• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łososina - rzeka

  Przeczytaj także...
  Jurkówka – górna część biegu rzeki Łososina. Jest to potok, którego źródła znajdują się w masywie Jasienia (1052 m) i Kiczory zwanej też Kobylicą (901 m) w Beskidzie Wyspowym, w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim w gminie Dobra. Nazwa Jurkówka używana jest lokalnie. Nie jest nazwą formalną - brak jej w oficjalnym wykazie hydronimów Polski.Pogórze Wiśnickie (513.34) – mezoregion fizycznogeograficzny stanowiący wschodnią część Pogórza Zachodniobeskidzkiego, położony między dolinami Raby i Dunajca. Od zachodu sąsiaduje z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od południa z Beskidem Wyspowym.
  Młynne – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Limanowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Łososina w Piekiełku
  Łososina w Łososinie Dolnej

  Łososinarzeka w południowej Polsce, lewy dopływ Dunajca.

  Topografia[]

  Źródła Łososiny znajdują się w Beskidzie Wyspowym pod północnymi stokami Jasienia (poniżej polany Łąki) w miejscowości Półrzeczki, na wysokości ok. 900 m n.pm. Źródłowy potok zwany Łososinką spływa w północnym kierunku, po drodze zasilany jest kilkoma potokami spod Kiczory i Krzystonowa. W Jurkowie nosi nazwę Jurkówki. Przepływa przez miejscowości: Półrzeczki, Jurków, Dobra, Tymbark, Piekiełko, Łososina Górna, Młynne, Laskowa, Kamionka Mała, Krosna, Sechna, Jaworzna, Strzeszyce, Ujanowice, Kobyłczyna, Żbikowice, Wronowice, Łososina Dolna, Witowice Górne, Witowice Dolne. Wiele z tych miejscowości znajduje się nad jednym z brzegów Łososiny, rzeka ta stanowi naturalną granicę oddzielającą je od miejscowości położonych po drugiej stronie rzeki. Uchodzi do górnej części Jeziora Czchowskiego (do jego cofki), w miejscowości Witowice Dolne na wysokości 233 m n.p.m..

  Kamionka – potok, lewy dopływ rzeki Łososina. Ma źródła na wysokości około 470 m na północnych stokach Jastrząbki (567 m) i południowych Łopusza Wschodniego (612 m). Spływa początkowo w południowo-wschodnim kierunku doliną pomiędzy grzbietami tych wzniesień, potem zakręca w południowo-zachodnim i na wysokości 300 m, w miejscu o współrzędnych 49°46′03″N 20°30′01″E/49,767500 20,500278 uchodzi do Łososiny. Cały bieg potoku od źródeł do ujścia i cała jego zlewnia znajdują się w Beskidzie Wyspowym na terenie miejscowości Kamionka Mała.Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).

  Opis rzeki[]

  Niemal cała zlewnia Łososiny znajduje się na obszarze Beskidu Wyspowego, jedynie niewielka jej północno-wschodnia część należy do Pogórza Wiśnickiego. Długość rzeki wynosi 56 km, średnia szerokość 15-20 m. Całkowita powierzchnia zlewni wynosi 410,60 km². Przeciętny spadek wynosi 9,5 ‰.

  Wronowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Łososina Dolna. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.Łosoś szlachetny, łosoś atlantycki, łosoś pospolity, łosoś europejski, łosoś (Salmo salar) – ryba z rodziny łososiowatych (Salmonidae).

  Jest to rzeka górska, spływająca skalistym i kamienistym dnem. Charakteryzują ją typowe dla górskich rzek krótkotrwałe i znaczne wezbrania wód, podczas których woda osiąga ogromną energię kinetyczną, wyrywa i transportuje drzewa z korzeniami, kamienie, ogromne ilości gleby i podmywa brzegi. Charakterystyczną cechą Łososiny jest występowanie na otaczających ją stokach osuwisk. Ważniejsze dopływy:

  Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus) – gatunek ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Gatunek niezagrożony. W Polsce nie ma znaczenia gospodarczego.Spinning – metoda sportowego połowu ryb na wędkę przy użyciu wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty polegająca na naprzemiennym zarzucaniu jej i ściąganiu za pomocą kołowrotka. Wędkarz wykonuje także wabiące ruchy wędziskiem tak, aby ruch przynęty jak najbardziej przypominał ruch chorej, przestraszonej rybki. Metoda spinningowa służy przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych (sandaczy, szczupaków, okoni, sumów itd.) Ostatnio jednak niektórzy wędkarze wyspecjalizowali się w łowieniu na spinning ryb, które zazwyczaj odżywiają się pokarmem roślinnym i bezkręgowcami (białorybu) np. wzdręg.
 • lewe: Porąbka, Bednarka, Laskówka, Rozdzielec, Kamionka, Białka
 • prawe: Chyszówka, Słopniczanka, Sowlinka, Stańkowa.
 • Ryby[]

