• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Średnioformatowy aparat fotograficzny

  Przeczytaj także...
  Kadr (lub klatka filmowa) − pojedyncza klatka błony filmowej bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Pojedynczy kadr jest uznawany za najmniejszą (statyczną) jednostkę budulca filmowego.Błona fotograficzna, film fotograficzny lub tylko film (potocznie: taśma filmowa, klisza) – jeden z podstawowych rodzajów materiałów światłoczułych. Błona fotograficzna jest materiałem płaskim, przezroczystym i elastycznym.
  Pentax 645d – pierwsza cyfrowa średnioformatowa lustrzanka cyfrowa japońskiego producenta Pentax. Premiera tego modelu miała miejsce 10 marca 2010. Cechuje się on pełną kompatybilnością z obiektywami z mocowaniami 645AF2, 645AF, oraz 645A, a także za pomocą przejściówki z obiektywami przeznaczonymi dla modeli formatu 67. Aparat nie posiada wymiennej tylnej ścianki, a także filtra AA. Producentem matrycy jest Kodak.
  Aparat średnioformatowy Bronica SQ
  Aparat średnioformatowy starszego typu

  Aparat średnioformatowyaparat fotograficzny na błony zwojowe o szerokości 60 mm bez perforacji.

  Najczęstsze formaty klatek stosowanych w tych aparatach to: 6×4,5 cm, 6×6 cm, 6×7 cm, 6×8 cm, 6×9 cm. Faktyczne wymiary obrazu (kadr) są inne; np. format 6×6 cm to faktycznie 56×56 mm (nie wykorzystuje się całej szerokości filmu), a format 6×7 cm zależy od marki aparatu oraz kasety – przeważnie jest to 56×68 mm.

  Aparat małoobrazkowy - aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Najbardziej typowym i obecnie właściwie jedynym formatem klatki aparatu małoobrazkowego jest 24×36 mm. Na filmie o standardowej długości mieści się do 28 lub 40 takich klatek numerowanych kolejno X, 00, 0, 1-36(37). Istniały również aparaty małoobrazkowe o formacie klatki 18×24 mm - takie klatki były naświetlane na filmie pionowo i mieściło się ich 2 razy więcej.Victor Hasselblad AB – szwedzki koncern fotograficzny. Powstał z wyodrębnienia w 1908 samodzielnej jednostki z rodzinnego przedsiębiorstwa F.W. Hasselblad & Co. Na początku swojej działalności koncentrował się na handlu importowanymi z USA aparatami fotograficznymi marki Kodak. Motorem napędowym koncernu fotograficznego był spadkobierca fortuny Victor Hasselblad (ur. 1906), który lata młodości spędził na przemierzaniu świata, zatrudniając się w różnych przedsiębiorstwach z branży fotograficznej. W tym czasie powstało też wiele notatek oraz szkiców mających na celu zbudowanie jak najlepszego aparatu fotograficznego. Po powrocie z wojaży, Victor Hasselblad otworzył sklep fotograficzny w centrum miasta. Po wybuchu II wojny światowej w 1940 szwedzki rząd zwrócił się do słynnego wówczas specjalisty mechaniki fotograficznej z pytaniem o możliwość skopiowania niemieckiego aparatu. W odpowiedzi Hasselblad zaproponował stworzenie własnej konstrukcji.

  Błony zwojowe średnioformatowe są konfekcjonowane w dwóch podstawowych rozmiarach:

 • o symbolu 120, mogące pomieścić 12 klatek formatu 6×6 cm;
 • o symbolu 220, mogące pomieścić 24 klatki formatu 6×6 cm.
 • Wśród aparatów średnioformatowych spotyka się zarówno aparaty analogowe, jak i cyfrowe. Jedno- lub dwuobiektywowe lustrzanki jak też aparaty dalmierzowe. Po II wojnie światowej polskim aparatem średnioformatowym była lustrzanka dwuobiektywowa Start oraz proste aparaty fix-focus Ami i Druh.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Aparat wielkoformatowy to aparat fotograficzny o formacie większym niż format średni, czyli wymiary kadru są większe niż 6x7 cm.

  Najpopularniejsi producenci aparatów średnioformatowych to: Yashica, Bronica, Hasselblad, Mamiya, Pentax, Rolleiflex, Holga. Cyfrowe aparaty średnioformatowe produkowane są m.in. przez firmę Mamiya, Hasselblad lub Pentax. Dostępne są też cyfrowe bloki tylne (tylne ściany aparatu, ang. digital back), które można zainstalować w średnioformatowych aparatach oryginalnie zaprojektowanych jako analogowe. W roku 2012 liderem na rynku cyfrowych tylnych ścian była firma Phase One.

  Mamiya (jap. マミヤ・デジタル・イメージングー株式会社, Mamiya Dejitaru Imejingu Kabushiki-gaisha) - japoński producent aparatów fotograficznych. Przedsiębiorstwo założone zostało w latach 40. przez Seichi Mamiya. Firma produkowała m.in. aparaty dwuobiektywowe średnioformatowe serii "C": C3, C33, C22, C220, C330, C330f, C220f, C330s, jednoobiektywowe lustrzanki średnioformatowe RB67 i RZ67, aparaty dalmierzowe średnioformatowe 6 i 7 oraz małoobrazkowe lustrzanki m.in. modele ZE i ZM. Producent oferuje również cyfrowe aparaty średnioformatowe, m.in. model ZD we współpracy z duńską firmą Phase One, która od 2009 roku jest właścicielem japońskiego przedsiębiorstwa.Druh (Druh Synchro) – prosty, polski aparat fotograficzny na film typu 120, produkowany po II wojnie światowej przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne w dwóch wersjach: Druh i Druh Synchro wzbogaconej o gniazdo synchronizacji i sanki do lampy błyskowej.

  Zobacz też[]

 • aparat małoobrazkowy
 • aparat wielkoformatowy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kyocera (NYSE: KYO) – japońska firma założona w 1959 roku przez Kazuo Inamoriego jako Kyoto Ceramics. Główna siedziba firmy mieści się w Kioto.
  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
  Klasyczny aparat fotograficzny - jedna z dwóch podstawowych odmian aparatów fotograficznych (drugą jest aparat cyfrowy).
  Aparat dalmierzowy – jest to rodzaj aparatu fotograficznego z wbudowanym dalmierzem. Ustawianie ostrości w takim aparacie polega na ręcznym spasowaniu podwójnego obrazu, uzyskanego ze stereoskopowego układu celowniczego.
  Ami – bardzo prosty polski aparat fotograficzny typu box produkowany przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne, następca aparatu Druh. Design aparatu Ami zrywa z opływowymi kształtami art déco, które charakteryzowały jego poprzednika. Tym razem do wykonania obudowy zastosowano nie bakelit, a "styropol" – czyli polistyren wysokoudarowy, co zmniejszyło wagę a także umożliwiło zastosowanie atrakcyjniejszych zestawień barwnych.
  Lustrzanka dwuobiektywowa (ang. TLR, Twin Lens Reflex Camera) – dwuobiektywowy, matówkowy, aparat fotograficzny charakteryzujący się zwartą i sztywną konstrukcją.
  Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej czasem, choć niezbyt poprawnie, jako przeciwieństwo cyfrowej, określeniem analogowa), służy sprzęt o odmiennej konstrukcji: cyfrowy aparat fotograficzny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.