• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łupstych - Olsztyn

  Przeczytaj także...
  Gutkowo (niem. Göttkendorf)– osiedle (jednostka pomocnicza gminy), część oficjalnego podziału administracyjnego Olsztyna, położone w północno-zachodniej części miasta, nad Jeziorem Ukiel (Krzywym). Dawniej podolsztyńska wieś, której część obszaru w 1987 włączono do granic administracyjnych miasta jako osobną dzielnicę. Na terenie osiedla znajdują się jeziora Redykajny i Tyrsko (potocznie zwane Żbikiem). Administracyjnie osiedle Gutkowo obejmuje osiedle Łupstych.Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie Sp. z o.o. (MPK Olsztyn Sp. z o.o.) – spółka powstała 1 marca 1993 w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Olsztynie. MPK do 31 grudnia 2010 roku było jednocześnie zarządcą i wykonawcą transportu zbiorowego na terenie miasta Olsztyna i gmin ościennych - obecnie za organizację przewozów odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej w Olsztynie.
  Droga krajowa nr 16 – droga krajowa przebiegająca z Dolnej Grupy k. Grudziądza do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Biegnie równoleżnikowo przez województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. Stanowi główny szlak komunikacyjny na Mazurach. Droga jednak miejscami nie spełnia wymagań klasy drogi krajowej ponieważ na niektórych odcinkach jest bardzo wąska (trudno mijają się tam samochody). Nie ma poboczy ponieważ na niektórych odcinkach przydrożne drzewa rosną tuż przy krawędzi drogi.

  Łupstych (lub Łupsztych - nazwa nieoficjalna) – dawna wieś (niem. Abstich), obecnie część dzielnicy administracyjnej Gutkowo w Olsztynie.

  Położona w zachodniej części miasta nad Jeziorem Ukiel. Osiedle składa się głównie z zabudowy wiejskiej (miasto wchłonęło część wsi Łupstych).

  Przez osiedle przebiega ulica Żurawia będąca główną, a zarazem jedyną drogą biegnącą w kierunku właściwej części Gutkowa. Od ulicy Żurawiej odchodzi też kilka innych ulic (Czapli, Perkoza, Cyranki, Rybitwy, Czajki, Orła Białego). Do osiedla można się też dostać od strony DK16 ulicą Perkoza. Jak widać, nazwy ulic na osiedlu mają za swoich patronów ptaki.

  Ukiel (lub Jezioro Krzywe – nazwa nieoficjalna) – jezioro położone na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna pomiędzy osiedlami Dajtki, Gutkowo i Likusy.Dajtki (niem. Deuthen) – największe olsztyńskie osiedle domków jednorodzinnych, położone w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy jeziorami Ukiel (po stronie północnej) i Kortowskim (po stronie wschodniej). Od południa i zachodu sąsiaduje z lasami. Przez Dajtki przebiega droga wylotowa z Olsztyna w kierunku Ostródy, widać ją w prawej części zdjęcia (obwodnica Dajtek, DK16).

  Przez Łupstych przebiega trasa czarnego szlaku im. Alojzego Śliwy oraz szlak świętego Jakuba.

  Historia[]

  Wieś odnotowana już w 1380 r. (Abestichen). W poźniejszych latach w dokumentach zapisywana pod nazwami Abestich (1518), Abstich (1564), Abstyck (1673).

  Komunikacja[]

  Do Łupstychu kursowały autobusy linii nr 7 obsługiwane przez MPK Olsztyn, podjeżdżające od strony Dajtek (wariantowe kursy).

  Bibliografia[]

 • Anna Pospiszyl, Toponimia południowej Warmii. Nazwy miejscowe. Pojezierze, Olsztyn, 1987, ISBN 83-7002-289-8 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.