• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łysa Góra - Beskid Śląsko-Morawski

  Przeczytaj także...
  Schronisko turystyczne na Łysej Górze (czes. Lysá hora, śląs. Gigula, niem. Lysa-Berg, Kahlberg) położone jest na wysokości 1320 m n.p.m. w Beskidzie Śląsko-Morawskim na terenie Czeskiego Śląska.Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.
  Rezerwat przyrody Mazácký Grúnik (cz. Přírodní rezervace Mazácký Grúnik) – rezerwat przyrody w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w pobliżu Ostrawicy, w powiecie Frydek-Mistek. Obejmuje 95,65 ha powierzchni w granicach CHKO Beskidy na stromym północno-zachodnim zboczu grzbietu Kobylanka-Czupel na wysokości 575-943 m n.p.m.. Na północnym wschodzie przylega do NPR Mazák.
  Lysá hora, widok z Jastrzębia-Zdroju

  Łysa Góra (cz. Lysá hora, ciesz. Gigula, niem. Lysa – Berg, Kahlberg; 1324 m n.p.m.) – najwyższy szczyt pasma Beskidu Morawsko-Śląskiego i jednocześnie najwyższa góra Śląska Cieszyńskiego.

  W pobliżu szczytu, na wysokości 1313 m n.p.m. znajduje się 78-metrowy przekaźnik telewizyjny (potężna bryła obiektu wybudowana w 1980 jest widoczna z daleka), a na wysokości 1320 m n.p.m. obserwatorium meteorologiczne – pierwsze przyrządy pojawiły się na szczycie jeszcze pod koniec XIX wieku, następnie nowoczesną aparaturę zainstalowali żołnierze Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Działała ona do 1953, później wybudowano obecny budynek (ok. 1954).

  Narodowy rezerwat przyrody Mazák (cz. Národní přírodní rezervace Mazák) – narodowy rezerwat przyrody na terenie Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, na wysokości od 715 do 1315 m n.p.m. Obejmuje zachodnie i przyszczytowe stoki Łysej Góry i Kobylanki, zajmuje 92,91 ha powierzchni w granicach CHKO Beskidy. Po raz pierwszy obszar ten został objęty ochroną prawną 31 grudnia 1933, a w obecnej formie NPR Mazák funkcjonuje od 1956. Od strony południowo-zachodniej do NPR Mazák przylega rezerwat przyrody Mazácký Grúnik.Obserwatorium meteorologiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji meteorologicznych.

  Turystom do niedawna służyło schronisko turystyczne (jedyny ocalały obiekt z dawnego kompleksu) i chata narciarzy z 1950, a nad bezpieczeństwem czuwa Służba Górska (Horská služba), mieszcząca się w budynku z 1976. Obecnie trwa tam budowa nowego schroniska i planowana jest odbudowa innego obiektu, spalonego w latach 70. XX wieku.

  Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidy (czes. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy) – obszar chronionego krajobrazu w Czechach, w kraju morawsko-śląskim i zlińskim, obejmujący Beskid Śląsko-Morawski, część Gór Wsetyńskich oraz część Jaworników. Powstał 16 marca 1973 r. na mocy rozporządzenia Ministra Kultury Republiki Czechosłowackiej nr 5373 z dn. 5 marca 1973 r. Powierzchnia parku wynosi 1160,0 km² co czyni go największym obszarem chronionego krajobrazu na terenie Czech.Ondraszek albo Ondra (właściwie: Andrzej Szebesta; ur. 1680 w Janowicach koło Frydka, ochrzczony 13 listopada 1680; zm. 1 kwietnia 1715 w Świadnowie) – postać autentyczna, legendarny beskidnik (zbójnik) z gór Beskidu Morawsko-Śląskiego najprawdopodobniej narodowości węgierskiej.

  Ze szczytu Łysej Góry rozpościera się widok w stronę północną i południową. Widać również część polskiego Górnego Śląska.

  Łysa Góra była w latach 1939-1945 najwyższą górą Protektoratu Czech i Moraw.

  Szlaki turystyczne z Łysej Góry:

 • szlak turystyczny żółtySmrk – 12,5 km przez zbiornik wodny Šance – 7 km.
 • szlak turystyczny żółtyKrásná – 7 km.
 • szlak turystyczny czerwonyOstravice – 8,5 km.
 • szlak turystyczny czerwony – Ježánky – 8 km.
 • szlak turystyczny niebieskiFrýdlant nad Ostravicí – 11 km.
 • Protektorat Czech i Moraw (czes. Protektorát Čechy a Morava, niem. Protektorat Böhmen und Mähren) - autonomiczna jednostka administracyjna utworzona 16 marca 1939 przez niemiecką Rzeszę z okupowanych od 15 marca 1939 Czech, Moraw i Śląska Czeskiego, nie przyłączonych w konsekwencji układu monachijskiego do III Rzeszy 30 września 1938 jako Kraj Sudecki (niem. Sudetenland). Większość społeczności międzynarodowej nigdy nie uznała istnienia tego tworu.Rezerwat przyrody Malenovický kotel (cz. Přírodní rezervace Malenovický kotel) – rezerwat przyrody w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, w Malenowicach. Powstał w 2004 i obejmuje 145,9924 ha powierzchni w granicach CHKO Beskidy, nieopodal Łysej Góry.

