• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Środa Śląska - gmina

  Przeczytaj także...
  Kąty Wrocławskie (niem. Kanth; do 1930 Canth; tuż po II wojnie światowej - Kąty Śląskie) — miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kąty Wrocławskie.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).

  Środa Śląskagmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.

  Siedziba gminy to Środa Śląska.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 18 998 osób.

  Droga krajowa nr 94 – droga krajowa będąca bezpłatną trasą alternatywną dla autostrady A4. Droga krajowa nr 94 w znacznej części jest poprowadzona starą trasą drogi krajowej nr 4. Po całkowitym wybudowaniu autostrady A4 na odcinku Zgorzelec – Tarnów równolegle biegnąca dawna droga krajowa nr 4, nabrała znaczenia drugorzędnego i pełni funkcję trasy zapasowej; może okazać się przydatna w razie ewentualnego powstania wypadku lub innego źródła zaburzającego ruch na A4. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Pod oznaczeniem drogi krajowej nr 4 nadal funkcjonuje odcinek od Targowiska do przejścia granicznego w Korczowej, jednak według wykazu dróg krajowych opublikowanego na stronie GDDKiA przebieg drogi nr 94 wytyczony został aż do Tarnowa..Gmina Brzeg Dolny – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Środa Śląska ma obszar 214,93 km², w tym:

 • użytki rolne: 73%
 • użytki leśne: 17%
 • Gmina stanowi 30,54% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Województwo wrocławskie – jednostka administracyjna wyższego szczebla w latach 1975–1998. Dawniej jako większe województwo. Graniczyło z województwami: legnickim, wałbrzyskim, opolskim, leszczyńskim i kaliskim. Po reformie całość znalazła się w województwie dolnośląskim.Gmina Udanin – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Środa Śląska w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Sroda Slaska.png

  Transport[]

  Przez gminę Środa Śląska przebiegają ważne szlaki komunikacyjne:

 • 94 Gliwice - Wrocław - Zielona Góra - Szczecin oraz
 • droga wojewódzka nr 346 Środa Śląska - Kąty Wrocławskie - Oława.
 • Istotnym atutem gminy jest połączenie z autostradą A4 Drezno - Wrocław - Kijów. Odcinek autostrady jest częścią trasy europejskiej E-30.

  Przez gminę prowadzi linia kolejowa E-30 Wrocław - Zgorzelec - Drezno.

  Cesarzowice, niem. Zieserwitz – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Środa Śląska.Gmina Wołów – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.

  Sąsiednie gminy[]

  Brzeg Dolny, Kostomłoty, Malczyce, Miękinia, Udanin, Wądroże Wielkie, Wołów

  Galeria Gminy[]

 • Przypisy

  Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce stanowią część sieci dróg krajowych. Klasy autostrady i drogi ekspresowej przeznaczone są dla najważniejszych dróg krajowych obsługujących ważne relacje międzyregionalne i międzynarodowe. Obecnie (3 listopada 2013) oddanych do użytku jest 1426 km autostrad oraz 1243,05 km dróg ekspresowych.Szczepanów (niem. Stephansdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Środa Śląska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Miękinia (dawn. 3 gminy: Przedmoście, Lutynia i Mrozów) – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim.
  Gmina Wądroże Wielkie – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Oława (łac. Olavia, niem. Ohlau, czes. Olava) – miasto we wschodniej części województwa dolnośląskiego, siedziba powiatu oławskiego oraz dwóch gmin: gminy miejskiej (miasto Oława) i gminy wiejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.