• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Örnsköldsvik

  Przeczytaj także...
  Tarp - miejscowość i gmina w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Schleswig-Flensburg, siedziba urzędu Oeversee.Botniabanan - szybka linia kolejowa o długości 185 km w północnej Szwecji łącząca Angermanalven na północ od Kramfors z Umeå przez Örnsköldsvik. Przystosowana jest do prędkości 250 km/h, co czyni ją najszybszą linią kolejową w kraju.
  Przemysł maszynowy - jest to produkcja maszyn i sprzętu ciężkiego, zwykle na potrzeby innych gałęzi przemysłu. Przemysł maszynowy jest gałęzią przemysłu ciężkiego. Do przemysłu maszynowego nie zalicza się zwykle produkcji pojazdów, statków, urządzeń AGD, oraz przemysłu zbrojeniowego.
  Ulica Szpitalna

  Örnsköldsvik – miasto w północnej Szwecji, położone na wschodnim wybrzeżu kraju, nad Zatoką Botnicką; stolica regionu Västernorrland i siedziba gminy Örnsköldsvik. Jedno z najważniejszych miast Norrlandii, liczy 28 617 mieszkańców. (2005), siódme pod względem ludności w regionie. Miasto nazywane jest często w skrócie Ö-vik.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Gideå – miejscowość (tätort) w Szwecji w gminie Örnsköldsvik w regionie Västernorrland. Około 270 mieszkańców.
  Panorama Örnsköldsviku

  Historia[]

  Örnsköldsvik został założony jako osada w 1842, prawa miejskie otrzymał dopiero w 1894. Nazwa miasta pochodzi od wojewody Pera Abrahama Örnskölda i jest jednym z nielicznych miast w Szwecji, które bierze nazwę od osoby cywilnej (nie-królewskiej). Örnsköldsvik położony jest w krainie historycznej Ångermanland, na obszarze tzw. Wysokiego Wybrzeża (Höga Kusten).

  Gmina Brande (duń. Brande Kommune) - istniejąca w latach 1970-2006 gmina w Danii w okręgu Ringkjøbing Amt. Siedzibą władz gminy było miasto Brande. Gmina Brande została utworzona 1 kwietnia 1970 na mocy reformy podziału administracyjnego Danii.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Przemysł[]

  Örnsköldsvik jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Najlepiej rozwinięty jest przemysł chemiczny, celulozowo-papierniczy, maszynowy i metalowy. W mieście i gminie czynnych jest około 2500 przedsiębiorstw.

  Sport i rekreacja[]

  W Örnsköldsviku znajduje się największy aquapark w Szwecji – Paradisbadet. W mieście znajduje się ciekawa skocznia narciarska Paradiskullen. Miejsce, gdzie skoczkowie hamują po skoku położone jest nad jezdnią i torami kolejowymi, na swojego rodzaju wiadukcie.

  Henrik Sedin (ur. 26 września 1980 w Örnsköldsvik) – szwedzki hokeista, reprezentant Szwecji, dwukrotny olimpijczyk.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  W Örnsköldsviku swoją siedzibę ma drużyna hokejowa MODO Hockey. Z miasta pochodzą znani hokeiści: Peter Forsberg, Markus Näslund, Daniel Sedin, Henrik Sedin i Victor Hedman.

  Komunikacja[]

  Przez miasto przebiega międzynarodowa droga transeuropejska E4. 24 km na północ od miasta, w miejscowości Gideå, leży port lotniczy Örnsköldsvik (ESNO / OER), mające dzienne połączenia ze Sztokholmem. W 2010 roku Örnsköldsvik uzyskał połączenie z Umeå nową, szybką linią kolejową Botniabanan.

  Norrland (lub Norrlandia, fin. Norlanti) to nazwa najbardziej na północ wysuniętej części Szwecji, jeden z czterech historycznych krajów Szwecji. Nie jest ona żadną administracyjnie wyróżnioną jednostką, jednak występuje powszechnie w codziennym języku. Ludzie z południowej części Szwecji określają często w ten sposób bliżej nieokreśloną "północną Szwecję". Jednak taka swoboda w określaniu jest często traktowana przez mieszkańców północy z dużą rezerwą, gdyż nie ma podobnego określenia na bliżej nieokreślone południowe rejony państwa.Zatoka Botnicka (fiń. Pohjanlahti, szw. Bottniska viken) – najbardziej wysunięta na północ część Morza Bałtyckiego pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii a wschodnim Szwecji. Zatoka Botnicka połączona jest z właściwym Bałtykiem niewielkimi akwenami morskimi: Morzem Alandzkim o średniej głębokości około 80 - 100 m i maksymalnej 405 m oraz Morzem Archipelagowym o głębokości średniej 27 m i maksymalnej 146 m. Od południa zamyka ją archipelag Wysp Alandzkich.

  Miasta partnerskie[]

 • Finlandia Äänekoski
 • Dania Brande
 • Islandia Hveragerði
 • Norwegia Sigdal
 • Niemcy Tarp
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta i gminy Örnsköldsvik • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Daniel Sedin (ur. 26 września 1980 w Örnsköldsvik) – szwedzki hokeista, reprezentant Szwecji, trzykrotny olimpijczyk.
  Umeå to miasto w północnej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu (län) Västerbotten, port nad rzeką Ume, w pobliżu jej ujścia do Zatoki Botnickiej.
  Ångermanland – prowincja historyczna (landskap) w Szwecji, położona w Norrland nad Zatoką Botnicką. Graniczy od południa z Medelpad, od zachodu z Jämtland oraz od północy z Lappland i Västerbotten.
  Peter Forsberg (ur. 20 lipca 1973 w Örnsköldsvik) – były szwedzki hokeista. Reprezentant Szwecji. członek Triple Gold Club.
  Gmina Sigdal (norw. Sigdal kommune) jest jedną z norweskich gmin leżących w regionie Buskerud. Siedzibą gminy jest miasto Prestfoss.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  E4 – trasa europejska pośrednia wschód - zachód przebiegająca przez teren Szwecji i Finlandii, o długości 1590 km, łącząca miasta Helsingborg w Szwecji i Tornio w Finlandii. E4 jest w rzeczywistości częścią trasy europejskiej E55 wciąż oznakowanej według systemu sprzed roku 1992. Ten wyjątek został przyjęty na wniosek Szwecji i Norwegii, ponieważ wydatki związane z przenumerowaniem tego długiego odcinka drogi byłyby zbyt wysokie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.