• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śląskie Wesołe Miasteczko

  Przeczytaj także...
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Tornado – największa kolejka górska w Polsce znajdująca się w Śląskim Wesołym Miasteczku na granicy Chorzowa i Katowic. Jest pierwszym rollercoasterem w Polsce posiadającym inwersje. Dodatkową atrakcję stanowi też ostatni wagon kolejki, którego jeden z rzędów siedzeń zwrócony jest tyłem do kierunku jazdy. Został zaprojektowany przez firmę Soquet w 1988 roku i zbudowany w parku Lightwater Valley. Następnie został przeniesiony do parku American Park of Adventure gdzie działał od 1994 do 2007 roku. Od 2007 roku działa w Śląskim Wesołym Miasteczku.
  Wesołe miasteczko, park rozrywki, lunapark – to teren, na którym zgromadzone są urządzenia rekreacyjne, takie jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, trampolina, symulatory ruchu, pałac strachów i inne obiekty służące rozrywce. Program wesołego miasteczka jest często uzupełniony o punkty gastronomiczne, sklepy z zabawkami, upominkami itp. Wesołe miasteczka podzielić można na trzy główne kategorie: przyjezdne (kilka karuzel i punktów z grami zręcznościowymi), parki rozrywki (stawiające na ilość i intensywność atrakcji) oraz parki tematyczne (stawiające na ilość i bogactwo dekoracji w kilku różnych tematach skupionych w różnych miejscach parku).

  Śląskie Wesołe Miasteczko – największy lunapark w Polsce, otwarty w 1959 roku. Mieści się na terenie Parku Śląskiego (dawne WPKiW) w Chorzowie przy granicy z Katowicami. Ma powierzchnię około 26 ha. W 2012 roku lunapark odwiedziło 212 511 osób.

  Urząd Dozoru Technicznego (UDT) – instytucja państwowa powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Jako jednostka notyfikowana prowadzi działalność certyfikacyjną (UDT-CERT) i szkoleniową (Akademia UDT). Zapleczem badawczo-ekspertyzowym UDT jest Centralne Laboratorium Dozoru Technicznego (CLDT) w Poznaniu. CLDT posiada certyfikaty akredytacji nr AB 001 oraz AP 136 wydane przez Polskie Centrum Akredytacji.Kolejka górska (ang. roller coaster) – urządzenie rozrywkowe instalowane w większości parków rozrywki. Klasyczna kolejka górska to konstrukcja z wysokimi wzniesieniami, stromymi spadkami i gwałtownymi zakrętami, po której poruszają się pociągi z pasażerami. Doznają oni bardzo silnych wrażeń powodowanych szybko następującymi po sobie pozornymi zmianami grawitacji (przeciążenie i nieważkość) i związanych z nimi zaburzeniami błędnika, oraz doświadczają poczucia zagrożenia.

  Historia[]

  W roku 2013 zakupiono 26 urządzeń z duńskiego Wesołego Miasteczka Sommerland Syd.

  W roku 2015 inwestorem Śląskiego Wesołego Miasteczka została grupa TMR (Tatry Mountain Resorts) posiadająca między innymi park wodny Tatralandia. Inwestor ma zainwestować aż 117 milionów zł.

  Tornado – największa kolejka górska w Polsce znajdująca się w Śląskim Wesołym Miasteczku na granicy Chorzowa i Katowic. Jest pierwszym rollercoasterem w Polsce posiadającym inwersje. Dodatkową atrakcję stanowi też ostatni wagon kolejki, którego jeden z rzędów siedzeń zwrócony jest tyłem do kierunku jazdy. Został zaprojektowany przez firmę Soquet w 1988 roku i zbudowany w parku Lightwater Valley. Następnie został przeniesiony do parku American Park of Adventure gdzie działał od 1994 do 2007 roku. Od 2007 roku działa w Śląskim Wesołym Miasteczku.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Atrakcje[]

  W Śląskim Wesołym Miasteczku znajduje się ok. 40 obiektów, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. W ofercie znajdują się 3 kolejki górskie: mniejsze Cyklon i Himalaya oraz większa - Tornado, a także ześlizg do wody i Gwiazda Duża. W roku 2008 zbudowana została wieża o wysokości ok. 50 m, wyposażona w karuzelę oraz urządzenie do swobodnego spadku. Wieża ta była pierwszą konstrukcją tego typu w Polsce, jednak w 2009 roku Urząd Dozoru Technicznego nie dopuścił jej do dalszego użytkowania.

  Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) również Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 620 ha lub, według innego źródła, 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji.Chorzów (niem. Königshütte O.S., od 1922 do 1934 Królewska Huta, od 1939 do 1945 Königshütte) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Górnym Śląsku, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), lokalny ośrodek gospodarczy oraz kulturalny.

  ]

  Atrakcje ekstremalne[]

  Atrakcje wodne[]

  Atrakcje rodzinne[]

  Inne atrakcje[]

  W parku znajdują się też inne atrakcje, jak suche baseny wypełnione plastikowymi kulkami, strzelnice, minitory samochodowe, nadmuchiwane zamki-trampoliny czy karuzele dla najmłodszych o różnej tematyce (od zwierząt po balony).

  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Atrakcje zlikwidowane[]


  Przypisy

  1. Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie (pol.). www.parkmania.pl. [dostęp 2015-09-20].
  2. J.Toros: 26 nowych atrakcji na sezon 2014 NaszeMiasto.pl
  3. Łukasz Respondek: WPKiW: Wieża swobodnego spadania zacznie działać?. Dziennik Zachodni, 2011-04-19. [dostęp 2011-10-08].
  4. ↑ Wideo z Flic Flac - http://vimeo.com/12576748

  Bibliografia[]

 • Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku, red. Ewa Chojecka, wydawca: Muzeum Śląskie, Katowice 2004, ISBN 83-87455-77-6, s. 450.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Śląskiego Wesołego Miasteczka (nowa)
 • Śląskie Wesołe Miasteczko na Parkmania.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.