• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łęka - gmina Piątek

  Przeczytaj także...
  Województwo płockie – województwo istniejące w latach 1975–1998. Jego stolicą był Płock. W 1999 roku połowę włączono do województwa mazowieckiego, połowę do łódzkiego. Graniczyło z województwami:Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Powiat łęczycki – powiat w Polsce (w północnej części województwa łódzkiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Łęczyca. Na jego terenie znajduje się geometryczny środek Polski.

  Łękawieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Piątek.

  W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa płockiego.

  Osada pochodzi z 1385 roku. Wieś dziedziczyli potomkowie Nawoja z Łęki herbu Topór. w XV - XVI wieku podzielona była na 3-4 działy majątkowe. Do dzisiaj zachowały się ruiny pałacu z 1910 roku i krajobrazowy park podworski z początku XIX wieku z okazami drzew 120 - letnich: dębów, lip, klonów, jaworów, modrzewi i in., które posadził ówczesny dziedzic posiadłości Alojzy Bronikowski. Pałac w Łęce zbudowany został na miejscu poprzedniego. Wykonany z cegły, otynkowany i pokryty blaszanym dachem, posiadał wieżę obserwacyjną. Okna wierzy były wykonane na wzór angielskich okien zamkowo - pałacowych. Posiadał duży taras z widokiem na park W 1945 roku, już po ustąpieniu niemieckiego okupanta, pałac został spalony. Dziś park z ruinami pałacu jest własnością prywatną. W pobliżu zachowały się ruiny zabudowań folwarczych.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Zapoznaj się również z: Łęka
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo łódzkie – jedno z 16 województw Polski, położone w centralnej części kraju. Obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km². Według danych z 31 grudnia 2010 województwo miało 2,53 mln mieszkańców. Ma najmniejszą lesistość w kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.