• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śródmieście - Ostrowiec Świętokrzyski

  Przeczytaj także...
  Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – położony jest w środkowej części Ostrowca Świętokrzyskiego pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Starokunowską i Aleją 3 Maja, natomiast jego południową granicę stanowi rzeka Kamienna. Park założono w 1926 roku na błoniach ostrowieckich, na północnym brzegu rzeki Kamiennej. Rozrastające się miasto otoczyło równomiernie obecny teren parku powodując, że stał się on centralnym punktem miasta. Twórcą parku był Franciszek Szanior.Ostrowiec Świętokrzyski – miasto w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz powiatu ostrowieckiego. Prawa miejskie od 1613. Ośrodek przemysłowy: huta żelaza i zakład metalurgiczny, zakłady materiałów ogniotrwałych, odzieżowe, spożywcze; przemysł chemiczny, poligraficzny i drzewny. Według danych GUS z grudnia 2009 miasto posiadało 72 455 mieszkańców.
  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.
  Rynek Ostrowca Świętokrzyskiego
  Wschodnia pierzeja ostrowieckiego Rynku

  Śródmieście – osiedle samorządowe Ostrowca Świętokrzyskiego. Obejmuje historyczne centrum miasta z Rynkiem i przylegającymi ulicami.

  Znajduje się tu rzymskokatolicka kolegiata pw. św. Michała i polskokatolicki kościół pw. Imienia Najświętszej Marii Panny. Na terenie Śródmieścia ulokowana jest siedziba władz miasta. Na terenie osiedla znajduje się Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Śródmieście leży na trasie szlak rowerowy zielony zielonego szlaku rowerowego im. Witolda Gombrowicza.

  Kolegiata św. Michała Archanioła w Ostrowcu – kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła ulokowany w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego. Podniesiony do godności kolegiaty 12 czerwca 2000.

  Zasięg terytorialny[]

  Osiedle obejmuje swym zasięgiem ulice: Czerwonego Krzyża, Głogowskiego, Górzystą, Iłżecką od nr 1 do nr 51 (numery nieparzyste) i od nr 2 do nr 46 (numery parzyste), Kościelną, Młyńską, Nową, Okólną, Piwną, Plac Floriana, Rynek, Polną nr 17 i 17 a (numery nieparzyste), Sienkiewicza od nr 9 do 25 (numery nieparzyste), Siennieńską od nr 1 do 45 (numery nieparzyste) i od nr 2 do 52 (numery parzyste), Starokunowską, Stodolną, Szeroką, Tylną.

  Przypisy

  1. Rady Osiedlowe, Śródmieście. UM Ostrowiec Świętokrzyski. [dostęp 5 kwietnia 2009].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.