• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łyżeczka

  Przeczytaj także...
  Wykaz ten zawiera pozaukładowe jednostki miary, czyli jednostki nienależące do układu SI. Pojęcie bywa także używane do określenia jednostek nienależących do żadnego układu jednostek miar, albo nienależących do rozpatrywanego układu jednostek miar.Gospodarstwo domowe – jeden z podmiotów gospodarczych, jedna osoba lub ich zespół, razem zamieszkujących lub osobno, wspólnie się utrzymujących (w ogromnej większości połączonych więzami biologicznymi i stanowiących rodziny). Osoby samotne, utrzymujące się samodzielnie, to jednoosobowe gospodarstwa domowe.
  Lek – każda substancja, niezależnie od pochodzenia (naturalnego lub syntetycznego), nadająca się do bezpośredniego wprowadzana do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego, lub w celu zapobiegania chorobie, często podawana w ściśle określonej dawce. Lekiem jest substancja modyfikująca procesy fizjologiczne w taki sposób, że hamuje przyczyny lub objawy choroby, lub zapobiega jej rozwojowi. Określenie lek stosuje się też w stosunku do substancji stosowanych w celach diagnostycznych (np. metoklopramid w diagnostyce hiperprolaktynemii) oraz środków modyfikujących nie zmienione chorobowo funkcje organizmu (np. środki antykoncepcyjne).
  łyżeczka

  Łyżeczka – jeden ze sztućców zastawy stołowej.

  Łyżeczka jest również jedną ze zwyczajowych jednostek objętości oraz, pośrednio, także masy, a także miarką do ich odmierzania. Jest jedną z jednostek używanych w przepisach kulinarnych, ale także w innych recepturach stosowanych w gospodarstwie domowym. W przypadku produktów sypkich stosowane są m.in. takie określenia, jak: "płaska łyżeczka", lub "z czubem". Podobnie w domowej aptece jest jednostką do odmierzania lekarstw. Zwykle w powyższych zastosowaniach chodzi o "przeciętną" łyżeczkę do mieszania herbaty, której pojemność nie jest precyzyjnie określona. Z tego powodu wiele firm farmaceutycznych dołącza do leków specjalne łyżeczki pozwalające na dokładne odmierzanie porcji leków.

  Łyżeczka (gr. Κοχλιάριον; cs. Лжица) - mała, srebrna lub złota łyżeczka, używana do udzielania wiernym w niektórych Kościołach chrześcijańskich Komunii świętej.Łyżka stołowa – jeden z przyborów ręcznych wchodzących w skład sztucców, element zastawy stołowej w postaci niewielkiej eliptycznej lub jajowatej miseczki o wymiarach pozwalających na zmieszczenie się w ustach, osadzonej na wygiętym trzonku; najstarszy ze sztućców, znany od czasów prehistorycznych, a ponad wszelką wątpliwość udowodniono jego stosowanie już ok. 1490 r. p.n.e.
  Według źródeł angielskojęzycznych 1 łyżeczka ≈ 5 mililitrów (cm³).

  Pojemność "łyżeczki z czubem" przyjmuje się dwukrotnie większą, ale jest mniej dokładna.

  Teaspoon & tablespoon
  Łyżki miarowe z tworzywa sztucznego: łyżka stołowa 15 ml (TBS) i łyżeczka do herbaty 5 ml (TSP)

  Przybliżone wagi łyżeczki różnych produktów znajdziesz na stronie: jednostki miar stosowane w gospodarstwie domowym.

  Uwagi

  1. ang. teaspoon, czyli łyżeczka do herbaty. Skrót: tsp. lub t.

  Przypisy

  1. ChristineCh. Conners ChristineCh., TimT. Conners TimT., Scout's Large Groups Cookbook, Rowman & Littlefield, 20 marca 2012, s. 148, ISBN 9780762784035 [dostęp 2016-05-14] (ang.).
  2. Better Homes &B. H. & Gardens Better Homes &B. H. &, ChuckCh. Smothermon ChuckCh., Better Homes and Gardens Biggest Book of Slow Cooker Recipes, Meredith Books, 19 sierpnia 2002, s. 416, ISBN 9780696215469 [dostęp 2016-05-14] (ang.).

  Zobacz też[]

 • Łyżeczka (liturgia)
 • pozaukładowe jednostki miary
 • układ SI
 • łyżka stołowa
 • Sztućce - przybory ręczne służące do jedzenia, jak również przygotowania potraw. Sztućce są elementem zastawy stołowej. W zależności od kształtu i wielkości przeznaczone są do różnych czynności konsumpcyjnych, jak również ich rodzaje przypisane są odpowiednim potrawom. Pochodzenie słowa jest najprawdopodobniej niemieckie i pochodzi od słowa "Stütze" – podpora.Jednostka miary wielkości fizycznej lub umownej – określona miara danej wielkości służąca za miarę podstawową, czyli wzorzec do ilościowego wyrażania innych miar danej wielkości metodą porównania tych miar, za pomocą liczb. Wartość liczbową takiej miary wzorcowej przyjmuje się umownie (w danym układzie jednostek miar), jako równą jedności, stąd jej nazwa – jednostka miary. Konkretne wartości wielkości można przedstawiać zarówno wielokrotnościami, jak i ułamkami jednostek, a same wartości, o ile to możliwe, mogą być zarówno dodatnie, jak i ujemne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.