• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łemkowska Watra na Obczyźnie

  Przeczytaj także...
  Watra - słowo pochodzenia rumuńskiego/wołoskiego (vatra), oznaczające "ognisko", używane zwłaszcza w gwarach góralskich (np. podhalańskiej), także w języku ukraińskim, łemkowskim, słowackim, czeskim. Zob. watra – duże ognisko.Łemkowska Watra w Zdyni – cykliczna, coroczna impreza kulturalna, gromadząca społeczność łemkowską z całego świata.
  Język rusiński (w Polsce posiadający nazwę urzędową język łemkowski; zwany również łemkowsko-rusińskim, rusińsko-łemkowskim, karpatorusińskim, baczwańsko-rusnackim) – język słowiański, używany przez Rusinów (nazywających siebie Rusnakami), mieszkających na Zakarpaciu (Podkarpaciu), we wschodniej Słowacji, w Polsce (Łemkowie i Bojkowie), na Węgrzech i w Rumunii. Język rusiński jest bliski odmianie języka ukraińskiego, używanego od XVIII w. przez Rusnaków w Wojwodinie (Serbia) i w Chorwacji, a od początku XX w. też w Kanadzie i USA. Dobrze skodyfikowany tylko w byłej Jugosławii.

  Łemkowska Watra na Obczyźnie (watra to ognisko) lub Watra na Czużyni (łemk.: Лемківска Ватра нa Чужыні) – cykliczna, coroczna impreza kulturalna, gromadząca społeczność łemkowską głównie z Dolnego Śląska, ale i z całego świata. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1980 r.

  Michałów (niem. Michelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Chocianów.Rusini (Rusnacy, Ruśniacy lub Rusowie, dawniej też Rusacy, Rosjanie od gr. Ρωσία = Ruś/Русь) – termin odnoszący się do wschodniosłowiańskich narodów bądź grup etnicznych:

  Odbywa się co roku w pierwszy weekend sierpnia w Michałowie. Watra trwa trzy dni – piątek, sobota i niedziela. Składa się z występów zespołów folklorystycznych (reprezentujących różne grupy etniczne, nie tylko łemkowskie), spotkań z twórcami, pokazów filmów dokumentalnych, warsztatów, wystaw.

  Stowarzyszenie Łemków - łemkowska organizacja społeczna, założona w Legnicy 15 marca 1989, a zarejstrowana 7 kwietnia 1989, należąca do Światowej Rady Rusinów. Organizacja ta jest niezależna od wpływów ukraińskich i przez to często bywa traktowana jako przeciwwaga dla działalności Zjednoczenia Łemków.Folklor (ang. folk-lore „wiedza ludu”) – symboliczno-artystyczna dziedzina kultury ludowej, mająca charakter wieloskładnikowy, niejednolity i synkretyczny.

  Jest organizowana przez Stowarzyszenie Łemków. Celem Watry jest prezentacja nie tylko metamorfozy i kultywowania kultury łemkowskiej, ale szerzej kultury rusińskiej z całej Europy i świata. Watra w Michałowie ma charakter specyficznie łemkowski, a nie ukraiński i tym różni się od Watry w Zdyni, organizowanej przez Zjednoczenie Łemków.

  Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.Zjednoczenie Łemków – ukraińska organizacja społeczna, zarejestrowana w Gorlicach, obejmująca swoim działaniem teren całej Polski.

  Zobacz też[]

 • Watra
 • Bytowska Watra
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona festiwalu
 • Przypisy

  1. O Watrze. 2015. [dostęp 2016-02-16].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łemkowie (l. poj. Łemko, kobieta to Łemkini, łem. Лемкы; l. poj Лемкo, kobieta to Лемкыня) – wschodniosłowiańska grupa etniczna, do okresu wysiedleń w latach 1945-1947 (wysiedlenia do ZSRR, Akcja „Wisła”) zamieszkująca w zwartej grupie obszar Łemkowszczyzny.
  Bytowska Watra (ukr. Битівська ватра) – coroczna impreza kulturalna, organizowana w Bytowie przez miejscowy Związek Ukraińców w Polsce, odbywająca się w lipcu nad jeziorem Watra, w miejscowości Udorpie, nieopodal Bytowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.