• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ćhatri

  Przeczytaj także...
  Shekhawati (hindi शेखावाटी, trl. Śekhāwāṭī) - półpustynny region historyczny w północno-wschodniej części indyjskiego stanu Radżastan.Radżastan (hindi राजस्थान, trb. Radźasthan, trl.: Rājasthān; ang. Rajasthan) – stan w północno-zachodnich Indiach, położony w ich zachodniej części. Stolicą stanu, a zarazem największym miastem jest Jaipur. Stan został utworzony 1 listopada 1956 roku. Jest to obecnie największy pod względem powierzchni stan Indii. Radżastan graniczy z Pakistanem, oraz z następującymi stanami Indii: Gujarat, Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Hariana, Pendżab.
  Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.
  Chhatri Rany Udaybhanu Singha w Dholpurze
  Ćhatri umieszczone na rogach Diwan-i-Khas w zespole budowli w Fatehpur Sikri.
  Ćhatri maharadżów Udajpuru w Ahar.

  Ćhatri - element architektoniczny w północnych Indiach w formie baldachimu (w języku hindi słowo ćhatri znaczy "parasol" lub "baldachim", symbol używany w Indiach od starożytności jako oznaka dostojeństwa).

  Haweli, haveli urdu: حویلی, hindi: हवेली) - typ rezydencji arystokracji radżpuckiej i kupców marwarskich, występujących zwłaszcza w Radżastanie w północnych Indiach. Niektóre z najbardziej znanych haweli, ozdobione często freskami, są obecnie udostępnione do zwiedzania. Haveli w Pakistanie i północnych Indiach zbudowane są najczęściej w stylu muzułmańskim, z wewnętrznym patio, niekiedy również z fontanną. Wiele haweli w stylu mogolskim zachowało się również w starej części Lahore i Delhi.Udajpur - miasto w północno-zachodnich Indiach, w stanie Radżastan, w górach Arawali, nad jeziorem Pićhola. Około 400 tys. mieszkańców.

  Ćhatri stosowane są zarówno w architekturze hinduskiej, jak i mogolskiej. Najczęściej służą jako cenotafy, związane z jakąś ważną osobistością. W niektórych przypadkach ćhatri budowane są bezpośrednio na miejscu kremacji.

  Ćhatri może być strukturą wolno stojącą, albo stanowić część innego obiektu architektonicznego. W swej najprostszej formie ma postać kopuły wspartej na czterech filarach, lecz często przyjmuje formy bardziej skomplikowane, o wielu kopułach, niekiedy stanowiąc element większej budowli. W regionie Shekhawati w Radżastanie wnętrze bywa bogato zdobione freskami, podobnymi do tych, które pokrywają niektóre haweli.

  Ahar – miasto w Iranie, w ostanie Azerbejdżan Wschodni. W 2006 roku miasto liczyło 85 782 mieszkańców w 20 844 rodzinach.Cenotaf albo kenotaf (gr. κενοτάφιον – kenotaphion, od κενός – "pusty" i τάφος – "grób") – symboliczny grobowiec, wznoszony w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, a w epoce nowożytnej w Indiach.

  Przypisy

  1. Chaturvedi M., Tivari B.N., A Practical Hindi-English Dictionary

  Linki zewnętrzne[]

 • Najsłynniejsze ćhatri
 • Ćhatri Rani Hada w Agrze
 • ArchNet Dictionary of Islamic Architecture: Chatri • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fatehpur Sikri (hindi: फतेहपूर सिकरी, urdu: فتحپور سیکری) – doskonale zachowany zespół architektoniczny dawnej stolicy Wielkich Mogołów. Znajduje się 37 kilometrów na zachód od Agry. Liczy 29 000 mieszkańców (2005).
  Mogołowie lub Wielcy Mogołowie – islamscy (pochodzenia turecko-mongolskiego) władcy północnych Indii w okresie od XVI do XIX wieku, pochodzący od Timurydów, jako linia odgałęziona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.