• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śląski Jazz Club  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) również Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 620 ha lub, według innego źródła, 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji.The Globetrotters – polska grupa muzyczna, grająca w gatunkach jazz, funky i world music. Grupa powstała w 1999, założona przez Bernarda Maselego.
  Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club / Silesian Jazz Club Association

  Śląski Jazz Clubgliwickie stowarzyszenie muzyczne założone w 1956 roku przez grono entuzjastów muzyki jazzowej.

  Spis treści

 • 1 Rys historyczny
 • 2 Działalność koncertowa
 • 3 Jazz w Ruinach
 • 4 Ciekawostki
 • 5 Galeria
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Rys historyczny[]

  Zebranie założycielskie odbyło się dokładnie 19 października 1956 roku. W skład grupy inicjatywnej wchodzili: Jan Piotrowski, Henryk Choliński, Tadeusz Kosiński, Jan Kwaśnicki, Maria Skrzyniarz, Władysław Folwarczny, Henryk Achtelik, Ryszard Siomkajło, Janusz Łoś, Wiesław Kwasek, Ryszard Szumlicz, Tadeusz Tabeński, Eugeniusz Rebol, Janusz Zamojski, Romuald Kochanowski.

  Wojciech Karolak (ur. 28 maja 1939 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda.Mikołaj Trzaska (ur. 7 kwietnia 1966 w Gdańsku) – polski muzyk. Kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Razem z żoną Aleksandrą Trzaską prowadzi wydawnictwo Kilogram Records.

  W skład pierwszego zarządu stowarzyszenia weszli: Jan Piotrowski – prezes, Henryk Choliński – sekretarz, Maria Skrzyniarz – skarbnik, Tadeusz Kosiński – członek zarządu, Jan Kwaśnicki – członek zarządu.

  Organizacja oraz klub, jako miejsce przeżywały okres swojej świetności w latach 60. i 70. oraz na początku 80. XX wieku. Przez większość tego czasu stowarzyszenie działało na zasadach impresariatu czy też agencji koncertowej. Na przełomie lat 70. i 80. ŚJC zatrudniał nawet pełnoetatowych pracowników. Pod patronatem ŚJC powstał i działał High Society Band, polski zespół muzyczny wykonujący jazz tradycyjny. Pierwsze lata istnienia grupy Kwadrat pod koniec lat 70. również upłynęły pod patronatem stowarzyszenia, a to za sprawą menedżera grupy Zbigniewa Gocka, członka ŚJC. W roku 1973 stowarzyszenie wraz z Radą Uczelnianą SZSP w klubie studenckim "Gwarek" powołuje do życia festiwal "Boom Jazz". Pomysłodawcami festiwalu i jego nazwy są Krzysztof Kobyliński oraz Władysław "Duniek" Majewski. Koncerty organizowane w ramach tego festiwalu odbywały się na scenie Klubu "Gwarek". Wydarzenie to było realizowane cyklicznie jesienią aż do roku 1984. Po roku 1984 festiwal został zawieszony. Próby wskrzeszenia "Boom Jazzu" w roku 2003 i 2004 nie przyniosły trwałych rezultatów.

  Janusz Muniak (ur. 3 czerwca 1941 w Krakowie) – polski muzyk jazzowy, saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor. Zadebiutował w Lublinie w 1960 roku. Lata 60. i 70. XX wieku to okres współpracy m.in. z Tomaszem Stańką, Andrzejem Trzaskowskim, Janem Jarczykiem... Od roku 1976 grał z własnymi zespołami.Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach jest organizowany od roku 2004 zawsze na początku sierpnia w Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, a pomysłodawcą Mirosław Rakowski pełniący funkcję prezesa stowarzyszenia.

  Śląski Jazz Club został w 1980 roku współorganizatorem I Festiwalu Rawa-Blues w Katowicach. Stowarzyszenie było jeszcze zaangażowane w organizację III i IV edycji Rawy Blues. Następne odsłony realizował już samodzielnie autor i pomysłodawca Festiwalu Ireneusz Dudek w oparciu o własną firmę. W roku 1983 zarząd ŚJC powołał do życia, w porozumieniu z WPKiW w Chorzowie (za Dyrekcji śp. Mieczysława Chojka ) „Dom Pracy Twórczej Śląskiego Jazz Clubu Leśniczówka", obecnie DPT Artystów Muzyków „Leśniczówka”. Zbigniew Gocek, inicjator powstania i pierwszy zarządca DPT był na początku lat 80. członkiem zarządu ŚJC.

