• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ćennaj

  Przeczytaj także...
  Egzonim (od gr. ἔξω, éxō, "poza" i ὄνομα, ónoma, "nazwa") – nazwa używana w określonym języku dla obiektu geograficznego znajdującego się poza obszarem, gdzie ten język ma status oficjalny, i różniąca się swoją formą od nazwy używanej w języku lub językach oficjalnych na obszarze, gdzie znajduje się dany obiekt geograficzny.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Ćennaj lub Madras (hindi चेन्नई, trb.: Ćennaj, trl.: Cennai; tamilski சென்னை, trb.: Sennaj; ang. Chennai; do 2000 hindi मद्रास, trb.: Madras, trl.: Madrās; ang. Madras) – miasto w płd. Indiach, nad Oceanem Indyjskim, liczące 4,6 miliona mieszkańców (2006), stolica stanu Tamilnadu, wielki ośrodek przemysłowy (głównie bawełniany), handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Zabytki architektury XIX w. w stylu klasycystycznym po obiektach rządowych władz kolonialnych.

  Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.Tamilnadu (tamilski தமிழ்நாடு; ang. Tamil Nadu; hindi तमिल नाडु, trb.: Tamilnad, trl.: Tamiḻ Nāṭu; ) – jeden ze stanów Indii, położony w ich południowej części, zamieszkany głównie przez Tamilów, lud pochodzenia drawidyjskiego.

  Historia[]

  Założone w 1639 r. jako faktoria handlowa przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską. Rok później Brytyjczycy zbudowali Fort Św. Jerzego, który stał się rdzeniem przyszłego miasta. W 1746 r. Madras został zdobyty przez wojska francuskie pod dowództwem generała Bertranda Le Bourdonnais'go. Trzy lata później jednak, Brytyjczycy odzyskali kontrolę nad miastem w wyniku postanowień traktatu pokojowego z Akwizgranu z 1748 r.

  Alai Payuthey (Wahające się serca) – uznany przez krytyków kollywoodzki dramat miłosny z 2000 roku zrealizowany przez sławnego reżysera tamilskiego Mani Ratnama, autora Dil Se, Guru, czy Yuvy. W rolach głównych R. Madhavan i Shalini. Muzykę do filmu skomponował A. R. Rahman. Premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film opowiada historię dwojga studentów, którzy zakochują się w sobie, mijając się w podmiejskich pociągach Madrasu. Po ślubie wbrew woli rodziców ich małżeństwo dojrzewa przechodząc zagrażające ich miłości próby.Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  22 września 1914 niemiecki krążownik SMS Emden ostrzelał brytyjskie instalacje. Choć zniszczenia były stosunkowo niewielkie, w mieście wybuchła panika i epizod był ciosem w brytyjskie morale.

  W 2000 roku zmieniono nazwę miasta w języku angielskim z Madras na Chennai, a w języku hindi z Madras na Ćennaj. Nie zmieniano zaś nazwy tamilskiej, która i wcześniej brzmiała Sennaj.

  Klimat[]

  Klimat jest gorący i wilgotny przez większą część roku. Najgorętszy jest maj i pierwsza część czerwca z temperaturą maksymalną od 38 do 42 °C. Najzimniejszy jest styczeń z temperaturą minimalną około 18–20 °C. Rekord najniższej temperatury to 15,8 °C, a najwyższej 45 °C. Średni roczny opad to 1300 mm, z czego większość przypada na północno-wschodni monsun od połowy września do połowy grudnia. Cyklony z Zatoki Bengalskiej czasem docierają do miasta. Najwyższy roczny opad zanotowano w roku 2005 (2570 mm).

  Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).SMS Emden – niemiecki okręt klasy krążownik pancernopokładowy, używany na początku I wojny światowej. Był to pierwszy krążownik o tej nazwie, pochodzącej od miasta Emden - pod koniec I wojny światowej wszedł do służby drugi „Emden”.

  Szkolnictwo wyższe[]

 • Uniwersytet Ćennaj (zał. w 1857)
 • Koledż Loyoli (zał. w 1925)
 • Indyjski Instytut Technologiczny (zał. w 1959)
 • Koledż Kobiet Chrześcijańskich (zał. w 1915)
 • Międzynarodowa Szkoła Dziennikarstwa (zał. w 1994)
 • Narodowy Instytut Technologii Mody (zał. w 1995)
 • W literaturze[]

 • Tadeusz Margul "Indie na co dzień" Lublin 1970 (rozdz. "Madras - urocze miasto" S.280-292)
 • W filmie[]

  Ćennaj jest tłem m.in. dla takich filmów jak Pandem Kodi, Boys, Maayavi, Alai Payuthey czy Anniyan.

