• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śródmieście - Wałbrzych

  Przeczytaj także...
  Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu – świątynia należy do parafii ewangelicko-augsburskiej i mieści się na Placu Kościelnym tuż obok wałbrzyskiego rynku.Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.
  Ulica Juliusza Słowackiego – ulica w śródmieściu Wałbrzycha, łączy Plac Grunwaldzki z Placem Magistrackim z przejściem do Rynku.

  Śródmieście – centralna część miasta Wałbrzycha oraz jednostka pomocnicza miasta.

  W śródmieściu znajduje się Urząd Miasta, starostwo powiatowe oraz inne urzędy i instytucje, ośrodki kultury: filharmonia, teatry, biblioteka, muzeum, oraz ośrodki edukacyjne. Ponadto wiele ośrodków medycznych, szpital, przychodnie, gabinety lekarskie, pogotowie ratunkowe, ponadto Komenda Miejska Policji i Komisariat Policji IV, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz bary, kawiarnie i markety, w tym na pograniczu Śródmieścia i dzielnicy Sobięcin centrum handlowe Galeria Victoria z multipleksem Cinema City

  Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.Aleja Wyzwolenia – jedna z głównych ulic w centrum Wałbrzycha, ważna arteria komunikacyjna śródmieścia. Dawniej ulica była nazywana Auenstr, Adolf-Hitler-Aue, Marszałka Stalina. Ulica datowana jest około XVIII wiek, tworzy "dolną część starego miasta"

  Według danych z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu na 16 kwietnia 2014 roku dzielnice Śródmieście i Gaj zamieszkuje 14863 osób.

  Główne place i ulice Śródmieścia[edytuj kod]

  Jedna z ulic śródmieścia ul. Lewartowskiego
 • Aleja Wyzwolenia - główny ciąg komunikacyjny w kierunku Podgórza, przy Alei znajduje się siedziba Starostwa Powiatu Wałbrzyskiego, najlepszej szkoły średniej w Wałbrzychu - II LO im. H. Kołłątaja.
 • Rynek – miejsce handlowo-usługowe oraz kulturalne,
 • Plac Magistracki – na którym znajduje się Ratusz, siedziba władz miasta
 • Plac Grunwaldzki – główny węzeł komunikacji śródmiejskiej.
 • Plac Kościelny na którym odbywają się główne uroczystości państwowe
 • ulica Słowackiego – ulica Śródmieścia prowadząca od pl. Grunwaldzkiego do Rynku, przy których znajduje się Sąd Rejonowy, Poczta Główna, Urząd Marszałkowski Delegatura w Wałbrzychu
 • Plac Teatralny, przy którym znajduje się Teatr Dramatyczny, amfiteatr miejski, oraz hala sportowo-widowiskowa.
 • Zabytki[edytuj kod]

   Osobny artykuł: Zabytki Wałbrzycha.
 • Kolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów
 • Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej najstarsza budowla Wałbrzycha potocznie zwana "Sercem Wałbrzycha"
 • Rynek – centralny plac miasta z zabytkowymi kamienicami, m.in.: kamienica "Pod Kotwicą", "Kamienica pod trzema różami" oraz kamienica "Pod Atlantami", obecnie siedziba Biblioteki pod Atlantami. Na wałbrzyskim Rynku również są inne zabytkowe kamienice: Kamienica nr 2 - z 1788 r. Kamienica nr 3 - z 1727 r. Między kamienicą nr 1 a kamienicą nr 23 na rogu ulicy Kościuszki stoi kamienica Zakładu Gazowniczego z 1860 r. z rzeźbą chłopca trzymającego w rękach kaganek.
 • Muzeum Okręgowe mieszczące się w pałacu Albertich
 • kościół ewangelicko-augsburski.
 • plac Magistracki z ratuszem i kamienicami.
 • Zamek Czettriztów, obecnie siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa.
 • gmachy sądów przy ulicy Słowackiego
 • Ponadto wiele ulic z zabytkową architekturą mieszczańską oraz architekturą przemysłową.

