• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ōta - Tokio

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
  Ōta zaznaczona na pomarańczowo na mapie Tokio

  Ōta (jap. 大田区 Ōta-ku) – jeden z 23 okręgów specjalnych (dzielnic) w stolicy Japonii, Tokio.

  W 2008 roku populacja wyniosła ok. 677 tys. mieszkańców. Spośród wszystkich dzielnic tokijskich ma największą powierzchnię – 59,46 km² i jest najbardziej wysuniętą strefą na południe. Gęstość zaludnienia wynosi 11385,8 os./km².

  Linki zewnętrzne[]

  Oficjalna strona dzielnicy Ōta

  23 okręgi specjalne (特別区 tokubetsu-ku) są samorządnymi, specjalnymi jednostkami terytorialnymi, posiadającymi autonomiczną władzę, należącymi do centralnej, najbardziej zaludnionej części Tokio. Tak zorganizowane okręgi znajdują się tylko w Tokio. Po japońsku nazywają się nijūsan-ku (23 区), co znaczy „23 okręgi”.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.126 sek.