• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łęg - Kraków

  Przeczytaj także...
  TVP Kraków – ośrodek regionalny TVP obejmujący zasięgiem województwo małopolskie z siedzibą główną w Krakowie przy ul. Krzemionki 30 oraz redakcjami terenowymi w Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu oraz Oświęcimiu. Do lipca 2011 roku funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Krakowskiego Oddziału Telewizja Polska pełnił Jan Rojek. Obecnie stanowisko to zajmuje Leszek Dziura. Od 11 października 2011 roku TVP Kraków nadaje formacie 16:9.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

  Łęg – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XIV Czyżyny. Znajduje się bezpośrednio przy lewym brzegu Wisły.

  W Łęgu znajduje się Elektrociepłownia Kraków, studio widowisk artystycznych S-3 TVP Kraków, Centrum Handlowe M1 oraz hipermarket Selgros, a także Lasek Łęgowski. Most Nowohucki łączy Łęg z przeciwległym brzegiem Wisły. Główną zabudowę stanowią budynki przemysłowe oraz jednorodzinne.

  Dzielnica XIV Czyżyny – dzielnica, jednostka pomocnicza gminy miejskiej Kraków. Do 1990 r. wchodziła w skład dzielnicy Nowa Huta.Most Wandy – most w Krakowie nad Wisłą, wybudowany w latach 2001-2002. Most, położony w ciągu ulic Klasztornej i Półłanki, łączy Nową Hutę z Podgórzem.

  Trasy turystyczne[edytuj kod]

  W Łęgu mieści się dużo tras turystycznych nieoznakowanych. Pierwsza biegnie od ulicy Longina Podbipięty przez strumyk do lasku i na górkę, zwaną małą górką Łęgowską, wśród wielu pól uprawnych. Drugi ważny szlak biegnie od Mostu Wandy, ulicą Klasztorną do dzwonnicy klasztoru Cystersów w Mogile. Trzeci szlak przebiega od figurki Matki Bożej ulicą Niepokalanej Marii Panny, koło mostu do lasku, gdzie znajdują się szańce z okresu I wojny światowej, idąc dalej laskiem dochodzimy do Wisły i ulicy Klasztornej, tam kończy się szlak.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Most Nowohucki (nazywany także mostem w Łęgu) – most w Krakowie na Wiśle, leżący w ciągu ul. Nowohuckiej. Ma 281,2 metra długości i około 18,9 metrów szerokości. Jest mostem czteroprzęsłowym konstrukcji złożonej z blachownicowych belek stalowych. Zaprojektowany przez Józefa Szulca, został wybudowany w latach 1950–1951 na potrzeby nowo powstałej dzielnicy Nowa Huta. W bliskim sąsiedztwie mostu znajduje się Elektrociepłownia Kraków–Łęg. Na moście w każdym kierunku prowadzą po 2 pasy ruchu samochodowego oraz chodniki dla pieszych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  EDF Kraków S.A. – elektrociepłownia znajdująca się w Krakowie w dzielnicy Łęg. Budowa EC Kraków została rozpoczęta w 1968, ukończona w 1986. Moc elektryczna wynosi 460 MW, a cieplna 1547 MW. Na charakterystycznych kominach elektrociepłowni (niższy o wysokości 226 m oraz wyższy 262 m) zainstalowane są anteny nadawcze (zespół dipoli) krakowskiego radia Alfa 102,40 MHz FM. Wyższy z kominów jest najwyższą budowlą Krakowa.
  Lasek Łęgowski – lasek zlokalizowany w Nowej Hucie, biegnący równolegle do Wisły, między ul. Wiklinową a ul. Niepokalanej Marii Panny. Jest to jeden z dwóch obszarów leśnych na terenie Nowej Huty (zob. Lasek Mogilski). Lasek Łęgowski obecnie stanowi fragmenty pierwotnych lasów łęgowych Ficario-ulmetum. Przez lasek wiedzie 5,5 km trasa rowerowa. Lasek stanowi ognisko różnorodności biotycznej, a ekolodzy postulują utrzymanie lasku w niezmienionej formie (bez ingerowania w jego obecny stan).
  Selgros Cash and Carry – sieć hurtowni (tzw. cash and carry) dla przedsiębiorców – w szczególności dla gastronomii, cateringu, hotelarstwa, handlu detalicznego oraz instytucji opieki społecznej i placówek oświatowo-wychowawczych. Selgros Cash&Carry z centralą w Poznaniu jest częścią niemieckiego holdingu Transgourmet zajmującego się hurtową sprzedażą produktów żywnościowych. Udziałowcem Transgourmet Holding SE jest COOP, druga co do wielkości szwajcarska grupa handlu artykułami spożywczymi.
  Opactwo cystersów w Mogile – założenie klasztorne (wraz z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława) znajdujące się we wschodniej części Krakowa w dzielnicy Nowa Huta na terenie dawnej wsi Mogiła przy ul. Klasztornej 11.
  Centra Handlowe M1 to placówki skupiające pod jednym dachem zarówno sklepy wielkopowierzchniowe (Real, Praktiker, Media Markt), jak również sklepy detaliczne. Zarządzane są przez spółkę Metro Properties.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.