• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łagów - gmina w województwie lubuskim

  Przeczytaj także...
  Zamęt (niem. Neumühl) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.

  Łagówgmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.

  Siedziba gminy to Łagów.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 5125 osób.

  Gmina Skąpe - gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.Czyste (niem. Topper Grunewald) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.

  Ochrona przyrody[]

  Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody:

 • rezerwat przyrody Nad Jeziorem Trześniowskim – chroni fragment lasu bukowego pochodzenia naturalnego, z domieszką innych gatunków drzew;
 • rezerwat przyrody Pniewski Ług – chroni torfowisko przejściowe z charakterystyczną florą i fauną.
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Łagów ma obszar 199,19 km², w tym:

  Łagów (Łagów Lubuski, niem. Lagow) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów, na północ od szosy E30, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego.Toporów (Toporów Wielkopolski, niem. Topper) – wieś sołecka położona w gminie Łagów, w powiecie świebodzińskim, w województwie lubuskim, w Polsce.
 • użytki rolne: 32%
 • użytki leśne: 59%
 • Gmina stanowi 21,25% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Łagów w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Lagow Lubuskie.png

  Sołectwa[]

  Gronów, Jemiołów, Kosobudz, Kłodnica, Niedźwiedź, Poźrzadło, Sieniawa, Toporów, Łagów, Łagówek, Żelechów

  Pozostałe miejscowości[]

  Brzezinki, Kolonia Czartów, Czernichów, Czyste, Gronów-Winiarnia, Jemiołów (gajówka), Jesionki, Kijewo, Kosobudki, Pasałka, Sieniawa-Osiedle Górnicze, Stok, Troszki, Wielopole, Zabiele, Zamęt

  Jemiołów (niem. Petersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.Nad Jeziorem Trześniowskim – rezerwat przyrody w województwie lubuskim, nad jeziorem Trześniowskim, niedaleko Łagowa, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

  Sąsiednie gminy[]

  Bytnica, Lubrza, Skąpe, Sulęcin, Torzym

  Przypisy

  Pasałka (d. Toporek) – osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kijewo (niem. - Neumühl) – przysiółek wsi Kosobudz w Polsce położony w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.
  Kosobudki (niem. Neu Kunersdorf) – przysiółek wsi Kosobudz, w Polsce położony w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów, nad rzeką Pliszka.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Brzezinki – opuszczona osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów.
  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.
  Torfowiska przejściowe charakteryzują się gatunkami porastającymi torfowiska niskie i wysokie. Takie torfowiska występują głównie na jeziorach dystroficznych, śródleśnych – zwanych sucharami (np. w lasach wigierskich). Główną rolę budulcową w tym ekosystemie odgrywają torfowce tworzące na wodzie kożuchy – pło, porastające z wolna turzyca bagienną, rosiczką i żurawiną. Niekiedy pło odrywa się od większej całości i dryfuje na jezioro, gdzie tworzy torfową wysepkę – np. w Zatoce Hańczańskiej Wigier (wpływ Hańczy).
  Powiat świebodziński – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Świebodzin. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Pojezierze Łagowskie, Równina Torzymska. Na obszarze powiatu znajduje się Łagowski Park Krajobrazowy oraz pozostałości po II wojnie światowej w postaci południowej części Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Bezrobocie w powiecie wynosi: 11,8%(styczeń 2010)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.