• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łasko

  Przeczytaj także...
  Wygon (niem. Langenfuhr) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 276 mieszkańców.Powiat choszczeński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Choszczno.
  Świetlica - współcześnie budynek lub pomieszczenie przeznaczone do spędzania czasu wolnego, rekreacji, rozwijania zainteresowań a także integracji lokalnych społeczności. Najczęściej spotykane: świetlica szkolna, świetlica wiejska, świetlice przy domach kultury, świetlice środowiskowe.

  Łasko (niem. Althütte) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 223 mieszkańców.

  Szkoła – instytucja oświatowo-wychowawcza zajmująca się kształceniem i wychowaniem w państwie, a także siedziba (budynek) tej instytucji oraz jej uczniowie i personel.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Wieś wchodząca w skład sołectwa: Chyże.

  Geografia[]

  Wieś leży ok. 9 km na północny wschód od Bierzwnika, między Breniem a miejscowością Wygon, nad Jeziorem Okrągłym, ok. 400 m na wschód od jeziora Przytoczno, na którego półwyspie znajduje się rezerwat przyrody Łasko.

  Historia[]

  Podstawą do założenia wsi była podjęta w 1650 r. decyzja o założeniu huty szkła. W 1706 r. odnotowano istnienie karczmy, w 1725 r. wokół huty rozklokowane było małe osiedle. W 1766 roku mieszkało we wsi 186 osób, 34 lata później 236 osób. W 1830 r. zbudowano szkołę, w 1931 r. powstała wolna straż pożarna. W latach międzywojennych w Łasku działały komórki wojenne NSDAP oraz wydawano lokalne gazety o zabarwieniu faszystowskim.

  Gmina Bierzwnik – gmina wiejska, położona w województwie zachodniopomorskim, w południowo-wschodniej części powiatu choszczeńskiego. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim. Siedzibą gminy jest wieś Bierzwnik.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  Kultura i sport[]

  W Łasku znajdują się szkoła podstawowa, świetlica wiejska oraz filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bierzwniku.

  Bibliografia[]

  1. Plan odnowy miejscowości, UMiG, Bierzwnik, luty 2009  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Chyże (niem. Kietz) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 24 mieszkańców. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Łasko.
  Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.
  Bierzwnik (niem. Marienwalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, siedziba gminy Bierzwnik. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. W roku 2007 wieś liczyła 1 152 mieszkańców.
  Rezerwat przyrody "Łasko" - faunistyczny, o powierzchni 16,95 ha, utworzony 30 czerwca 1964, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Bierzwnik, 1 km na zachód-południowy zachód od Łaska, 8 km na wschód-północny wschód od Bierzwnika, 6,5 km na południowy zachód od rezerwatu przyrody "Torfowisko Konotop", 6 km na zachód-południowy zachód od granicy Drawieńskiego Parku Narodowego. Rezerwat ornitologiczny położony jest w Puszczy Drawskiej, na półwyspie jeziora Przytoczno.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.