• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

  Przeczytaj także...
  PN-EN ISO 9001:2009 Systemy zarządzania jakością - Wymagania (z ang. EN ISO 9001:2008 Quality management systems - Requirements) - międzynarodowa norma określająca wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji. Specjalna strefa ekonomiczna (SSE) – wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach, tj. przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenie na działalność w strefie przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego.
  Kutno – miasto i gmina w centralnej części Polski, w województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim nad rzeką Ochnią (dopływem Bzury). Siedziba władz powiatu kutnowskiego oraz władz wiejskiej gminy Kutno. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku, prawa miejskie do 1432 i ponownie po 1766.

  Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. – jedna z 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Została utworzona 15 kwietnia 1997 roku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów (Dz.U. 1997 nr 46 poz. 289) i działać będzie do 2026 roku.

  Składa się z 45 podstref usytuowanych m.in. w Łodzi, Ksawerowie, Zgierzu, Ozorkowie, Konstantynowie Łódzkim, Aleksandrowie Łódzkim, Tomaszowie Mazowieckim, Kutnie, Zduńskiej Woli, Bełchatowie, Rawie Mazowieckiej, Łęczycy, Radomsku, Sieradzu, Wieluniu, Paradyżu, Piotrkowie Trybunalskim, Pruszkowie, Nowych Skalmierzycach, Kole, Turku, Przykonie, Sławnie i Warszawie.

  Dymisja – zwolnienie lub rezygnacja kogoś z zajmowanego stanowiska lub urzędu. Może być wyrażona na piśmie, które też nosi nazwę dymisji. Na ogół wiąże się z koniecznością powołania w rozsądnym czasie następcy po odejściu ze stanowiska osoby zdymisjonowanej.Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.

  ŁSSE jako jedyna w Polsce dostała prestiżowy medal europejski za obsługę inwestorów, pierwsza zdobyła też certyfikat jakości ISO 9001:2008. W 2005 uruchomiła najwięcej w Polsce fabryk – produkcja ruszyła aż w 14 zakładach.

  Wartość wszystkich inwestycji w Strefie do 2009 roku szacowana jest na sumę 8 mld złotych, zaś nowych miejsc pracy powstało 18 670.

  Do największych inwestorów działających w ŁSSE S.A. zaliczają się m.in.: Gillette, Indesit, Teka, Ceramika Tubądzin, Atlas, Hutchinson, Procter & Gamble (siedziba: Targówek).

  Nowe Skalmierzyce (niem. Neu Skalmierschütz) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Nowe Skalmierzyce, w Kaliskiem, na Wysoczyźnie Kaliskiej, w aglomeracji kalisko-ostrowskiej, graniczy z Kaliszem.Zgierz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, nad Bzurą, graniczące od południa z Łodzią, wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego województwa miejskiego łódzkiego. Zgierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1318 i jest jednym z najstarszych miast w regionie.

  Pierwszym prezesem zarządu ŁSSE był Celestyn Podgórski. 6 marca 2006 nastąpiła zmiana w Strefie. Dotychczasowy prezes Andrzej Ośniecki, wraz z zarządem, został zdymisjonowany, a na jego miejsce powołano Piotra Olesia. Pełnił tę funkcję dwa miesiące, zastąpił go Maciej Rapkiewicz. 4 października 2006 na nowego prezesa został mianowany Marek Cieślak.

  Konstantynów Łódzki – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, położone nad rzeką Ner, wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej.Łódź ze względu na korzystne położenie geograficzne w środku Polski oraz kształtujące się trzy węzły transportu: autostradowy, kolejowy i lotniczy ma szansę stać się w najbliższym czasie jednym z bardziej znaczących ośrodków gospodarczych w kraju.

  Zobacz też[]

 • Gospodarka Łodzi
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Informacje. sse.lodz.pl. [dostęp 2012-08-17].
 • Lista inwestorów. sse.lodz.pl. [dostęp 2012-08-17].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A (o łódzkiej strefie)
 • Ozorków – miasto i gmina nad rzeką Bzurą, w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim. Miasto znajduje się 20 km na północ od Łodzi.Indesit Company S.p. A. jest włoskim przedsiębiorstwem, z siedzibą w Fabriano (AN), należącym do głównych producentów elektrycznego sprzętu AGD w Europie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pruszków (ros. Прушков; jidysz פּרושקאָוו, Pruszkow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, położone nad Utratą. Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej.
  Gmina Ksawerów (do 1953 gmina Widzew) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. W latach 1975-1976 i 1997-1998 gmina położona była w województwie łódzkim.
  Rawa Mazowiecka – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie rawskim, położone nad Rawką i jej dopływem Rylką. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Sieradz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. Miasto jest położone w strefie nad rzeką Wartą, która tworzy na jego terenie i okolicach Kotlinę Sieradzką. Przez Sieradz biegną drogi krajowe: nr 12, nr 14 i nr 83 oraz linia kolejowa nr 14. W latach 1975-1998 Sieradz był stolicą województwa sieradzkiego.
  Wieluń (łac. Velun, ros. Велюнь, jid. וויעלון, czes. Věluň) – miasto w woj. łódzkim, na krańcu Wyżyny Wieluńskiej, siedziba powiatu wieluńskiego oraz gminy Wieluń.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Turek – miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu tureckiego i gminy Turek, w Kaliskiem, na ziemi sieradzkiej, na Wysoczyźnie Tureckiej, nad Kiełbaską. Był miastem duchownym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.