• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łukasz Żal

  Przeczytaj także...
  Ida – polsko-duński dramat filmowy z 2013 roku, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzki Opus Film.16. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2013 odbyła się 10 marca 2014 roku. Ogłoszenie nominacji nastąpiło 4 lutego br. Polskie Nagrody Filmowe zostały wręczone w 16 kategoriach.
  Europejska Nagroda Filmowa (ENF) (ang. The European Film Awards) – najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom. Odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawany przez członków Europejskiej Akademii Filmowej, której pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski. Nagroda przyznawana w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową. Ceremonię transmitują oprócz krajów ośrodków telewizyjnych z Europy, także z USA, Ameryki Łacińskiej i Nowej Zelandii.

  Łukasz Żal (ur. 24 czerwca 1981 w Koszalinie) – polski operator filmowy.

  Życiorys[edytuj kod]

  W 2007 ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pracę zawodową zaczynał jako reżyser i twórca zdjęć do etiud szkolnych, był później operatorem kamery m.in. w serialu Daleko od noszy i w filmie U Pana Boga za miedzą w reżyserii Jacka Bromskiego. Pracował następnie przy filmach dokumentalnych i krótkometrażowych, tj. Paparazzi (2011), Odwyk (2011), Norbert Juras i syn (2011), Lewa połowa twarzy (2013), Arena (2013).

  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, prestiżowy i jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.Jacek Bolesław Bromski (ur. 19 grudnia 1946 we Wrocławiu) – polski prezenter radiowy, dyskdżokej, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, od 1992 roku jest członkiem Komitetu Kinematografii. Kieruje także Studiem Filmowym "Zebra", a od 1996 roku jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

  W 2013 był autorem zdjęć do filmu dokumentalnego Joanna, nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”. W tym samym roku pracował wraz z Ryszardem Lenczewskim przy wielokrotnie nagradzanym filmie Ida. Autorzy zdjęć do tej produkcji zostali uhonorowani m.in. nominacjami do Oscara w kategorii „najlepsze zdjęcia” oraz do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła.

  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.Joanna – polski film dokumentalny z 2013 roku, w reżyserii Anety Kopacz, która wraz z Tomaszem Średniawą napisała scenariusz filmu. Obraz opowiada historię Joanny, która dowiedziała się o tym, że ma przed sobą trzy miesiące życia, jej męża Piotra i pięcioletniego Jasia. Joanna chce żyć dla Jasia. Zakłada blog, który dzięki swej prostocie i bezpośredniości zyskuje dużą popularność. Joanna cieszy się życiem, ale jest świadoma tego, co nieuniknione. Potrafi cieszyć się małymi, prostymi sprawami. Film jest poruszającą opowieścią o życiu chwilą, o odchodzeniu i miłości. Polska premiera filmu miała miejsce 20 lutego 2015 roku, a światowa 16 maja 2013. 15 stycznia 2015 roku film uzyskał nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”.

  Przypisy

  1. Łukasz Żal w bazie filmpolski.pl. [dostęp 2015-02-23].
  2. Joanna w bazie filmpolski.pl. [dostęp 2015-02-23].
  3. Ida w bazie filmpolski.pl. [dostęp 2015-02-23].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (oryg. British Academy Film Awards) to corocznie przyznawane nagrody w dziedzinie filmu, przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Nagroda jest brytyjskim odpowiednikiem amerykańskich Oscarów.
  Ryszard Lenczewski (ur. 5 czerwca 1948 w Miłkowie) – polski operator filmowy, profesor sztuk filmowych, wykładowca akademicki.
  Festiwal Filmowy w Gdyni (1974–2011 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, 2012 Gdynia Film Festival, 2013 Gdynia - Festiwal Filmowy) – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Gdyni (w latach 1974-1986 odbywał się w Gdańsku), podczas którego prezentowane są najlepsze polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu roku od poprzedniego festiwalu. Główną Nagrodą tego festiwalu są Złote Lwy.
  Koszalin (łac. Coslinum, kasz. Kòszalëno niem. Köslin) – miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Siedziba powiatu koszalińskiego, sądu okręgowego, wydziału zamiejscowego urzędu marszałkowskiego i delegatury urzędu wojewódzkiego.
  U Pana Boga za miedzą - polski film fabularny z 2009 w reżyserii Jacka Bromskiego, trzecia część trylogii filmowej mieszczącej również U Pana Boga za piecem i U Pana Boga w ogródku.
  87. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za rok 2014, odbędzie się 22 lutego 2015 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Galę po raz pierwszy poprowadzi aktor Neil Patrick Harris.
  Daleko od noszy – polski sitcom wyświetlany przez telewizję Polsat od 25 grudnia 2003 do 14 stycznia 2009. Akcja dzieje się na oddziale chirurgicznym, na czwartym piętrze Szpitala Miejskiego nr 1 im. Astronoma Kopernika przy ulicy Zdobywców 19 w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.