  Ochrona przyrody[]

  Cały masyw Łysej Góry znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Beskidy (CHKO Beskydy). Ponadto zachodnie i przyszczytowe stoki góry chronione są w postaci narodowego rezerwatu przyrody Mazák. Od strony północnej przylega do niego rezerwat przyrody Malenovický kotel a od południowo-zachodniej rezerwat przyrody Mazácký Grúnik.

  Zbiornik wodny Šance (czes. Vodní nádrž Šance) - zbiornik zaporowy na rzece Ostrawica na terenie gminy Stare Hamry, w Czechach.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Galeria[]

 • Widok na Łysą Górę z Frydlantu nad Ostrawicą

 • Szczyt Łysej Góry widziany z przełęczy Malchora

 • Kamienny pomnik ku czci hokeisty i trenera Ivana Hlinki na szczycie Łysej Góry wzniesiony w 2004 roku

 • Wieża radiowo-telewizyjna na Łysej Górze

 • Wieża radiowo-telewizyjna na Łysej Górze widziana z bliska

  Smrek (Velký Smrk, Smrk; 1276 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach. Położony jest między miejscowościami Ostravice i Čeladná – geograficznie znajduje się na Morawach.Śląsk Cieszyński (cz. Těšínské Slezsko, niem. Teschener Schlesien) – kraina historyczna w Polsce i Czechach, obejmująca południowo-wschodnią część Śląska, skupioną wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy. Jego obszar to ok. 2280 km², obecnie teren ten zamieszkuje ponad 800 tysięcy ludzi (463 tysiące po stronie czeskiej plus ok. 350 tysięcy osób po polskiej). Granice regionu ukształtowały się wraz z powstaniem kasztelanii cieszyńskiej po raz pierwszy wzmiankowanej w 1155 roku, następnie region utrwalił się w postaci księstwa, które począwszy od piętnastego wieku poczęło tracić okresowo lub na stałe terytorialną jedność, pomimo tego przez dłuższy czas wśród mieszkańców utrzymywało się wspólne poczucie więzi.
 • Ogólny widok na szczyt Łysej Góry

 • Widok z Łysej Góry na Ostrawicę

 • Zobacz też[]

 • Ondraszek
 • Schronisko turystyczne na Łysej Górze
 • Linki zewnętrzne[]

 • www.lysahora.cz
 • www.lysa-hora.cz – strona schroniska
 • Przypisy

  1. Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 11. Europa, Część I, 2009 Publikacja w formacie PDF
  2. Do 1968 również najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – później wydzielono osobne pasmo Śląsko-Morawskie.
  Frydlant nad Ostrawicą (czes. Frýdlant nad Ostravicí, niem. Friedland an der Ostrawitz) – miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2188 ha, a liczba jego mieszkańców 9824 osób.Malchor (1219 m n.p.m.) – szczyt w Czechach, w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Północny przedwierzchołek Łysej Góry, odległy od szczytu tej ostatniej o ok. 1 km. Bez znaczenia turystycznego - znakowane szlaki turystyczne wiodące na Łysą Górę trawersują jego zachodnimi lub wschodnimi stokami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jastrzębie-Zdrój (śl. Jastrzymbje–Zdrůj, niem. Bad Königsdorff-Jastrzemb) – miasto na prawach powiatu, na Górnym Śląsku, położone w południowej części województwa śląskiego. Jeden z ośrodków centralnych aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Liczy 92 105 mieszkańców (stan na 31.12.2011), a jego powierzchnia zajmuje 88,62 km².
  Ostrawica (czes. Ostravice, niem. Ostrawitz) - wieś gminna położona na terenie Czech w powiecie Frydek-Mistek. Zamieszkuje ją 2372 (2012) osoby na obszarze 27,67 km², położona jest na wysokości 415 m n.p.m.
  Beskid Śląsko-Morawski (513.44; czes.: Moravskoslezské Beskydy, słow. Moravskosliezske Beskydy, także Beskid Morawsko-Śląski) – pasmo górskie na pograniczu Czech i Słowacji.
  Krasna (cz. Krásná, niem. Krasna) — wieś gminna w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek w Czechach, w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego. Położona jest na wysokości 520 m n.p.m. w Beskidzie Śląsko-Morawskim, w dolinie potoku Mogielnica, na obszarze 4413 ha. Według danych z dnia 1 stycznia 2012 liczyła 640 mieszkańców, w tym przez podgrupę Górali śląskich.
  Pogotowie Górskie Republiki Czeskiej (Horská služba ČR) – czeska organizacja zajmująca się ratownictwem górskim. W Polsce jej odpowiednikiem jest Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe a na Słowacji – ochotnicza Tatranská horská služba, Horská záchranná služba oraz Horská služba na Slovensku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.