górne.
  Województwo krakowskie – dawna jednostka podziału administracyjnego Polski ze stolicą w Krakowie, istniejąca w latach 1975–1998. Od 1 czerwca 1975 do 30 czerwca 1984 nosiło nazwę województwo miejskie krakowskie.
  Zalesie – część wsi Rzeszotary w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Świątniki Górne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.