• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • České dráhy

  Przeczytaj także...
  Ostrawa (czes.: Ostrava, niem.: Ostrau) – miasto w Czechach na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, u ujścia do Odry dwóch rzek: Opawy i Ostrawicy. Miasto leży przy północnym wejściu Bramy Morawskiej.Kolej normalnotorowa – kolej, która używa torów z odległością między wewnętrznymi powierzchniami główek szyn wynoszącą 1435 mm.
  Półprodukt - produkt otrzymywany w którejś z faz produkcji, znajdujący się w stanie przetwarzania i przeznaczony do dalszej obróbki. Przykładem półproduktu mogą być odlewy hutnicze do dalszej obróbki, płynne żeliwo czy ciasto chlebowe w czasie urabiania.
  Pendolino w Pradze
  Spalinowy wagon silnikowy serii 810
  Zmodernizowany wagon silnikowy serii 814 do ruchu podmiejskiego
  Dwusystemowa lokomotywa elektryczna serii 363

  České dráhy, ČD, (pl. Koleje Czeskie) – największy przewoźnik kolejowy w Czechach, prowadzący przewozy pasażerskie i do 1 grudnia 2007 także towarowe. České dráhy są kontynuatorem ponad 160-letniej historii kolejnictwa na ziemiach Czech, Moraw i Śląska Czeskiego. W latach 90 XX wieku borykały się ze zmniejszoną ilością przewożonych pasażerów i towarów, związaną m.in. ze złym stanem infrastruktury i taboru. W ostatnich latach stan trakcji poprawił się m.in. dzięki budowie systemu "korytarzy". Są to zmodernizowane linie kolejowe o prędkości maksymalnej 160 km/h. W ramach projektu "korytarzy" w ciągu zmodernizowanych linii budowane są także nowe obwodnice, wiadukty i tunele. W ramach modernizacji taboru zakupiono 7 pociągów Pendolino produkcji włoskiej, których maksymalną prędkość określono na 230 km/h. Kursują one na trasie Praga - Ostrawa z prędkością maksymalną 160 km/h. Od rozkładu na rok 2011/2012 zostały wycofane z obsługi tras międzynarodowych.

  Brzecław (czes. Břeclav, niem. Lundenburg) to miasto w kraju południowomorawskim w Czechach, 50 km na południowy wschód od Brna. Leży w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją nad rzeką Dyją, ma powierzchnię 87,17 km² i około 26000 mieszkańców.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Modernizuje się także starsze wagony spalinowe serii 810 i 010 do typu 814 + 914 co zwiększy komfort podróżowania i płynność komunikacji. Modernizacje wykonuje koncern Skoda. Wiele linii jest także elektryfikowanych. Niektórym liniom regionalnym grozi likwidacja, część zostanie wydzierżawiona przewoźnikom prywatnym. Niektóre linie obsługuje prywatna firma GW Train Regio.

  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).EuroCity (skrót EC) – międzynarodowa kategoria pociągów utworzona 31 maja 1987 r. przez zarządy kolejowe krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Austrii.

  Na terenie Czech występują dwa systemy elektryfikacji - prądem stałym o napięciu 3 kV w północnej części i prądem przemiennym o napięciu 25 kV i częstotliwości 50 Hz w południowej części kraju. Eksploatowane są zarówno lokomotywy jedno- jak i dwusystemowe.

  Przewozy towarowe obejmują głównie surowce, półprodukty i przewóz kontenerów. Przewozy te są jednak mało elastyczne i niekonkurencyjne w stosunku do firm prywatnych. Jako główne problemy wymienia się brak odpowiednich wagonów i niedotrzymywanie terminów dostaw. Mimo to České dráhy należą do grupy pięciu największych kolejowych przewoźników towarów w UE.

  Prąd stały (ang. direct current, DC) – prąd stały charakteryzuje się stałym zwrotem oraz kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych, w odróżnieniu od prądu zmiennego i przemiennego – (AC, ang. alternating current).Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  České dráhy notują straty, są one jednak z roku na rok coraz mniejsze. Największy deficyt przynoszą przewozy pasażerskie, natomiast przewozy towarów od dłuższego czasu dają zyski. Część przewozów osobowych dotowana jest przez państwo.

  Narodowy przewoźnik posiada konkurencję na trasie z Pragi do Ostrawy. Na niej pociągi dalekobieżne obsługują również prywatni przewoźnicy RegioJet oraz Leo Express.

  Historia[]

 • 1828 – pierwsza kolej ciągnięta przez konie na odcinku Czeskie BudziejowiceLinz
 • 1839 – pierwsza kolej o napędzie parowym na linii WiedeńBrzecław
 • 1903 – pierwsza zelektryfikowana linia normalnotorowa (Tabor - Bechyně)
 • 1918 – założenie przedsiębiorstwa Československé státní dráhy (Czechosłowacka kolej państwowa), ČSD
 • 1991 – pierwszy pociąg EuroCity na liniach ČSD
 • 1993 – założenie przedsiębiorstwa České dráhy po rozpadzie Czechosłowacji
 • 1993 – rozpoczęcie modernizacji trakcji i tworzenie "korytarzy"
 • 1994 – początek transportu TIR-ów na lawetach na odcinku LovosiceDrezno (zakończone w roku 2004)
 • 2003 – przekształcenie ČD w spółkę akcyjną
 • Zobacz też[]

 • Lista lokomotyw elektrycznych eksploatowanych w Czechach
 • Lista elektrycznych zespołów trakcyjnych eksploatowanych w Czechach
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona ČD
 • Rozkłady jazdy pociągów ČD w formacie PDF
 • Bieżąca lokalizacja pociągów
 • Galeria zdjęć pociągów ČD
 • Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca, który na podstawie licencji wykonuje przewozy kolejowe lub zapewnia pojazdy trakcyjne.Lovosice (niem. Lobositz) - miasto w Czechach, w kraju usteckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 189 ha, a liczba jego mieszkańców 9 196 osób.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Surowiec – materiał przeznaczony do dalszej przeróbki. Surowce są produktami przemysłu wydobywczego, rolnictwa, leśnictwa lub powstają w wyniku przerobu odpadów.
  Tabor (czes. Tábor, niem. Tabor) – miasto w południowej części Czech, na Wyżynie Środkowoczeskiej, nad rzeką Lužnice (dopływ Wełtawy), w Kraju południowoczeskim.
  Deficyt budżetowy – występuje, gdy wydatki w budżecie danej instytucji (najczęściej państwa) są wyższe niż jej dochody. Przeciwieństwem deficytu jest nadwyżka budżetowa.
  Częstotliwość (częstość) – wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc (Hz). Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy. Najczęściej rozważa się częstotliwość w ruchu obrotowym, częstotliwość drgań, napięcia, fali.
  Leo Express (stylizowany zapis LEO Express) – czeski prywatny przewoźnik kolejowy. Przedsiębiorstwo zostało założone w 2010 roku, a od grudnia 2012 prowadzi regularne przewozy na trasie Praga – Bogumin.
  Wagon motorowy serii 810 (do 1 stycznia 1988 seria M 152.0, prototypy czasem oznaczane jako M 151.0) – najpopularniejsza seria czeskich wagonów motorowych. Są używane głównie na liniach lokalnych, na których występują mniejsze potoki podróżnych. Ogólnie wybudowano 680 wagonów tego typu, z czego dwa były szerokotorowe.
  Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.