• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ćwilin  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Gmina Dobra – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).
  Ćwilin – widok z Mogielicy
  Ćwilin, widok z Łopienia
  Ćwilin, widok z Jasienia
  Na szczycie Ćwilina zimą
  Cwilin z Mszany Dolnej

  Ćwilin (1072 m) – drugi co do wysokości szczyt górski Beskidu Wyspowego. Nazwa góry pochodzi od niemieckiego słowa Zwilling, tzn. bliźniak (sąsiedniej Śnieżnicy), a nadali ją w XIV w. niemieccy osadnicy w Tymbarku i Jurkowie. W literaturze można także spotkać błędną nazwę: "Ćwiliń".

  Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która by mogła oznaczać niskie góry.Wielki Chocz (słow. Veľký Choč, 1608 m) – kulminacja Grupy Wielkiego Chocza i najwyższy szczyt całych Gór Choczańskich w Karpatach Zachodnich na Słowacji.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Polana Michurowa
 • 3 Skały i jaskinie
 • 4 Legenda
 • 5 Przyroda
 • 6 Katastrofa lotnicza
 • 7 Turystyka
 • 8 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Raba – jest rzeką w południowej Polsce, płynie przez województwo małopolskie, w 86% znajduje się w strefie karpackiej.
  Łostówka – potok, prawy dopływ Mszanki. Cała jego zlewnia znajduje się w Beskidzie Wyspowym. Ma źródła na zachodnich stokach Kiczorki oraz wschodnich Ćwilina. Spływa początkowo w północno-zachodnim kierunku, potem zatacza wielki łuk zmieniając kierunek na południowo-wschodni. Spływa głęboką doliną ograniczoną od północy stokami Ćwilina i grzbietem Czarnego Działu, od zachodu stokami Ostrej i Ogorzałej. Zasilany jest przez liczne potoki spływające z tych gór. Spływa przez miejscowości Wilczyce i Łostówka. W sąsiedniej miejscowości Mszana Górna na wysokości 413 m n.p.m. uchodzi do Mszanki w miejscu o współrzędnych 49°39′41″N 20°06′54″E/49,661389 20,115000. Ujście to znajduje się tuż powyżej mostu przez Mszankę. Mostem tym i dalej doliną Łostówki biegnie lokalna droga z Mszany Górnej przez Łostówkę do Wilczyc.
  Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1171 m). Wierzchołkowa część masywu Mogielicy jest nazywana przez miejscową ludność Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W starszej literaturze można spotkać błędną nazwę "Mogielnica". Wiele punktów widokowych; ze szczytu i z polan rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry.
  Kasinianka – potok, prawy dopływ Raby. Czasami bywa nieprawidłowo nazywana Kasinką lub Kasińczanką. Cała zlewnia Kasinianki znajduje się na obszarze Beskidu Wyspowego. Ma źródła pod zachodnimi stokami Przełęczy Gruszowiec, na wysokości około 650 m n.p.m. Spływa z nich w zachodnim kierunku pomiędzy Śnieżnicą a Ćwilinem, a następnie w północnym kierunku pomiędzy Śnieżnicą i Lubogoszczem. W Kasinie Wielkiej zmienia kierunek znów na zachodni przepływając doliną pomiędzy Lubogoszczem a Wierzbanowską Górą, Lubomirem i Kiczorą . W Kasince Małej na wysokości około 360 m n.p.m. uchodzi do Raby, w miejscu o współrzędnych 49°42′27″N 20°01′55″E/49,707500 20,031944.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Przełęcz Gruszowiec (660 m n.p.m.) – wybitna przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Ćwilinem a Śnieżnicą. Prowadzi przez nią droga krajowa nr 28 na odcinku Limanowa–Mszana Dolna.
  Wilczyce – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Dobra. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.