• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łazarz III Henckel von Donnersmarck

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Zakon Braci Mniejszych (łac. Ordo Fratrum Minorum, siglum: OFM, pot. franciszkanie, franciszkanie brązowi) – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących. Założona w 1209 przez św. Franciszka z Asyżu. Jeden z największych zakonów katolickich (ponad 13 tys. braci). Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych do instytutów kleryckich.
  Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.

  Łazarz III Henckel von Donnersmarck (ur. 1729, zm. 8 sierpnia 1805 w Siemianowicach) – baron i hrabia cesarstwa, pan Bytomia, 5. wolny pan stanowy Bytomia.

  Rodzice[]

  Został ochrzczony w Opawie 24 czerwca 1729. Był najmłodszym synem Karola Józefa Erdmanna i jego pierwszej żony baronówny Marii Józefy von Brunetti.

  Opawa (czes.: Opava, niem.: Troppau, śl.: Uopawa, staropol.: Tropawa) – miasto w kraju morawsko-ślaskim, na Śląsku Czeskim przy granicy z Polską na Płaskowyżu Głubczyckim nad rzeką Opawą. Okolice miasta zwane są Śląskiem Opawskim.Maria Teresa Habsburg (ur. 13 maja 1717 w Wiedniu, zm. 29 listopada 1780 tamże) – córka cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa, księcia brunszwickiego na Lüneburgu, królowa Czech i Węgier, niekoronowana cesarzowa od 1745.

  Życie i działalność[]

  Towarzyszył ojcu w jego wygnaniu do Austrii w 1745. Był tam cesarskim szambelanem i do 1764 majorem armii Marii Teresy. W wojnie siedmioletniej walczył przeciw Prusom. W 1768 objął spadek bytomskich Hencklów po śmierci Franciszka Ludwika, z pominięciem Karola Jana (1727–1795), który jako prałat-infułat oraz scholastyk wiedeńskiej katedry św. Stefana, pozostał w Austrii.

  Karol Józef Erdmann Henckel von Donnersmarck (ur. 24 stycznia 1688, zm. 6 marca 1760) – baron i hrabia cesarstwa, wolny pan stanowy Bytomia.Przełajka – dzielnica Siemianowic Śląskich o charakterze mieszkaniowo-rolniczym. Znajduje się na północnych obrzeżach miasta. Zamieszkuje ją 1352 mieszkańców (2012 r.), przez co jest najmniejszą dzielnicą miasta. Graniczy z Piekarami Śląskimi, Wojkowicami, Będzinem, Czeladzią i Bańgowem (dzielnicą miasta). Rzeką graniczną jest Brynica. Na Przełajce znajduje się kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Parafia należy do dekanatu Siemianowice.

  Na swoją rezydencję wybrał dwór w Siemianowicach. Jego majątek obejmował obszar ponad 19 tys. ha, na który składało się jedno miasto (Bytom), 23 wsie w całości, 1 częściowo i 18 folwarków. W 1805 jego żona Antonina dokupiła podtarnogórskie dobra Lasowice i Sowice.

  W latach 1786–1792 działała, założona przez niego kopalnia węgla kamiennego „Lazarus” w Radoszowy koło Kochłowic, a w 1787 między Przełajką i Siemianowicami kopalnia „Szczęście”. W latach 1801–1805 wybudował koło Wirka – jedną z pierwszych prywatnych i opalanych koksem – hutę żelaza „Antonina”.

  Wojna siedmioletnia (1756-1763) – wojna pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią. Była to pierwsza wojna o zasięgu światowym – walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. W późniejszej fazie konfliktu do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz starająca się początkowo zachować neutralność Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach. W związku z tym wojna ta może być uznana za wojnę hegemoniczną (w wojnie wzięła udział większość ówczesnych mocarstw, stanowiła też ona ostateczną fazę w trwających niemal sto lat zmaganiach francusko-brytyjskich o dominację w Ameryce Północnej i supremację w świecie). Wojna charakteryzowała się oblężeniami i podpaleniami miast, ale również bitwami na otwartym polu, z wyjątkowo ciężkimi stratami. Ocenia się, że czasie wojny zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi.Państwo stanowe (niem. Freie Standesherrschaft) – jednostka podziału terytorialnego istniejąca na Śląsku od końca XV wieku.

