• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śmiłowice - województwo kujawsko-pomorskie

  Przeczytaj także...
  Dobiegniewo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Włocławek.Bartłomiej Apostoł, Bartłomiej Natanael, Święty Bartłomiej, cs. Apostoł Warfołomiej (ur. w I wieku n.e. w Kanie Galilejskiej, zm. ok. 70 w Albanopolis w Armenii) – jeden z dwunastu apostołów dwojga imion, zwany, w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza, Bartłomiejem (grecko-aramejskie bar-Tholomaios "syn Tolomaja-Ptolemeusza" lub "syn oracza"), a przez Jana – Natanaelem (hebr. "Bóg dał"). Wbrew apokryfom i stanowisku Augustyna z Hippony i Grzegorza Wielkiego, Kościół rzymskokatolicki przyjął, że to ta sama osoba; męczennik i święty Kościoła katolickiego oraz prawosławnego. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.
  Powiat włocławski – powiat w Polsce (we wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Włocławek. Największym miastem jest Brześć Kujawski.

  Śmiłowicewieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, w gminie Choceń.

  Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Śmiłowice. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie włocławskim.

  Przez Śmiłowice przepływa rzeczka Lubienka – niewielka rzeka dorzecza Wisły, prawy dopływ Zgłowiączki.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Kościół[]

  W Śmiłowicach znajduje się kościół i parafia rzymsko-katolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła. Proboszczem jest ks. mgr Krystian Michalak. Kościół okolony jest niewielkim parkiem.

  W Śmiłowicach miało początek powstanie kościuszkowskie, które uaktywniło Kujawian w dniu 20 sierpnia 1794 r. i objęło Brześć Kujawski, Włocławek oraz Dobiegniewo. W kościele znajduje się tablica upamiętniające owe wydarzenia.

  Szkoła[]

  Udokumentowane początki szkoły w Śmiłowicach sięgają lat 60. XIX wieku. Powstała wtedy jedno oddziałowa szkoła gminna mieszcząca się w jednej izbie drewnianego budynku. Zajęcia szkolne odbywały się tylko w okresie jesienno-zimowym. W 1908 roku w Śmiłowicach zbudowano murowany budynek dla szkoły czteroklasowej, w którym lekcje prowadzone są do dziś. W latach międzywojennych oraz powojennych budynek ten rozbudowano do stanu obecnego. Powstały wtedy sanitariaty i kotłownia olejowa. W ciągu ponad 150 lat istnienia szkoła wydała kilku znanych absolwentów, wśród nich m.in. Leona Stankiewicza, znanego działacza ludowego i społecznego, zasłużonego mieszkańca Kowala; Stanisława Leszczyńskiego artystę, poetę i plastyka obecnie mieszkającego w Kłobi; Stanisława Stasiaka posła na Sejm PRL oraz na Sejm RP.

  Brześć Kujawski – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim, siedziba gminy Brześć Kujawski. Położone nad rzeką Zgłowiączką, na krańcu Pojezierza Wielkopolskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 4603 mieszkańców.Gmina Choceń – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie włocławskim.

  OSP[]

  Na terenie wsi znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna. Dom strażaka został założony w 1917 roku. Śmiłowice mają własną Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zgłowiączka rzeka, lewobrzeżny dopływ Wisły o długości 79 km. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 1495,6 km. Początkiem cieku jest Kanał Głuszyński, który swoje źródła ma w okolicy wsi Płowce. Zgłowiączka przepływa przez Jezioro Głuszyńskie i uchodzi do Wisły we Włocławku. Ważniejszymi dopływami rzeki są: Chodeczka i Lubienka (prawoboczne) oraz Kanał Bachorze (lewoboczny).
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Włocławek (łac. Vladislavia, niem. Leslau) – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, przy ujściu Zgłowiączki, siedziba powiatu włocławskiego. Jedno z głównych miast województwa (3. pod względem wielkości), w przeszłości niejednokrotnie nazywane stolicą Kujaw. Miasto jest siedzibą kurii diecezji włocławskiej.
  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.
  Województwo włocławskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975 -1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.
  Stanisław Stasiak (ur. 10 czerwca 1934 w Śmiłowicach) – polski rolnik i polityk, poseł na Sejm IX, X i II kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.