• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śladami Powstania Styczniowego

  Przeczytaj także...
  Łozice – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.Sacharewo – osada w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
  Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.
  Dąb Car, rok 2005

  Śladami Powstania Styczniowego - to niebieski szlak turystyczny szlak turystyczny niebieski. Wychodzi z Hajnówki, w kierunku południowym i zataczając pętlę poprzez wybrane miejsca Puszczy Białowieskiej wraca z powrotem do Hajnówki. Ma 31 kilometrów długości.

  Szlak bierze swój początek w dzielnicy Judzianka przy ul. Warszawskiej, najpierw prowadzi trybą zwaną Drogą Dubińską. Po przekroczeniu rzeki Chwiszczej, prowadzi obrzeżami Puszczy Białowieskiej poprzez wsie: Orzeszkowo, Olszynę, Łozice i ponownie zagłębia się w głąb puszczy. Mijamy pomnik powstańców rozstrzelanych w 1863 roku oraz krzyż z czasów II wojny światowej postawiony przez mieszkańców w podziękowaniu za ocalenie wsi przed spaleniem. Następnie Drogą Milanowską i trybą — zaliczając przy okazji pomnikowe drzewa — szlak prowadzi do głównej atrakcji szlaku, czyli do Car-dębu.

  Olszyna – część wsi Orzeszkowo w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka.Orzeszkowo – (gwarowe: Orêškovo) wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa białostockiego.
  Dolina Leśnej Prawej

  Car-dąb jest martwy od 1984 roku i całkowicie pozbawiony jest już kory, powoli odłamują się kolejne jego konary i leżą u podstawy jego pnia. Znajduje się w gąszczu rosnących drzew, wycelowany w niebo martwy, ale wciąż pomnik przyrody. Jego pień w kształcie potężnej, strzelistej kolumny wciąż jeszcze robi wrażenie.

  Król Nieznanowa – dąb rosnący w uroczysku Nieznanowo w Puszczy Białowieskiej (obwód na wys. 130 cm od nasady pnia – 608 cm, wys. 38 m). Jest to dąb o jednej z największych strzelistości pnia spośród białowieskich dębów. Pierwsze konary odchodzą od pnia na wys.18 m. Drzewo ma kolumnowy pień, ciekawie osadzony w gruncie. Od roku 1988 obserwowało się stopniowe zamieranie drzewa. Jeszcze w 2007 roku dwie nieduże gałęzie pokryte były liśćmi.Sosna (Pinus L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.) obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze (P. merkusii).

  Ten odcinek szlaku jest trudny do przebycia w okresie wiosennym — podobnie jak łąki przy Chwiszczeju. Kolejny punkt na szlaku to most, z którego rozciąga się widok na odlesioną dolinę rzeki Leśnej Prawej, tworzącej tu duże rozlewiska — doskonałe tereny lęgowe dla ptaków wodnych. Nad łąkami można często zobaczyć polującego błotniaka łąkowego.

  Hajnówka (biał. Гайнаўка, Hajnaŭka, ros. dawniej Гайновка Gajnawka obecnie Хайнувка Chajnuwka) – miasto i gmina w województwie podlaskim, siedziba władz powiatu hajnowskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa białostockiego. W 2007 w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy.Błotniak łąkowy, błotniak popielaty (Circus pygargus) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych.

  Następnie szlak prowadzi przez malownicze drzewostany boru mieszanego i olsu jesionowego. Zbaczając ze szlaku od składnicy Ostrowskiego zaledwie 0,5 km na północ dotrzemy do rezerwatu Nieznanowo, gdzie można znaleźć kilkanaście pomnikowych dębów, m.in. Dąb Król Nieznanowa. Rośnie tam dąb o mocno rozbudowanych napływach korzeniowych, obok niego inny dąb o pękatym pniu.

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Topiło – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.
  Kolejka wąskotorowa Hajnówka - Topiło, wiadukt na Leśnej Leśnej Prawej

  Przed ponownym przecięciem kolejki wąskotorowej Hajnówka — Topiło szlak wiedzie przez rezerwat Głęboki Kąt z dobrze zachowanym borem świerkowym o charakterze borealnym (został on poważnie przyniszczony przez trąbę powietrzną w 1985 roku).

  Grab (Carpinus L.) – rodzaj drzew z rodziny brzozowatych (w niektórych systemach klasyfikacyjnych okrytonasiennych wyłączany w odrębną rodzinę Stylocerataceae lub leszczynowatych). W Polsce występuje jeden gatunek rodzimy i kilka introdukowanych, ale rzadko uprawianych (prawie wyłącznie w kolekcjach). Na świecie rośnie 25 gatunków, przede wszystkim w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej. Gatunkiem typowym jest Carpinus betulus L..Dąb (Quercus L.) – rodzaj drzew, rzadziej wysokich krzewów, zaliczony do rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Należy do niego ok. 200 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej. Najdalej na południe występują na Wyspach Sundajskich. Gatunkiem typowym jest Quercus robur L..

  Po opuszczeniu rezerwatu Głęboki Kąt szlak przechodzi obok kilku pomnikowych drzew (dąb, sosna, grab), po czym poprzez wieś Sacharewo szlak kończy się w Hajnówce.

  Zobacz też[]

 • Dąb Car.
 • Rezerwat przyrody Głęboki Kąt
 • Szlak walk partyzanckich
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalny serwis Urzędu Miasta Hajnówka o szlakach turystycznych Hajnówki.
 • Szlaki piesze i rowerowe w Puszczy Białowieskiej
 • Encyklopedia Puszczy Białowieskiej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leśna Prawa, biał. Правая Лясная - rzeka w województwie podlaskim, prawy dopływ Bugu. Jej dopływami są: Łuch, Chwiszczej, Perebel, Przewłoka, Miedna i kilka bezimiennych dopływów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.