  Rawa Blues Festival – największy i najstarszy w Polsce, jeden z największych na świecie, festiwal muzyki bluesowej. Od początku organizowany w Katowicach w hali widowiskowo-sportowej – Spodek. Nazwa festiwalu pochodzi od katowickiej rzeki Rawy. Twórcą i organizatorem festiwalu jest Ireneusz Dudek – polski muzyk bluesowy.Walk Away - polska grupa grająca fusion istniejąca od 1985. Wybierana wielokrotnie "najlepszym jazzowym zespołem roku" przez czytelników pisma Jazz Forum. Walk Away grał na wszystkich najważniejszych festiwalach światowych, regularnie współpracuje z takimi gwiazdami jak Urszula Dudziak, Mike Stern, Eric Marienthal oraz Bill Evans.

  Druga połowa lat 80. to dla ŚJC czas poważnego kryzysu. Stowarzyszenie angażuje się w projekty daleko odbiegające od podstawowej działalności związanej z propagowaniem muzyki jazzowej. W roku 1986 roku ŚJC jako współorganizator – wraz z Halą Widowiskowo Sportową „SPODEK” w Katowicach powołuje do życia I Festiwal Metalmania (Tomasz Dziubiński, pomysłodawca festiwalu był wówczas członkiem ŚJC) . Dwa lata później, w roku 1988 ŚJC zostaje współorganizatorem Festiwalu w Jarocinie.

  High Definition Quartet – zespół jazzowy założony w 2010 roku w Krakowie, grający muzykę otwartą zarówno na główny nurt gatunku, jak i na najnowsze zdobycze muzyki poważnej czy współczesnej awangardy.Bernard Maseli (ur. 19 sierpnia 1965 w Strzelcach Opolskich) – polski muzyk, wibrafonista, kompozytor, pedagog, realizator nagrań, wirtuoz gry na instrumencie KAT.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tymon Tymański, właściwie Ryszard Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.
  Apostolis Anthimos właśc. Apostolos Anthimos, znany również jako Antymos Apostolis (ur. 25 września 1954 w Siemianowicach Śląskich) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, m.in. gitarzysta rockowy i jazzowy.
  Henryk Miśkiewicz (ur. 2 czerwca 1951 w Żaganiu) – polski saksofonista altowy. Muzyk wszechstronny związany z polskim jazzem. Ojciec perkusisty jazzowego, Michała Miśkiewicza i piosenkarki, Doroty Miśkiewicz.
  Zbigniew Namysłowski (ur. 9 września 1939 w Warszawie) – polski saksofonista jazzowy. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.
  Dom Pracy Twórczej "Leśniczówka" - siedziba Śląskiego Stowarzyszenia Artystów i Twórców, miejsce spotkań i działalności artystycznej śląskiego środowiska muzycznego.
  Piotr Wojtasik (ur. 10 czerwca 1964 we Wrocławiu) – polski trębacz jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
  Sing Sing Penelope – polski zespół jazzowy, założony w 2001 roku w Bydgoszczy. Początki zespołu wiążą się z tamtejszym klubem Mózg. Pod koniec lat 90. w Bydgoszczy koncertował jazzrockowy zespół Jaskinia, założony przez Daniela Mackiewicza (współpracował z Maestro Trytony) i Patryka Węcławka (Maestro Trytony, Ecstasy Project). W 2001 po zmianach w składzie powstał z niego Sing Sing Penelope, z Tomaszem Glazikiem (współpracował z zespołami Kazik, Kult, Buldog, Contemporary Noise Quintet), Wojciechem Jachną (Dubska, Mordy, CNQ) i Rafałem Gorzyckim (Ecstasy Project, Maestro Trytony) w składzie. W 2005 roku grupa wydała debiutancki album, Sing Sing Penelope, który został ogłoszony jednym z 10 najlepszych albumów z awangardową muzyką jazzową za rok 2005 przez londyńska rozgłośnię Last.fm, stawiając zespół obok takich sław jak Vandermark 5 czy Johna Zorna. W 2007 wydano kolejny album grupy, Music For Umbrellas. Grupa dwukrotnie wystąpiła na Warsaw Summer Jazz Days: w 2005 oraz w 2007. W 2006 i 2007 roku nagrano trzeci album grupy, We Remember Krzesełko, nagrany z gościnnym udziałem norweskiego skrzypka Sebastiana Gruchota. Ukazał się on nakładem wytwórni Electric Eye Studio w lutym 2008 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.