• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ławeczka Williama Heerleina Lindleya w Warszawie

  Przeczytaj także...
  William Heerlein Lindley (ur. 30 stycznia 1853 w Hamburgu zm. 30 grudnia 1917 w Londynie) – brytyjski inżynier, który na przełomie XIX i XX w. wraz ze swym ojcem Williamem oraz samodzielnie tworzył systemy wodno-kanalizacyjne w wielkich miastach Europy.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Multimedialny Park Fontann – kompleks czterech fontann znajdujący się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na warszawskim Nowym Mieście.

  Ławeczka Williama Heerleina Lindleya – pomnik w formie ławeczki odsłonięty 7 maja 2011 w Multimedialnym Parku Fontann na skwerze 1 Dywizji Pancernej WP w Warszawie.

  Opis[]

  Autorem pomnika jest poznański rzeźbiarz Norbert Sarnecki przy współpracy Anny Sarneckiej.

  Pomnik, odsłonięty w 125. rocznicę działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, przedstawia zasłużonego dla powstania i rozwoju miejskich wodociągów Williama Heerleina Lindleya.

  Projekt pomnika został wybrany drogą konkursu ogłoszonego 28 stycznia 2011 roku.

  Zamiast zastosować jako wzór zwykłą ławkę ogrodową, autor pomnika skonstruował ławkę z dwóch pomp oraz rur wodociągowych tworzących siedzisko i oparcie ławki. Lindley zamiast usiąść na ławce, stoi obok opierając się na zaworze wodociągowym.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.