  W 1788 był obecny podczas wizyty króla Fryderyka Wilhelma II w podtarnogórskiej kopalni kruszców „Fryderyk”. W 1793 został 5. wolnym panem stanowym Bytomia. Wspierał bytomski kościół minorytów, gdzie ufundował kryptę grobową dla swej rodziny.

  Rodzina[]

  Był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy z hrabianką Antoniną von Colonna-Fels, powtórnie z hrabianką Antoniną Praschma von Bilkau. Miał dwóch synów: Karola (dziedzica Bytomia i Siemianowic) i Łazarza Jana Nepomuka (później właściciela m.in. Gręboszowa koło Namysłowa).

  Karol Henckel von Donnersmarck, właściwie Karol Boromeusz Józef Franciszek a Paulo Henckel von Donnersmarck (ur. 14 grudnia 1784 w Siemianowicach, zm. 7 maja 1813 w Dreźnie), baron i hrabia cesarstwa, ostatni feudalny pan Bytomia.Prałat (łac. praelatus – przełożony) – w Kościele rzymskokatolickim kapłan lub biskup mający zwyczajną władzę kościelną w prałaturze terytorialnej lub personalnej. Potocznie używa się jednak tego terminu w stosunku do kapłanów obdarzonych godnościami honorowymi przez Stolicę Apostolską lub biskupa diecezji, w której istnieje kapituła.

  Zmarł 8 sierpnia 1805 w Siemianowicach. Został pochowany w krypcie bytomskiego kościoła minorytów. W 1827 jego szczątki przeniesiono do krypty w kościele NMP.

  Zobacz też[]

 • Henckel von Donnersmarck
 • Bibliografia[]

 • Alfons Perlick: Neue Deutsche Biographie, Bd 8, Berlin 1969 Henckel v. Donnersmarck Lazarus. s. 518-519.
 • Arkadiusz Kuzio-Podrucki: Henckel von Donnersmarckowie: Kariera i foruna rodu. Bytom: Rococo, 2003, s. 63-65. ISBN 83-8629-3411.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Genealogia potomków w: P.Theroff An Online Gotha
 • Zarys dziejów rodu w: Śląska szlachta i arystokracja
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Szambelan (fr. chambellan) – początkowo wysoko usytuowany urzędnik na dworze francuskim, następnie pozycja ta przyjęła się również na wielu innych dworach europejskich. Tytuł szambelana był nadawany także m.in. w monarchii austro-węgierskiej jako jeden z tytułów arystokratycznych, w celu zjednania arystokracji monarchii.Lasowice (niem. Lassowitz) - dzielnica Tarnowskich Gór położona we wschodniej części miasta. Jest zamieszkana przez ok. 5000 mieszkańców. Stanowią ją zabudowania domków jednorodzinnych, oraz dwa osiedla mieszkaniowe - górne i dolne. Obecnie [2009] na terenie dzielnicy powstaje nowe osiedle mieszkaniowe "Apartamenty Lasowice": jest to największa inwestycja mieszkaniowa w Tarnowskich Górach na przestrzeni ostatnich lat.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Protonotariusz apostolski – w Kościele katolickim urzędnik (de numero) w kurii rzymskiej lub tytuł (supra numerum) honorowy prezbiterów. W Polsce z powodu dawnego przywileju noszenia szat i oznak pontyfikalnych (biskupich) protonotariuszy apostolskich nazywano infułatami (od infuły).
  Siemianowice Śląskie (śl. Śymjanowicy, niem. Siemianowitz, Laurahütte; 1923-27 Huta Laura-Siemianowice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone nad rzeką Brynicą, na Wyżynie Śląskiej, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.
  Fryderyk Wilhelm II, niem. Friedrich Wilhelm II von Hohenzollern (25 września 1744, Berlin - 16 listopada 1797, Poczdam) – król pruski i elektor brandenburski (jako Fryderyk Wilhelm III) od 1786 jako bratanek i następca Fryderyka II Wielkiego, wolnomularz.
  Namysłów (niem. Namslau) – miasto w woj. opolskim, w powiecie namysłowskim, położone nad Widawą. Miasto jest położone w granicach Dolnego Śląska. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Namysłów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. opolskiego. Prawa miejskie uzyskano ok. 1249 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu został wybudowany w 1231 w stylu gotyckim. Z tego okresu zachowała się część głównej nawy i prezbiterium. Rozbudowywany był w XIV w. oraz po pożarze miasta w 1515 (do 1530 wybudowano wieżę, zachodnią część budowli i nawy boczne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.