  Kumar Ram Narain Karthikeyan (ur. 14 stycznia 1977 w Madrasie) – indyjski kierowca wyścigowy, w sezonach: 2005, 2011 i 2012 startował w Formule 1.Anniyan (Aparachitidu w telugu; Aparchit in hindi) to wysokobudżetowy tamilski thriller psychologiczny wyreżyserowany w 2005 roku przez S. Shankara, autora Nayak i Indian/Hindustani . To pierwszy tamilski film, do którego zrobiono francuski dubbing. Film był mega-blockbusterem na południu Indii (grano go 240 dni w Tamil Nadu i Andhra Pradesh, oraz 150 dni w stanie Kerala). W rolach głównych Vikram, Prakash Raj, Sada, i Vivek.

  Sportowcy[]

  Z Ćennaju pochodzi kierowca Formuły 1, Narain Karthikeyan oraz Viswanathan Anand - mistrz świata w szachach.

  Miasta partnerskie[]

 • Stany Zjednoczone Denver
 • Malezja Kuala Lumpur
 • Stany Zjednoczone San Antonio
 • Rosja Wołgograd
 • Przypisy

  1. Według zaleceń Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Polski, przyjętych na na 71. posiedzeniu (30 maja 2012 roku), nazwa Ćennaj to polska nazwa główna miasta, nazwą wariantową pozostaje zaś historyczna Madras.
  2. Historia Ćennaju (ang.)
  3. Climate of India. W: National Environment Agency – Singapore [on-line]. [dostęp 2005-08-04].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne z Google Maps
 • Pokój w Akwizgranie (1748 r.) – pokój zawarty w 1748 roku i podpisany w Akwizgranie pomiędzy Wielką Brytanią a Francją 18 października 1748 r. Kończył on kilkuletnie zmagania wojenne pomiędzy: Francją, Austrią, Prusami, Wielką Brytanią i Hiszpanią, powszechnie znane jako wojna o sukcesję austriacką.Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska (ang. British East India Company, początkowo Angielska Kompania Wschodnioindyjska – English East India Company, czasami potocznie nazywana John Company) – kompania handlowa angielskich inwestorów, z siedzibą w Londynie, działająca od 1600 roku do 1858 roku, głównie na terenie dzisiejszych Indii, także w Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maayavi ("Czarodziej") to film indyjski zrealizowany w 2005 roku przez Singhampuli. W filmie w języku tamilskim występują w rolach głównych Surya i jego żona Jyothika, znani z Kaaka Kaaka. Muzykę do filmu skomponował Devi Sri Prasad, autor muzyki do takich filmów jak Arya, Varsham, Nuvvostanante Nenoddantana, Bunny, Unnakum Ennakum, Bommarillu, Pournami, Aata, czy Jagadam. To historia przewodnika turystów w Mahabalipuram i jednocześnie oszusta o złotym sercu, który porywa uwielbianą gwiazdę filmową Joythikę. Joothika gra tu sama siebie. Film w telugu wyświetlany jest pod tytułem "Kidnap".
  Wołgograd (ros. Волгоград, do roku 1925 Carycyn (ros. Царицын), od 10 kwietnia 1925 do 7 listopada 1961 Stalingrad (ros. Сталинград)) – miasto obwodowe w Rosji, nad dolną Wołgą. Przed przybyciem Rosjan na tereny, na których leży obecnie Wołgograd, miejscowość nazywała się Cary czin – "żółta wyspa", tj. wysepka, na której została pierwotnie założona osada, a która została utworzona przez "żółtą rzekę" (niosącą pokłady piasku i gliny), tat. Sarysu, później nazwaną przez Rosjan Carycą. Miasto w styczniu 2010 liczyło 979 617 mieszkańców przy powierzchni 565 km².
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Transkrypcja – w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych (inaczej pisownia fonetyczna) lub system fonetycznej konwersji innego pisma. W szczególności może służyć do zapisu wyrazów jednego języka w formie pozwalającej łatwo odtworzyć brzmienie osobie go nie znającej – głoski jednego języka oddaje się wtedy znakami pisma innego języka, przy czym danej głosce nie zawsze musi odpowiadać tylko jeden znak, a niektóre znaki mogą być używane na oznaczanie kilku różnych głosek w języku wyjściowym. Transkrypcja taka zorientowana jest na odbiorcę posługującego się jednym, określonym językiem.
  Kuala Lumpur (mal. błotniste ujście) – stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Kuala Lumpur tworzy specjalny, wydzielony dystrykt Kuala Lumpur. Jest to enklawa na terenie stanu Selangor.
  <|||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| - |||||||||| |||||||||| ||||||||||>
  Pandem Kodi (tłumaczenie: "Walczący kogut") to indyjski film akcji z wątkiem miłosnym, piosenkami, tańcami i walkami zrealizowany w języku tamilskim w ramach Kollywoodu. Akcja filmu rozgrywa się w Ćennaj i na prowincji w stanie Tamil Nadu. W rolach głównych młodzi aktorzy Vishal i Meera Jasmine. Tematem filmu jest sparaliżowanie miasta strachem przed gangsterem, sprzeciw głównego bohatera wobec przemocy, walka z nią. Film pzredstwia motywy zemsty i pierwszej miłości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.