• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ćwiczenia wojskowe

  Przeczytaj także...
  Oficer − żołnierz zawodowy lub żołnierz rezerwy posiadający stopień wojskowy co najmniej podporucznika, pełniący zazwyczaj służbę na stanowisku dowódcy, instruktora, członka sztabu, a także na stanowisku szczególnym (np. sędzia sądu wojskowego, prokurator wojskowy, lekarz, pilot) lub na innym stanowisku.Musztra – trening żołnierski, którego celem jest wyszkolenie żołnierzy w sprawnym wykonywaniu rozkazów. Trening ten obejmuje tak szkolenie pojedynczych żołnierzy, jak i całych pododdziałów (tak pieszych, jak konnych lub zmotoryzowanych). W najbardziej podstawowej swej części obejmuje sprawne zajmowanie miejsca w szyku podczas zbiórek (m.in. w szeregu, dwuszeregu, kolumnie marszowej), marsz krokiem równym i defiladowym, zwroty w miejscu i w marszu, oddawanie honorów, chwyty bronią itp.
  Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.

  Ćwiczenia wojskowe — podstawowa forma praktycznego szkolenia oficerów sztabów i wojsk stosowana na wszystkich szczeblach organizacyjnych sił zbrojnych.

  Sztab - główny organ dowodzenia występujący w oddziałach i związkach wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz na szczeblu centralnym. Na czele sztabu stoi szef sztabu podlegający bezpośrednio dowódcy. W okresie pokoju głównym zadaniem sztabu jest organizowanie szkolenia wojsk i zapewnienie im warunków utrzymania wysokiego stopnia gotowości bojowej.

  Podział ćwiczeń wojskowych[]

  W aspekcie ogólnym ćwiczenia wojskowe dzielą się na ogólnowojskowe i specjalne, według rozmachu – na taktyczne, operacyjne i strategiczne. Z punktu widzenia przedmiotu szkoleniowego w ramach ćwiczeń wojskowych wyodrębnia się ćwiczenia z wyszkolenia ogniowego, musztry, w obsłudze sprzętu i urządzeń technicznych oraz ćwiczenia fizyczne.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.