  Nazwa rzeki pochodzi od łososi, które dawniej wędrowały tą rzeką na tarło do górskich potoków. W XX wieku uniemożliwiła im to powstająca zapora we Włocławku. Zapora w Czchowie od początku swojego istnienia wyposażona jest w przepławkę dla ryb która umożliwia migrację łososia. Jednak łososie nie wróciły. Zarybiono więc powtórnie Łososinę wpuszczając do niej około 300 tysięcy narybku łososia. W międzyczasie jednak znacznie zwiększyło się zanieczyszczenie rzeki nie sprzyjające łososiowi. Występujące gatunki ryb to m.in. kleń, pstrąg potokowy, jelec pospolity, strzebla potokowa, ukleja pospolita i okoń. Od źródeł do ujścia Słopniczanki w Tymbarku można łowić tylko sztuczną muchą, poniżej dozwolone są przynęty sztuczne i roślinne. Od pierwszego września do ostatniego dnia stycznia obowiązuje zakaz spiningu.

  Słopniczanka – potok, jeden z prawobrzeżnych dopływów Łososiny. Słopniczanka płynie przez środek wsi Słopnice w województwie małopolskim, powiecie limanowskim. Jej źródła znajdują się na zachodnich stokach Cichonia i pod Przełęczą Słopnicką na wysokości 860 m n.p.m. Dwa największe, lewobrzeżne dopływy to Mogielnica wypływająca z północnych stoków masywu Mogielicy i Czarna Rzeka, mająca swoje źródła pod Mogielicą, Przełęczą Rydza-Śmigłego i na północnych zboczach Łopienia. Pozostałe mniejsze potoki będące dopływami Słopniczanki to: Podwisiołki, Brodkówka, Czarna Rola, Głębiec, Rola i potok bez nazwy, płynący spod Łopienia .Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy

  Bibliografia[]

  1. Tomasz Tekielak, Alicja Michalik, Łukasz Bąk Morfologiczne skutki wezbrań na odcinku koryta rzeki Łososiny. INFRASTRUKTURA I EKOLOGIA TERENÓW WIEJSKICH. Nr 4/2/2006, PAN, Oddział w Krakowie
  2. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  3. Rzeka Łososina – wedkuje.pl. [dostęp 2010-10-27].
  4. Beskid Wyspowy 1:50 000 Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  Żbikowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Łososina Dolna.Kamionka Mała – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Laskowa. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dobra – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Dobra; siedziba władz gminy. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Laskowa – rozległa wieś w powiecie limanowskim w województwie małopolskim. Jest siedzibą gminy Laskowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
  Łąki – polana na zachodnich stokach Jasienia w Beskidzie Wyspowym. Ma postać dwóch równi na jego grzbiecie oraz stromego stoku pomiędzy tymi równiami. Górna rówień znajduje się na wysokości około 1000 m n.p.m.. Na równiach tych dawniej były łąki i zapewne od tego pochodzi nazwa polany. Obecnie są w dużym stopniu zarośnięte lasem, bezleśny jest jeszcze strony stok między nimi.
  Kiczora (901 m) – szczyt w grzbiecie łączącym Ćwilin z Jasieniem w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się w nim pomiędzy Jasieniem (1052 m), a Banią (Kiczorką, 801 m). Grzbiet ten stanowi dział wodny między zlewnią Raby (po zachodniej stronie), a zlewnią Dunajca (po wschodniej stronie). Wznosi się ponad miejscowościami Półrzeczki i Wilczyce. Z jej stoków spływają potoki Wierzbienica i Łętówka (dopływy Mszanki) oraz Łososina (źródłowy potok rzeki Łososina).
  Piekiełko – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Tymbark. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.
  Chyszówka – górski potok o czystej wodzie i dnie kamienistym znajdujący się w Beskidzie Wyspowym, w gminie Dobra w woj. małopolskim. Przepływa przez położoną w dolinie tego potoku wieś Chyszówki.
  Dunajec (słow. Dunajec, niem. Dunajetz lub Dohnst) – rzeka w południowej Polsce, prawy dopływ Wisły (rzeka II rzędu). Powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w m. Nowy Targ; za początkowy odcinek uważa się Czarny Dunajec. Długość 247 km (łącznie z Czarnym Dunajcem), z czego 17 km liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Powierzchnia dorzecza wynosi 6804 km², z tego w Polsce 4854,1 km², na Słowacji 1949,9 km² (z czego 1594,1 km² przypada na dorzecze Popradu, a 355,8 km² – na zlewnię samego Dunajca).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.088 sek.