• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łukasz Gołębiewski

  Przeczytaj także...
  Życie Codzienne – dziennik ukazujący się w Warszawie w latach 1991-1992, utworzony przez dziennikarzy, którzy odeszli z Życia Warszawy. Redaktorem naczelnym był Marek Przybylik. Gazetę wydawała spółdzielnia Wiedza i Życie. Z powodu kłopotów finansowych zaniechano wydawanie tytułu, a w jego miejsce przez kilka miesięcy ukazywała się gazeta Życie Nasze Codzienne, którą redagował ten sam zespół dziennikarzy.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" – odznaka przyznawana osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, ustanowiona w 1969 roku.

  Łukasz Gołębiewski, pseud. Krzysio Isztar, K.I. Sider (ur. 1971 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, dziennikarz, krytyk i wydawca. Jest prezesem zarządu spółki Biblioteka Analiz Sp. z o.o.

  Twórczość[]

  Wydał zbiór wierszy i opowiadań Naprzód. Symbole, kolory i rytmy (1990), jako współautor z Magdą Gołębiewską zbiór wierszy Ergo Sum (1991), minipowieść Franz i Aleksander (1993) i opowiadanie Franz i Aleksander 2: Ostatni lot (1996), zbiór opowiadań Alkohol (2000). W 2007 opublikował skandalizującą powieść Xenna - moja miłość. W tym samym roku ukazała się jego książka podróżnicza Meksyk - kraj kontrastów (ze zdjęciami Soni Dragi, wydanie albumowe), w 2008 powieść Melanże z Żyletką, a w 2009 roku - powieść Disorder i ja. W 2010 roku wydawnictwo Jirafa Roja wydało czwartą powieść Łukasza Gołębiewskiego pod tytułem Złam prawo .W 2011 roku ukazała się powieść Bomba w windzie. W 2012 roku opublikował powieść historyczną o upadku miasta Tenochtitlan w 1521 roku pt. Krzyk Kwezala, a w 2013 roku powieść współczesną, której akcja rozgrywa się w Meksyku Bandyci Rodriguez. Kolejna powieść, z 2014 roku, pt. Kobiety to męska specjalność, ukazała się nakładem wydawnictwa Burda Publishing Polska. W tym samym wydawnictwie w 2015 roku wyszła powieść historyczna o Hieronimie Boschu pt. Widzenia mistrza Hieronima.

  Enigma - niezależne pismo artystyczne, które istnieje od 1986 roku. Podtytuł: Ludzie * Sztuka * Myśli. Do 1997 roku używano poddtytułu Pismo Młodej Inteligencji. Pierwotnie było to wydawnictwo o charakterze społeczno-kulturalnym, po 1990 roku skoncentrowało się na sprawach szeroko rozumianej sztuki. Od początku na łamach pisma pojawiała się poezja, proza, krytyka artystyczna i literacka, recenzje, eseje, wywiady, utwory sceniczne, grafiki i fotografia artystyczna.Piotr Kitrasiewicz (ur. 1962), polski poeta, dziennikarz, prozaik, dramaturg. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 90. współpracował z niezależnym pismem artystycznym Enigma Ludzie * Sztuka * Myśli, później z "Magazynem Literackim", w którym zajmował się detektywistyką literacką, odsłaniając w felietonach mało znane informacje o pisarzach. Drukował także humoreski w tygodniku Szpilki. Pracował również m.in. w "Gazecie Policyjnej", "Antenie", portalu.pl i "Teleprogramie" jako dziennikarz. Jest autorem słuchowisk emitowanych w III programie Polskiego Radia i Radiu Bis. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Literatów Polskich. Obecnie współpracuje z "Expressem Wieczornym", "Magazynem Literackim - Książki", "Biblioteka Analiz", "Polish Culture Quarterly".

  W latach 1989-1994 związany z niezależnym pismem artystycznym Enigma Ludzie * Sztuka * Myśli.

  21 września 2008 r. otrzymał nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

  Działalność dziennikarska i wydawnicza[]

  Był dziennikarzem dzienników "Życie Codzienne" i "Rzeczpospolita". Od 1998 jest wydawcą miesięcznika "Magazyn Literacki Książki". Od 2000 wydaje dwutygodnik "Biblioteka Analiz". Autor licznych raportów o polskim rynku wydawniczo-księgarskim, m.in. publikowanych na łamach "Rzeczpospolitej" rankingów największych polskich wydawnictw. Autor wielu książek poświęconych analizom rynku, w tym od 1998 roku corocznej monografii Rynek książki w Polsce przetłumaczonej na j. niemiecki i angielski. W 2005 opublikował wspólnie z Piotrem Kitrasiewiczem książkę Rynek książki w Polsce 1944-1989. W 2008 roku wydał książkę eseistyczną poświęconą kulturze cyfrowej Śmierć książki. No Future Book, zawarte w niej idee autor kontynuował w wydanej w 2009 roku Szerokopasmowej kulturze oraz w opublikowanym w 2013 roku eseju Gdzie jest czytelnik?.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Prowadzi największy w Polsce serwis poświęcony mocnym alkoholom Spirits.com.pl. W 2014 roku opublikował monografię pt. Wódka, prezentującą historię trunku i najważniejsze światowe marki, w 2015 roku monografię pt. Koniak, zaś w 2016 roku kolejny tom - Bourbon i amerykańska whiskey. Redaktor naczelny dwumiesięcznika o mocnych alkoholach "Aqua Vitae".

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Xenna.com.pl
 • Spirits.com.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.