• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ď

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Alfabet łaciński, łacinka, alfabet rzymski – alfabet, system znaków służących do zapisu większości języków europejskich oraz wielu innych. Jest najbardziej rozpowszechnionym alfabetem na świecie – posługuje się nim ok. 35% ludzkości. Wywodzi się z systemu służącego do zapisu łaciny.
  D – czwarta litera alfabetu łacińskiego, szósta litera alfabetu polskiego, gdzie służy do oznaczania spółgłoski zwartej zębowej dźwięcznej.
  Ď ď

  Ďď - litera alfabetu łacińskiego występująca w języku czeskim i w języku słowackim. Oznacza spółgłoskę dźwięczną /ɟ/.

  Podobnie jak litera ť ma inny rodzaj znaku diakrytycznego w wersji wielkiej, a inny w wersji małej. Wielka litera Ď ma znak diakrytyczny obvyklý háček (przypominający małą literę v), mała litera ď ma znak diakrytyczny malý háček nazywany także klička (przypominający przecinek). W piśmie ręcznym najczęstszym znakiem diakrytycznym jest obvyklý háček zarówno przy literze małej, jak i wielkiej. Nie jest poprawne zapisywanie małej litery ď jako zwykłego d z apostrofem.

  Litera nie stanowi odrębnego znaku przy sortowaniu alfabetycznym wyrazów -- traktowana jest jak d.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.