• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łaciński patriarchat Jerozolimy

  Przeczytaj także...
  Królestwo Jerozolimskie – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny. Było ono lennem Stolicy Apostolskiej.Wielka schizma – rozłam w chrześcijaństwie na Kościół wschodni i zachodni. Za symboliczną datę tego wydarzenia przyjmuje się rok 1054.
  Patriarcha Antiochii – tradycyjny tytuł przysługujący biskupowi Antiochii, jeden z patriarchów w Kościołach Wschodnich. Z czasem doszło do podziałów i powstaniu kilku odrębnych stolic patriarszych.

  Łaciński Patriarchat Jerozolimy (łac. Patriarchatus Hierosolymitanus Latinorum, arb. كنيسة اللاتين في القدس, heb. הפטריארכיה הלטינית) - rzymskokatolicki patriarchat ze stolicą w Jerozolimie. Nie wchodzi w skład żadnej metropolii ani nie ma żadnych sufraganii.

  Akka (hebr. עכו, Akko; arab. عكا, Akka; ang. Akko; w językach zachodnioeuropejskich na ogół zwane Akra, fr. Saint-Jean-d’Acre) – miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

  Na terenie patriarchatu pracuje 596 zakonników i 1076 siostry zakonne.

  Terytorium[]

  Łaciński patriarchat Jerozolimy obejmuje w całości obszar Izraela, Jordanii, Cypru oraz Autonomii Palestyńskiej.

  Historia[]

  Łaciński patriarchat Jerozolimy został utworzony 1099 po zdobyciu Jerozolimy przez krzyżowców. Jerozolima została stolicą patriarchalną jeszcze w czasach jedności chrześcijan. W 451 sobór chalcedoński wydzielił z patriarchatu Antiochii obszar Palestyny i Arabii, ustanawiając na tych terenach odrębny patriarchat w Jerozolimie. Po schizmie wschodniej działał jedynie prawosławny patriarchat Jerozolimy.

  William Hanna Shomali (ur. 15 maja 1950 w Beit Sahour w Autonomii Palestyńskiej) – katolicki biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy.Maroun Elias Nimeh Lahham ar. مارون لحّام‎, (ur. 20 lipca 1948 w Irbid) – jordański duchowny katolicki, arcybiskup Tunisu w latach 2010-2012, od 2012 biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy.

  W okresie Królestwa Jerozolimskiego patriarchom jerozolimskim podlegali arcybiskupi Tyru, Cezarei, Nazaretu i Petry oraz ich biskupi sufragani.

  Po zdobyciu Jerozolimy przez Saladyna siedzibę patriarchy przeniesiono do Akki, a po jej upadku w 1291 na Cypr

  W 1342 patriarchat został zniesiony przez papieża Klemensa VI, jednak zachowano tytuł Wielkiego Mistrza Grobu Świętego, nadawany jednemu z rzymskich biskupów.

  W 1847 papież Pius IX przywrócił łaciński patriarchat w Jerozolimie.

  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.Patriarcha – (gr. πατριάρχης „praojciec”) w Nowym Testamencie określenie protoplastów Izraelitów (Abraham, Izaak, Jakub oraz dwunastu synów Jakuba), ale także protoplastów ludzkości, oraz protoplastów rodów, np. Dawid.

  Łacińscy patriarchowie Jerozolimy[]

  Ponadto w archidiecezji służą biskupi pomocniczy:

 • Giacinto-Boulos Marcuzzo od 29 kwietnia 1993 - Włoch
 • William Shomali od 31 marca 2010
 • Maroun Lahham od 19 stycznia 2012
 • Biskupi seniorzy:

 • Michel Sabbah - patriarcha od 11 grudnia 1987 do 21 czerwca 2008
 • Fouad Twal - patriarcha od 21 czerwca 2008 do 24 czerwca 2016
 • Kamal Hanna Bathish - biskup pomocniczy od 29 kwietnia 1993 do 9 czerwca 2007
 • Salim Sayegh - biskup pomocniczy od 26 listopada 1981 do 19 stycznia 2012
 • Zobacz też[]

 • Łaciński patriarcha Aleksandrii
 • Łaciński patriarcha Antiochii
 • Łaciński patriarcha Konstantynopola
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa patriarchatu
 • Przypisy

  1. stan na rok 2012

  Bibliografia[]

 • catholic-hierarchy.org
 • Giga-Catholic Information
 • Michel Sabbah (ur. 19 marca 1933 w Nazarecie) − duchowny Kościoła rzymskokatolickiego, były (od 1987 do czerwca 2008) łaciński patriarcha Jerozolimy.Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Klemens VI (łac. Clemens VI, właśc. Pierre Roger de Beaufort OSB; ur. między majem 1291 a majem 1292 w Maumont w Limousin, zm. 6 grudnia 1352 w Awinionie) – papież w okresie od 7 maja 1342 do 6 grudnia 1352.
  Łaciński patriarcha Aleksandrii – tytularny patriarchat ustanowiony w 1215 r. przez papieża Innocentego III. Zniesiony w 1964 r.
  Fouad Twal, arab. فؤاد طوال (ur. 23 października 1940 w Madabie w Jordanii) – katolicki arcybiskup, łaciński patriarcha Jerozolimy, Wielki Kanclerz Uniwersytetu w Betlejem.
  Sobór chalcedoński – czwarty sobór powszechny biskupów chrześcijańskich, który odbywał się w dniach 8-31 października 451 roku w kościele św. Eufemii w Chalkedonie (dziś Kadıköy, dystrykt Stambułu w Turcji). Jest to ostatni ze starożytnych soborów, które wielu anglikanów i większość protestantów uznaje za ekumeniczne.
  Jordania (الأردن Al-Urdunn, pełna nazwa: Haszymidzkie Królestwo Jordanii, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja) – arabska monarchia konstytucyjna na Bliskim Wschodzie.
  Archidiecezja Tyru (łac. Archidioecesis Tyrensis Graecorum Melkitarum) - archidiecezja metropolitalna Kościoła melchickiego w południowym Libanie. Została erygowana w 1683 roku.
  Łaciński patriarcha Konstantynopola został powołany w 1204 r., po zdobyciu Konstantynopola przez krzyżowców. Był to zabieg polityczny mający na celu formalną "katolicyzację" urzędu Patriarchy Konstantynopola i położenie kresu schizmie wschodniej. Po upadku Konstantynopola w 1261 patriarcha łaciński sprawował swój urząd tytularnie w Rzymie. Od 1948 urząd pozostawał nieobsadzony, zaś w 1964 zniesiono go.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.