• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Śląska Ochla

  Przeczytaj także...
  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.
  Ochla (do 1945 niem. Ochelhermsdorf) – wieś w Polsce w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Zielona Góra. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie zielonogórskim.
  Mapa pokazuje m.in. przebieg Śląskiej Ochli
  Ujście rzeki do Odry

  Śląska Ochla – niewielka rzeka w województwie lubuskim, lewy dopływ Odry, płynie przez pradolinę Barucko-Głogowską, lewe dopływy silniej rozwinięte, rzeka odwadnia południowe zbocza Wału Zielonogórskiego (przyjmuje kilka potoków odwadniających południową część Zielonej Góry). Uchodzi do Odry koło miejscowości Bobrowniki w sąsiedztwie rezerwatu Bukowa Góra.

  Bobrowniki (niem. Bobernig) – wieś w Polsce, położona w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Otyń, w pobliżu rezerwatu przyrody Bukowa Góra.Ochra (stgr. ὤχρα ōchra, z ὠχρός ōchrós – żółty, blady) – rodzaj pelitycznej zwietrzeliny skał albo iłów bogatych w związki żelaza, wykorzystywany jako naturalny, nieorganiczny pigment o barwie od żółtej do brązowej.

  Dolina rzeki zabagniona, na prawie całej długości występuje ochra, od której (w jęz. niem – "Ockel") rzeka mogła wziąć swą nazwę (niem. "Ochel").

  Śląska Ochla dała początek nazwie wsi Ochla.

  Zobacz też[]

 • Ochla
 • Rzeki Polski • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Pradolina Barucko-Głogowska – pradolina polodowcowa na Niżu Środkowoeuropejskim. Ma kształt bruzdy o orientacji równoleżnikowej o zmiennej szerokości i ostrych granicach i wyraźnie płaskim dnie.
  Bukowa Góra – rezerwat położony w nadleśnictwie Przytok w okolicach wsi Bobrowniki. Strome wzniesienie porośnięte bukiem i modrzewiem, przecinane wąwozami. Punkt widokowy na starorzecze Odry w miejscu, gdzie uchodzi do niej Śląska Ochla.
  Wał Zielonogórski (315.74) – mezoregion fizyczno-geograficzny w zachodniej Polsce, wschodnia i równocześnie najwyższa część Wzniesień Zielonogórskich. Powierzchnia 240 km.
  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.