  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu (PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu) – publiczna wyższa szkoła zawodowa w Wałbrzychu powstała 1 lipca 1999 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 czerwca 1999 roku. Jest pierwszą samodzielną uczelnią państwową w Wałbrzychu.Cinema City – sieć kin wielosalowych. W Polsce większość kin tej sieci znajduje się w centrach handlowo-rozrywkowych.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Śródmieście
 • Przypisy

  1. Uchwała Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 grudnia 2004 r. ws. utworzenia jednostki pomocniczej Gminy Wałbrzych pod nazwą Wspólnota Samorządowa „Śródmieście” i nadania Statutu tej jednostce (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2005 r., Nr 21, poz. 502)
  2. http://nasz.walbrzych.pl/14681/liczba-mieszkancow-dzielnic-walbrzycha/

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Wałbrzyski rynek - informacja turystyczna
 • Śródmieście na zdjęciach archiwalnych i współczesnych
 • Sobięcin (niem. Hermsdorf) – dzielnica Wałbrzycha, do 1950 odrębna osada (1945-50 samodzielne miasto), przyłączona do Wałbrzycha na skutek jego gwałtownego rozwoju industrialnego. Ośrodek przemysłu ciężkiego, głównie kopalni i koksowni. Obecnie większość z dawnych z zakładów upadła, co przyczyniło się do ogromnego bezrobocia w tej dzielnicy, w której zamieszkiwały głównie rodziny górnicze. Sobięcin prezentuje sam w sobie unikatową zabudowę przemysłową, obecnie jednak stare poniemieckie kamienice przez nikogo od lat nie restaurowane znajdują się zazwyczaj w fatalnym stanie. Obecnie jednak zachodzące w Wałbrzychu procesy inwestycyjne pozytywnie wpływają na rewitalizację dzielnicy, a nowe zakłady pracy w znacznym stopniu ograniczają bezrobocie.Galeria Victoria – galeria handlowa w Wałbrzychu przy ulicy 1 Maja 64, na obrzeżach śródmieścia. Pierwsze największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w rejonie Sudetów. Budowę zaczęto w lutym 2009 roku, oficjalne otwarcie nastąpiło 16 października 2010 roku. Obiekt powstał na terenie starej nieistniejącej kopalni o nazwie Victoria. Galeria posiada liczne butiki znanych marek światowych i polskich. W każdy weekend w galerii odbywają się różnego rodzaju imprezy, wystawy. Zarządcą jest Keen Property Partners Retail (KPP Retail)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pałac Albertich – reprezentacyjny budynek w Wałbrzychu, wzniesiony w latach 1801-1803 roku w stylu klasycystycznym według projektu L. Niederräckera, ucznia C. G. Langhansa. Pałac znajduje się w centrum miasta, przy ulicy 1-go Maja 9.
  W Wałbrzychu znajduje się wiele zabytków, od starych kamienic, kościołów, po budynki poprzemysłowe, oraz pałace, zamki. Do ważniejszych zabytków z terenu miasta należą:
  Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu – siedziba dekanatu i centralna świątynia Wałbrzycha. W dniu 3 maja 2010 została podniesiona do godności kolegiaty.
  Plac Grunwaldzki w Wałbrzychu ( Vierhäuser platz ) – niewielki plac znajdujący się w centrum miasta. Usytuowany jest pomiędzy skrzyżowaniem ulic Aleją Wyzwolenia, ulica Słowackiego, Bolesława Chrobrego, Andrzeja Szmidta i Piotra Wysockiego, kilka krotnie przebudowywany. Chodź plac jest nie wielki, to potocznie Placem Grunwaldzkim są nazywane przylegające do niego części pobliskich ulic:
  Powiat wałbrzyski – powiat w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wałbrzych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.