• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy pomożesz?

  TAK    NIE
  Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Łańcuch rowerowy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  HyperGlide (HG) – system wspomagania redukcji biegów stosowany przez Shimano. Odnosi się do zębatek kaset, wolnobiegów nakręcanych, łańcuchów a także bębenków piast tylnych.Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.
  Łańcuch rowerowy Shimano HG73

  Łańcuch rowerowy to część układu napędowego roweru, która przenosi ruch obrotowy z przednich zębatek (korba) do tylnych zębatek (kaseta lub wolnobieg).

  Spis treści

 • 1 Konstrukcja
 • 2 Normy i rodzaje łańcuchów
 • 2.1 Podział ze względu na szerokość
 • 2.2 Podział ze względu na kształt blaszek
 • 3 Twardość łańcucha
 • 4 Konserwacja łańcucha
 • 4.1 Czyszczenie
 • 4.2 Smarowanie
 • 5 Wydłużenie łańcucha
 • 6 Sposoby łączenia
 • 7 Ustalanie właściwej długości
 • Konstrukcja[ | edytuj kod]

  Łańcuchy Shimano: IG z kołnierzami i UG z tulejkami

  Łańcuch rowerowy składa się z zestawu ogniwek, które dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Każde ogniwo zbudowane jest z dwóch równoległych blaszek o specjalnym kształcie, z wyciętymi otworami. Każda para blaszek ogniw zewnętrznych jest ściśle połączona ze sobą za pomocą sworznia. Sworznie przechodzą przez otwory w blaszkach wewnętrznych i opierają się na zagiętych do środka kołnierzach. W starszych łańcuchach, przeznaczonych głównie do pracy w napędach bez przerzutek blaszki wewnętrzne nie miały kołnierzy przy otworach a ich rolę spełniały tulejki, które łączyły pary blaszek na sztywno. Na zewnątrz kołnierzy lub tulejek osadzona jest swobodnie rolka o promieniu zewnętrznym takim, jak zęby w zębatkach rowerowych. Sworznie na końcach są w procesie produkcji lekko rozkuwane, dzięki czemu cała konstrukcja nie rozpada się. Rozkucie nitów jest minimalne i dlatego łańcuchy rowerowe są sztywne w płaszczyźnie prostopadłej do osi nitów. Łańcuch podlega jednak głównie obciążeniom na rozciąganie, którą takie, pozornie słabe połączenia znoszą zaskakująco dobrze. Według specyfikacji firmy SRAM, wytrzymałość na zrywanie typowego łańcucha rowerowego wynosi 10 kN.

  Rower torowy – lekki rower na kołach o średnicy 28 cali (w jeździe na czas używa się kół o pomniejszonej średnicy ok. 26 cali) służący do ścigania się po specjalnie przygotowanych torach zwanych welodromami, przypominających bieżnię lekkoatletyczną. Taką konkurencję nazywa się kolarstwem torowym.Skuwacz łańcucha – mechaniczny przyrząd służący do łączenia i rozdzielania ogniw w łańcuchu rowerowym. Rozdzielanie ogniw odbywa się przez usunięcie sworznia i rozłączenie elementów. W analogiczny sposób, przez wprowadzenia sworznia pomiędzy ogniwa łańcucha, wykonuje się jego złączenie.

  Praktycznie wszystkie łańcuchy rowerowe są wykonywane z rozmaitych gatunków stali. Tylko niezwykle drogie ich odmiany posiadają niektóre elementy wykonane z tytanu. Próby stosowania tworzyw i aluminium do produkcji łańcuchów kończyły się jak dotąd niepowodzeniem.

  Niemal wszystkie łańcuchy rowerowe mają taką samą podziałkę, czyli odległość między środkami sąsiadujących sworzni, wynoszącą 0,5 cala (12,7 mm). Inne, np. 10 mm zaproponowane przez Shimano początkowo dla rowerów torowych, nie przyjęły się.

  PowerGlide (PG) – system wspomagania zmian biegów zaprojektowany i wdrożony przez firmę rowerową Sachs w 1996 roku, a obecnie stosowany przez SRAM. Odnosi się do zębatek kaset i mechanizmów korbowych oraz łańcuchów. Udoskonalona wersja PowerGlide II ujrzała światło dzienne w 2003 roku.Benzyna – (łac. benzoe → nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych) jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Tarcie (pojęcie fizyczne, jeden z oporów ruchu) to całość zjawisk fizycznych towarzyszących przemieszczaniu się względem siebie dwóch ciał fizycznych (tarcie zewnętrzne) lub elementów tego samego ciała (tarcie wewnętrzne) i powodujących rozpraszanie energii podczas ruchu.
  EXA-Drive – system wspomagania redukcji biegów zaprojektowany i wdrożony przez Campagnolo. Odnosi się do zębatek kaset i łańcuchów a także bębenków piast tylnych.
  Rowery górskie (ang. MTB - Mountain Terrain Bike) – ogólna nazwa rowerów, których główne przeznaczenie to jazda w ciężkim terenie np. górzystym.
  Przednie zębatki rowerowe to część układu napędowego roweru, która składa się z zestawu od 1 do 3 zębatek. Zadaniem tych zębatek jest przekazywać ruch z korb do łańcucha, który dalej poprzez tylne zębatki napędza tylne koło i cały rower.
  SRAM – korporacja produkująca osprzęt rowerowy, pod względem wielkości druga na świecie, zaraz po Shimano. Powstała w 1987 roku w Chicago, USA, a nazwa wzięła się od imion założycieli: Scott, Ray i Sam.
  Gwara, gwara ludowa, gwara terytorialna – terytorialna odmiana języka, mowa ludności (zwłaszcza wiejskiej), wyodrębniona z języka ogólnego i gwar sąsiadujących poprzez odrębności fonetyczne i leksykalne. Podrzędna w stosunku do dialektu. Czasem wyodrębnia się również podrzędne w stosunku do dialektu zespoły gwarowe. Granice gwar, podobnie jak granice dialektów, wyodrębniane są w badaniach językoznawczych poprzez zestawianie językowych cech dystynktywnych (cech odróżniających) na określonych terytoriach i niejednokrotnie mają charakter umowny.
  UniGlide (UG) - system wspomagania zmiany biegów stosowany przez Shimano. Odnosi się do zębatek kaset, wolnobiegów nakręcanych, łańcuchów oraz bębenków piast tylnych. Po raz pierwszy zastosowany pod koniec lat 70. XX wieku w 6-rzędowej kasecie Dura-Ace. Począwszy od lat 90. stopniowo wypierany przez nowszy system HyperGlide do tańszych grup osprzętu. Obecnie rzadko spotykany.

  Reklama

  tt