• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ślizgawka w Łazienkach

  Przeczytaj także...
  Kazimierz Prószyński (ur. 4 kwietnia 1875 w Warszawie, zamordowany 13 marca 1945 w obozie Mauthausen-Gusen) – polski wynalazca i konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych. Syn Konrada Prószyńskiego.Artykuł opisuje specyfikę oraz historię kinematografii w Polsce. W artykule przyjęto, że Polska jako miejsce produkcji filmowej w przekroju historycznym obejmuje: w latach 1895–1918 – Wielkie Księstwo Poznańskie, Kraj Nadwiślański oraz Królestwo Galicji i Lodomerii; w latach 1918–1939 – terytorium II Rzeczypospolitej; w latach 1939–1945 – tereny Polskiego Państwa Podziemnego (a także kinematografię powstałą na zlecenie polskiego rządu na uchodźstwie); od roku 1945 – terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz III Rzeczypospolitej.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Cztery zachowane kadry Ślizgawki w Łazienkach reprodukowane w polskiej prasie.

  Ślizgawka w Łazienkach – prawdopodobnie pierwszy film w historii polskiej kinematografii nakręcony przez Kazimierza Prószyńskiego w Warszawie w okresie między 1894 a 1896.

  Historia[]

  Data powstania filmu nie jest dokładnie ustalona. Film nie zachował się do dzisiejszych czasów. Został zniszczony bądź zaginął. Zachowały się natomiast opisy z prasy polskiej dokumentujące pierwsze pokazy filmowe w Polsce jakie organizował Kazimierz Prószyński oraz cztery klatki filmowe reprodukowane w warszawskiej prasie.

  Pleograf - polski aparat kinematograficzny wynaleziony i skonstruowany przez Kazimierza Prószyńskiego w 1894 roku; czyli na rok przed podobnym wynalazkiem słynnych braci Lumière. Urządzenie służyło do rejestracji zdjęć na błonie fotograficznej perforowanej między klatkami i projekcji ruchomych obrazów. W pierwszym prototypie urządzenia występowały problemy z synchronizacją przesuwu taśmy filmowej i przerw świetlnych, które udało się usunąć wynalazcy dopiero w roku 1899 w nowej ulepszonej wersji nazwanej Biopleografem. Jego nazwę przyjęła pierwsza polska wytwórnia filmowa "Pleograf" założona w 1901 roku.

  Film powstał prawdopodobnie pomiędzy rokiem 1894 a 1896 czego dowodzą cechy szczególne zachowanych klatek filmowych. Mają one liczącą sześć otworów perforację pomiędzy klatkami, cechę charakterystyczną dla wczesnych filmów Prószyńskiego wykonywanych pierwszą wersją aparatu kinematograficznego konstruktora o nazwie pleograf. Format klatek również był niestandardowy. Liczył on 45×38 i był większy od później stosowanych w filmie.

  Filmy Prószyńskiego były przesuwane w pleografie ząbkami wykorzystującymi perforację pomiędzy klatkami a nie jak to później się przyjęło wzdłuż filmu. Od momentu zaprezentowania pierwszej wersji swojego wynalazku Prószyński dokonywał w nim szeregu ulepszeń oraz poważnych zmian konstrukcyjnych. W 1896 roku zmodernizował pleograf zmieniając również znacznie jego konstrukcję. Późniejsze wersje pleografu Prószyński dostosował do standardów filmu, które przyjęły się na całym świecie.

  „Ślizgawkę w Łazienkach” Prószyński wielokrotnie pokazywał na szeregu pokazów swoich filmów jakie organizował w Warszawie oraz na terenie całej Polski.

  Fabuła[]

  Film ukazuje łyżwiarzy ślizgających się na ślizgawce Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego.

  Przypisy

  1. Władysław Jewsiewicki: Kazimierz Prószyński rozdz. 8. Aparat kinematograficzny „Pleograf”. Warszawa: Interpress, 1974, s. 17–39.
  2. Plik (PDF) Przemysław Stefańczyk, Kazimierz Prószyński – pionier kinematografii SSE (2) 1 nr indeksu 183233 (pol.). Uniwersytet Wrocławski. [dostęp 2014-03-10].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.