• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śródmieście - Kalisz  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Plac św. Józefa w Kaliszu, plac w Śródmieściu Kalisza, klasycystyczny, wytyczony w 1818 według projektu Sylwestra Szpilowskiego, nieregularny, pięciokątny, u wylotu czterech ulic, zburzony w 1914, odbudowany w niejednolitym stylu architektonicznym, zmodernizowany w latach 1935–1936 i 1998–1999; zespół cennych obiektów zabytkowych, wraz z założeniem urbanistycznym miasta lokacyjnego wpisany do rejestru zabytków w 1956; w Nocach i dniach Marii Dąbrowskiej nazwany jest placem Świętojańskim.Filharmonia Kaliska – filharmonia w Kaliszu, instytucja kultury założona w 1974 z inicjatywy Andrzeja Bujakiewicza jako Kaliska Orkiestra Symfoniczna; jedna z dwóch filharmonii w województwie wielkopolskim, finansowana przez samorząd Miasta Kalisza.
  ul. Kanonicka
  Główny Rynek
  Rynek
  Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
  Śródmieście, ul. Kazimierzowska
  Kamienice na Rynku

  Śródmieściedzielnica Kalisza o powierzchni ok. 4,6 km², zamieszkiwana przez ok. 25 tys. osób.

  Ważniejszymi ulicami w dzielnicy są: Babina, Bankowa, Pl. Bogusławskiego, Pl. Jana Pawła II, Pl. św. Józefa, Chodyńskiego, Czaszkowska, Częstochowska, Fabryczna, Główny Rynek, Jasna, Joselewicza, Kanonicka, Kazimierzowska, Kolegialna, Kredytowa, Krótka, Łazienna, Mostowa, Narutowicza, Nowy Świat, Parczewskiego, Pułaskiego, Sukiennicza, Śródmiejska, Teatralna, Towarowa, Ułańska, Wał Staromiejski, Al. Wolności, Wspólna, Zamkowa, 3 Maja.

  Ulica Nowy Świat – jedna z najważniejszych i najruchliwszych ulic w centrum Kalisza. Do czasu otwarcia Szlaku Bursztynowego była fragmentem drogi wojewódzkiej nr 450. Znajduje się w dwóch dzielnicach miasta - Śródmieściu i Czaszkach. Jej długość wynosi około 1,1 km.Główny Rynek w Kaliszu – najstarszy plac w Kaliszu, znajdujący się w Śródmieściu. Wokół niego znajdują się zabytkowe, odbudowane lub zbudowane na nowo po zniszczeniu przez Niemców miasta w sierpniu 1914 r. kamienice, z których kilka jest odnowionych, a na środku znajduje się trzeci z kolei, wybudowany po I wojnie światowej Ratusz wraz z urzędem miejskim. W parterach kamienic mieszczą się liczne sklepy, kawiarnie i banki, a w Ratuszu restauracja.

  Spis treści

 • 1 Części Śródmieścia
 • 2 Zabytki Śródmieścia
 • 3 Dojazd
 • 4 Punkty orientacyjne
 • 5 Znane osoby związane z kaliskim Śródmieściem
 • 6 Kina, teatry, filharmonie
 • 7 Rozrywka
 • 8 Dzielnice, z którymi graniczy Śródmieście
 • 9 Zmiany w liczbie ludności
 • 10 Zdjęcia
 • Części Śródmieścia[]

 • Śródmieście I obejmuje zamieszkiwaną przez około 15 tys. mieszkańców część północną
 • Śródmieście II obejmuje zamieszkiwaną przez około 10 tys. mieszkańców część południową
 • Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (TWB) – teatr w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, honorowa scena narodowa, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce; od 1936 nosi imię założyciela, od 1961 organizuje Kaliskie Spotkania Teatralne; budynek teatru wzniesiony w latach 1920–1923 według projektu Czesława Przybylskiego został wpisany do rejestru zabytków w 1979.Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, ps. Jan Sawa, Marko, Jan Waręż (ur. 23 maja 1842 w Suwałkach, zm. 8 października 1910 we Lwowie) – polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka i tłumaczka.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Staromiejski zespół urbanistyczny Kalisza – historyczny obszar Kalisza położony na prawym brzegu Prosny, otoczony Plantami i Parkiem Miejskim, współcześnie centralna część Śródmieścia; układ urbanistyczny dzielnicy został wpisany do rejestru zabytków w 1956.
  Zawodzie – dzielnica Kalisza położona w odległości 1,5 km od centrum miasta. Zawodzie tworzy z Rypinkiem i Starym Miastem silnie powiązany ze sobą obszar zamieszkiwany przez ponad 8 tys. mieszkańców.
  Zdzisława Barbara Sośnicka (pseud. kompozytorski Barbara Bajer; ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu) – polska piosenkarka, dyrygentka, kompozytorka, aktorka obdarzona silnym tembrem głosu o skali 2,5 oktawy.
  Kawiarnia - lokal gastronomiczny będący przede wszystkim miejscem spotkań towarzyskich. Podawane są tam głównie napoje i dania deserowe, głównie kawa, zazwyczaj również: ciastka, lody, herbata, czy wino.
  Ulica Częstochowska – ulica w Kaliszu przebiegająca przez dzielnice Śródmieście, Czaszki, Rypinek i Zagorzynek. Pod względem długości mieści się na czwartym miejscu najdłuższych ulic miasta. Jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 450.
  Stanisław Barcikowski (ur. ok. 1832 r. w Kaliszu, zm. po 1897) - polski malarz. Absolwent Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego obrazy znajdują się w kaliskich kościołach.
  Pomnik Jana Pawła II w Kaliszu – pomnik Jana Pawła II w Kaliszu, w Śródmieściu, na placu św. Józefa, wzniesiony w 1999 według projektu Jana Kucza; upamiętnia wizytę Jana Pawła II złożoną w Kaliszu podczas podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1997.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.